Menu

Šumava na špici mezi tuzemskými návštěvníky

30. 07. 2020

umavsko_krajina_soumrak

Šumava je dlouhodobě jednou z nejoblíbenějších domácích dovolenkových destinací tuzemských turistů. Svou pozici stálice na samém vrcholu žebříčku popularity znovu potvrdila i v červnovém průzkumu společnosti STEM/MARK pro iniciativu Zachraňme turismus. Šumavu v něm za svůj cíl číslo jedna v Česku označilo šest z deseti respondentů ankety. Každý druhý by pak vyrazil na jih Čech jako takový.


Pro Jihočechy skvělá zpráva, ale pravděpodobně „devět z deseti“ jihočeských „srdcařů“ by terminologii průzkumu poopravilo. Za návštěvu stojí nejen Šumava, ale kompletně celé Šumavsko. Turistická oblast (TO) Šumavsko se totiž skládá ze dvou oblastí. Jihočeské Šumavy a jihočeského Pošumaví. Obě tyto oblasti jsou velmi specifické, diametrálně se liší svou nabídkou a zároveň se doplňují, čímž má oblast jako celek z pohledu turisty opravdu co nabídnout.

„Každá ze dvou oblastí Šumavska je specifická v něčem jiném. Jihočeská Šumava je tvořená územím plným přírodních krás Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, které nabízí aktivity pro milovníky turistiky, aktivního pohybu i nedotčené přírody. Jihočeské Pošumaví tvoří převážně tradiční venkovské území se zemědělskou tradicí, výrobou a nabídkou místních produktů. Je také místem se zajímavou venkovskou architekturou, technickými a historickými památkami, bohatou nabídkou tradičních lidových slavností a zvyků,“ popsala šumavský region hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská. 

Ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Jaromír Polášek v této souvislosti poznamenal, že turistická oblast Šumavsko geograficky nekopíruje území Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, ale pouze centrální Šumavu od Strážného po Kvildu. Neopisuje ani přesnou hranici jihočeského Pošumaví. „Proto bylo potřeba pojmenovat turistickou oblast novým názvem. Název Šumavsko se může zdát divný, krkolomný, nebo dokonce za uši tahající. Ovšem záměrem bylo vytvořit takové pojmenování, které bude díky své netradičnosti snadno zapamatovatelné,“ vysvětlil Polášek


10 top tras pro pěší a 10 pro cyklisty, extra stezka Krále Šumavy 
Šumavsko je tedy novým názvem, který spojuje jihočeskou Šumavu a její podhůří. Jde o území s rozlohou 980 čtverečních kilometrů a více než 50 příhraničními obcemi. A výběr toho nejlepšího v celém rozsáhlém území přehledně mapuje nový tištěný průvodce Šumavsko pro tuláky z dílny Destinačního managementu PRO Šumavsko. 

„Jedná se o soubor top deseti pěších a top deseti cyklo tipů na výlety, doplněný bonusovou trasou stezky legendárního Krále Šumavy. Výlety vedou napříč turistickou oblastí Šumavsko, krajem Šumavy a Pošumaví, lokalitami, v nichž je stále co objevovat. Navíc o toulání opravdu není nouze, protože jde o kombinaci značených i neznačených tras,“ přiblížila obsah průvodce produktová manažerka turistické oblasti Šumavsko Marie Korousová a dodala, že všechny zmíněné trasy obsahuje aplikace mapy.cz a lze do nich samozřejmě nahlédnout na portálu www.sumavsko.cz nebo v tištěných brožurách, které jsou k dostání v jednotlivých turistických informačních centrech oblasti a vybraných ubytovacích zařízeních. „Trasy dal dohromady člověk nejpovolanější. Pan Josef Pecka, průvodce divočinou, spisovatel a místní rodák,“ doplnila Marie Korousová.
Připravila Jana Píchová. 

www.jiznicechy.cz/sumavsko
www.sumavsko.cz
www.facebook.com/prosumavsko

www.jiznicechy.cz
www.jccr.cz
       sumavskoArchiv
Česká chuťovka
ahr - volba