Menu

Rafting

04. 10. 2020

Dva roky jsem se věnoval komerčnímu raftingu. Na norské řece Otře jsem vozil zákazníky ze všech koutů světa po peřejích obtížnosti WW IV. Zaměstnání raft-guida zní exoticky, ale ve finále je to práce, jako každá jiná. Popíšu vám můj dnešní výlet, který lze označit typickým.9:08 Jedu na kole z Byglandsfjordu (Místo, kde bydlím v dřevěný chatě, spolu s ostatníma guidama. Nějakou zázračnou mocí tenhle barák pokaždý, když se vracím zpět z práce, stojí.). Šlapu lesem po šotolinové cestě. Nikde nikdo, kromě pěti ovcí a sedmi koní, kterým říkám ahoj (norsky hei hei). Trochu jako na Šumavě.

9:24 Zahazuju batoh s obědem v našem guide roomu (místnost s čtyřmi gauči, mikrovlnkou, lednicí a všudypřítomným smradem schnoucího vybavení na řeku). Zdravím se s ostatními a společně proklínáme ráno po večírku.

9:32 Začala mi práce. Dneska bude na řece pět raftů a jeden kajak. Domlouváme se s vedoucím guidem na průběhu výletu a jdeme pumpovat lodě. Samozřejmě se to neobejde bez zlomyslných legrácek zahrnujících pumpu, kluka z Nepálu a louži vody v raftu.

10:16 Před chvílí jsme byli představeni tlupě turistů dychtících po dobrodružství (kteří zároveň nemají na 99 % páru, co je to pádlo, raft nebo peřej. (Ještě, že jsem tu já, abych jim to vysvětlil.)

10:48 Právě jsem vyhodil z raftu do vody jednoho Němce. Blbě na mně koukal. A taky byl ideální na názornou ukázku vytažení plovoucího zákazníka zpět do raftu. Před samotným splouváním peřejí musíme se zákazníky projít dril ovládání raftu a bezpečnosti na řece.

11:17 Lovím toho samýho Němce z vody uprostřed peřeje (rozhodně si nemůže stěžovat, že by za ty peníze, který zaplatil, neměl dostatek vzrušení). Vypadnul při vjezdu do válce a ostatním zákazníkům to vzalo dech natolik, že radši zůstali, i přes moje naléhání Němce vytáhnout, sedět.

2017-07-01-49

11:35 Teď jsem pro změnu plaval já. Raft dostal ránu při vjezdu do největší peřeje. Následkem toho jsem se na chvíli ocitnul přibližně 203 centimetrů nad raftem a mohl si vše prohlédnout z ptačí perspektivy. Bohužel se mi nepodařilo přistát zpět do raftu. Dvěma mocnými záběry kraulu, vypilovaným při studiu Fakulty tělesné výchovy a sportu, se mi podařilo dostat zpět k lodi. Vlezl jsem zpět a bezpečně stočil raft do vracáku. Důležité je si připomenout, že zákazníci jsou po celou tu dobu přilepení ke dnu raftu, řvou a moc nevnímají, co se okolo děje. Pomoc nečekejte. Bolí mě zadek a jsem na sebe trochu naštvanej.

11:59 Vylézáme z raftu na konci peřejí a připravujeme vše na druhé kolo sjíždění. Zadek pořád bolí.

 12:12 Jsme zrovna uprostřed největší vřavy, pod námi je dvou a půl metrový vodopád. Zákazníci jsou zalezlí u dna raftu, já tomu všemu ve stoje velím a připadám si jako pán všeho tvorstva. Není to špatný pocit, mít ve svých rukou zdraví jiných lidí a zároveň vědět, že vše děláte tak dobře, že se nikomu pravděpodobně nic nestane.

 12:25 Stojím s ostatními guidy na ostrově uprostřed řeky a lovím zákazníky pomocí házečky. Každý výlet totiž končí skákáním ze skály do peřejí. Z nějakého důvodu jsou všichni na větvi z plavání v ledových peřejích (možná je to i tím norským sluncem, čistou vodou a zalesněnými kopci okolo).

12:49 Uklízíme rafty a chystáme se uklidit pročůraný zákaznický neopreny. Dýška žádný. Norové i ten jeden Němec jsou škrti. Jdu si dát oběd a odpoledne znovu na řeku. Ahoj!
Připravil Martin Kainc.

www.norway.no/cs/Czech-republic/
https://norge.cz/Související články


Vzdělávání Mice Ze světa

Dvě ocenění pro Česko z mezinárodní soutěže EURÓPA 2018

Prodavačky ze znojemské Přímky přivezly dvě ocenění z mezinárodní soutěže studentů středních odborných škol zaměřených na...

23. 10. 2018

číst dál


Ze světa

Německo jako turistická destinace získává na kráse a rozmanitosti  

Otevření vnitřní německé hranice, ke kterému došlo dne 9. listopadu 1989, umožnilo nejen východním Němcům svobodně cestovat, ale i...

06. 09. 2019

číst dál


Nepřehlédněte


Mice Ze světa

Třicet tisíc Rakušanů získalo v Linci Jihočeské srdce

S mimořádně příznivým ohlasem zhruba 300 tisíc návštěvníků třídenních jarních městských slavností, které vyvrcholily v sobotu 18. května v Linci, se setkala...

20. 05. 2019

číst dál


Mice Z domova

Marienbad Film Festival proběhne na přelomu srpna a září

Ve dnech 28. srpna až 1. září 2018 se v Mariánských Lázních uskuteční třetí ročník Marienbad Film Festivalu.

31. 05. 2018

číst dál


PF 2021 CzechSpecials