Menu

Středočeská centrála cestovního ruchu doporučuje

01. 10. 2018

Týden 1. - 7. 10.

Vily v okolí Prahy - interiérový a oděvní design první republiky (5. 10.)
První pátek v říjnu pořádá Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy vernisáž výstavy "Prima sezóna. Vily v okolí Prahy - interiérový a oděvní design první republiky". Vernisáž je spojena s koncertem Sester Havelkových. Touto akcí chce muzeum připomenout význam této lokality a dobu její největší slávy a zároveň pohnuté osudy obyvatel, které zpřetrhala druhá světová válka a nástup komunistického režimu. Některé domy velmi zchátraly nebo byly necitlivě přestavěny, jiné se podařilo novým vlastníkům zachránit a pečlivě zrekonstruovat. Několik objektů bylo zaneseno mezi kulturní památky.
www.muzeum-roztoky.cz/akce

Středočeský Gastrofestival Lysá nad Labem (5. - 6. 10.)
Milovníci dobrého jídla, pití i delikates se i letos setkají na Výstavišti v Lysé nad Labem. Prioritou festivalu je příprava jídel z regionálních potravin a prezentace kuchařského umění nejen profesionálů, ale i začínajících kuchařů - studentů středočeských škol. Festival jídla doplní i bohatý kulturní program. Nebudou chybět ani regionální vinaři a pivovarníci, kteří návštěvníkům naplní sklenice skvělými nápoji.
www.kr-stredocesky.cz

Talichův Beroun (7. 10. – 13. 11.)
Mezinárodní hudební festival nesoucí jméno věhlasného dirigenta uvede množství renomovaných těles a interpretů klasické hudby. Posluchači se mohou těšit na Janáčkův komorní orchestr, Bennewitzovo kvarteto nebo Komorní filharmonii Pardubice. Festival klasické hudby zaujme i doprovodným programem. Návštěvníci se mohou těšit na přednášku muzikologa, výstavu nebo literární večer.
www.mesto-beroun.cz

Letní keramická plastika v Roztokách u Prahy (23. 6. - 4. 11.)
Jubilejní 25. ročník výstavy pod širým nebem, na kterém v  působivém prostředí zámeckého parku roztockého zámku vystavuje zhruba třicítka umělců svá sochařská díla a instalace vytvořené z keramiky a porcelánu. Na této v České republice unikátní exteriérové výstavě se každoročně objevují především aktuální práce, v některých případech přímo vytvořené pro tuto akci.  S českými autory se prezentují originálně smýšlející autoři z Japonska, Jižní Koreje, Německa a Slovenska. 
www.muzeum-roztoky.cz

Otec & syn – podruhé spolu ve Zbirohu  (20. 9. - 21. 10.)
Muzeum J. V. Sládka  pořádá výstavu obrazů Václava a Matěje Antonína Šestákových pod názvem „Otec & syn – podruhé spolu". Po úspěšné výstavě v Galerii Starý zámek v Hořovicích přizval Václav Šesták u příležitosti svých 65. narozenin k výstavě opět i svého syna Matěje Šestáka. Ten v umělecké tvorbě zdárně následuje svého otce. Na výstavě jsou kromě obrazů k vidění například i strašidýlka, které Šestákovi zhotovili podle Lexikonu strašidel známé babičky z Pohádkově země Vítězslavy Klimtové.
www.zbiroh.cz

rally_pbram

Týden 8. - 14. 10.

 39. SVK Rally Příbram (12. – 14. 10.)
Závod rychlých vozů zaujímá tradičně závěrečný post v kalendáři Mistrovství České republiky v rally. Soutěžit se bude v několika pohárech. Návštěvníci se mohou těšit nejen na nadupané rally speciály, ale také na historické automobily. V rámci předstartovní show se představí některé posádky se svými vozy.
www.rally-pribram.cz

Kolín 1914–1918 (11. 7. – 28. 10.)
Výstava s podtitulem Kolíňané za Velké války a vznik Československé republiky ve Veigertovském domě nabízí tři tematické okruhy. V úvodním představuje život v Kolíně za první světové války, např. válečný nedostatek, změny v hospodářství a především činnost pozorovací a roztřiďovací stanice pro zraněné a nemocné vojáky. Ve druhé části
sleduje osudy mužů, kteří odcházeli na frontu a bojovali v c. a k. armádě. Nemenší pozornost je věnována legionářům v Rusku, Francii a Itálii. Závěrečná část pojednává o postupné radikalizaci české společnosti, jež vyústila za příhodných mezinárodních podmínek ve vznik Československé republiky. Výstavu je možné navštívit ještě do konce října.
www.muzeumkolin.cz/pro-navstevniky/vystavy/

Podblanický Patchwork a Momenty magické Prahy (12. 10. - 23. 11.)
Na zámku ve Vlašimi své práce vystaví členky Podblanického patchworkového klubu, jako hosté dvojice Na okraji – Alena Zemanová a Markéta Svobodová. Zapůjčena bude i kolekce Momenty magické Prahy, která byla vystavena poprvé na mezinárodní výstavě Prague Patchwork meeting 2017. Dále budou vystaveny práce přihlášené do soutěže „Vlašim v textilní tvorbě“. Vyhodnocení soutěže proběhne na dernisáži dne 21. 11. v 17 hodin, soutěžní práce budou poté vydraženy. Výtěžek dražby půjde ve prospěch základních škol nebo ve prospěch z. s. Deky z lásky.
www.muzeumpodblanicka.cz/akce/podblanicky-patchwork-a-momenty-magicke-prahy/

Cyklohráček  (24. 3. - 28. 10.)
Každý víkend jezdí z Prahy na Okoř a do Slaného rodinný výletní vlak přestavěný na velké pojízdné hřiště. Ve Slaném čeká na výletníky cesta za pokladem. Pro nejmenší je ve vlaku dětský koutek s hrami, knížkami, stavebnicemi i vláčkodráhou, ti větší můžou cestou uspořádat třeba turnaj v Člověče, nezlob se, dámě, kartách i piškvorkách, kreslit křídami nebo skládat obří molitanovou stavebnici. Nechybí ani vůz s velkým balónkovištěm a stavebnicemi. O všechny hry se na palubě starají hrajvedoucí, kteří mají pro děti drobné dárky na památku a dostanou od nich také volnou vstupenku do Království železnic na Smíchově. Vlak má své kouzlo i pro tatínky, kteří mohou pozorovat strojvedoucího při práci. Za jeho zády je prosklená stěna, každý se může dívat, jak se řídí vlak a pozorovat výhybky a návěstidla na trati.
www.cd.cz/nase-vlaky/cyklohracek/cyklohracek/-29500/

T. G. M. Mýty a skutečnost (do 31. 12. 2018)
Až do konce roku je prodloužena na zámku v Lánech unikátní výstava zachycující, jak byl Tomáš Garrigue Masaryk vnímán v různých etapách novodobých dějin. Snaží se představit osobnost T. G. Masaryka jako konsensuální ikonu české společnosti a poukázat na skutečnost, jak různé interpretace a dezinterpretace T. G. Masaryka v průběhu 20. století ovlivnily a stále ovlivňují pohledy na jeho osobnost a jeho odkaz. Všechny tyto aspekty jsou prezentovány především prostřednictvím dobových médií, tisku, rozhlasu a filmových záběrů. Výstava vznikla u příležitosti 80. výročí úmrtí T. G. Masaryka.
www.muzeumtgm.cz

Týden 15. - 21. 10.

Den archeologie v Sázavském klášteře (20. 10.)
Klášter Sázava ve spolupráci se spolkem "Po stopách našich předků" pořádá u příležitosti Mezinárodního dne archeologie speciální tematické prohlídky. Účastníci této akce se vydají po stopách archeologických výzkumů Sázavského kláštera s náhledem do prostředí Kingdom Come: Deliverance s Mgr. Danielem Dvořáčkem, archeologem Archeologického ústavu Akademie věd ČR. Dále se dovědí o archeologických výzkumech a jejich přínosu k poznání dějin kláštera. Návštěvníci nahlédnou také do některých běžně nepřístupných středověkých prostor.
www.klaster-sazava.cz

 Běh pro republiku - Památník Vojna u Příbrami (21. 10.)
Běh se koná v rámci oslav 100 let vzniku ČSR s cílem připomenout si osud lidí uvězněných v táboře Vojna a v dalších komunistických vězeních. Mnozí z vězněných se často ocitli na útěku a museli tedy běžet, proto dnes pořádáme běh svobody a demokracie. V tomto komunistickém lágru byli uvězněni také vojáci, kteří se podíleli na osvobození naší země během 2. světové války. Tito lidé utvářeli demokratickou identitu naší země, inspirujme se jejich příběhy i dnes. Okruh zavede běžce kolem Památníku Vojna přes Žežice a Lešetice zpět k památníku, celková je délka 5 km. V okolí Památníku Vojna vzniklo v minulosti sedm informačních panelů představujících konkrétní místa a příběhy politických vězňů. Bude připraven bohatý doprovodný program a prohlídky.
www.slavime100let.cz/co-sede-je-ve-vasem-regionu/beh-pro-republiku-oslavte-s-nami-100-let-csr/

Máslovické dýňování (20. 10.)
Dvanáctý ročník této oblíbené akce v obci Máslovice se neobejde bez zdobení a vyřezávání dýní. Stejně tak nebude chybět vaření z dýní na návsi a pro jedlíky je připravená soutěž v pojídání dýňových specialit. Pro děti je připravený pohádkově strašidelný les, tvořivé dílny a další soutěže a hry.
www.maslovice.cz/web/cs/akce

Dětské prohlídky - Zámek Loučeň (1. 4. - 30. 11.)
Až do konce listopadu se o víkendech, vždy od 14 hodin, konají na zámku Loučeň dětské prohlídky, vhodné už od 3 let. V rámci těchto prohlídek si děti mohou mimo jiné usednout ke knížecí tabuli v zámecké jídelně, hledat ztraceného kocourka z princovy ložnice, nalézt dveře do tajné zámecké chodby nebo zazpívat v hudebním salonku, kde koncertoval Bedřich Smetana. A když kněžna, kníže či Bílá paní budou mít zrovna svůj den, mohou děti nahlédnout i na zámeckou půdu.
www.zamekloucen.cz


roztoky

Připravila Lucie Vurbsová.

www.centralbohemia.czArchiv
Česká chuťovka