Menu

Středočeská centrála cestovního ruchu doporučuje

01. 10. 2018

Týden 1. - 7. 10.

Vily v okolí Prahy - interiérový a oděvní design první republiky (5. 10.)
První pátek v říjnu pořádá Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy vernisáž výstavy "Prima sezóna. Vily v okolí Prahy - interiérový a oděvní design první republiky". Vernisáž je spojena s koncertem Sester Havelkových. Touto akcí chce muzeum připomenout význam této lokality a dobu její největší slávy a zároveň pohnuté osudy obyvatel, které zpřetrhala druhá světová válka a nástup komunistického režimu. Některé domy velmi zchátraly nebo byly necitlivě přestavěny, jiné se podařilo novým vlastníkům zachránit a pečlivě zrekonstruovat. Několik objektů bylo zaneseno mezi kulturní památky.
www.muzeum-roztoky.cz/akce

Středočeský Gastrofestival Lysá nad Labem (5. - 6. 10.)
Milovníci dobrého jídla, pití i delikates se i letos setkají na Výstavišti v Lysé nad Labem. Prioritou festivalu je příprava jídel z regionálních potravin a prezentace kuchařského umění nejen profesionálů, ale i začínajících kuchařů - studentů středočeských škol. Festival jídla doplní i bohatý kulturní program. Nebudou chybět ani regionální vinaři a pivovarníci, kteří návštěvníkům naplní sklenice skvělými nápoji.
www.kr-stredocesky.cz

Talichův Beroun (7. 10. – 13. 11.)
Mezinárodní hudební festival nesoucí jméno věhlasného dirigenta uvede množství renomovaných těles a interpretů klasické hudby. Posluchači se mohou těšit na Janáčkův komorní orchestr, Bennewitzovo kvarteto nebo Komorní filharmonii Pardubice. Festival klasické hudby zaujme i doprovodným programem. Návštěvníci se mohou těšit na přednášku muzikologa, výstavu nebo literární večer.
www.mesto-beroun.cz

Letní keramická plastika v Roztokách u Prahy (23. 6. - 4. 11.)
Jubilejní 25. ročník výstavy pod širým nebem, na kterém v  působivém prostředí zámeckého parku roztockého zámku vystavuje zhruba třicítka umělců svá sochařská díla a instalace vytvořené z keramiky a porcelánu. Na této v České republice unikátní exteriérové výstavě se každoročně objevují především aktuální práce, v některých případech přímo vytvořené pro tuto akci.  S českými autory se prezentují originálně smýšlející autoři z Japonska, Jižní Koreje, Německa a Slovenska. 
www.muzeum-roztoky.cz

Otec & syn – podruhé spolu ve Zbirohu  (20. 9. - 21. 10.)
Muzeum J. V. Sládka  pořádá výstavu obrazů Václava a Matěje Antonína Šestákových pod názvem „Otec & syn – podruhé spolu". Po úspěšné výstavě v Galerii Starý zámek v Hořovicích přizval Václav Šesták u příležitosti svých 65. narozenin k výstavě opět i svého syna Matěje Šestáka. Ten v umělecké tvorbě zdárně následuje svého otce. Na výstavě jsou kromě obrazů k vidění například i strašidýlka, které Šestákovi zhotovili podle Lexikonu strašidel známé babičky z Pohádkově země Vítězslavy Klimtové.
www.zbiroh.cz

rally_pbram

Týden 8. - 14. 10.

 39. SVK Rally Příbram (12. – 14. 10.)
Závod rychlých vozů zaujímá tradičně závěrečný post v kalendáři Mistrovství České republiky v rally. Soutěžit se bude v několika pohárech. Návštěvníci se mohou těšit nejen na nadupané rally speciály, ale také na historické automobily. V rámci předstartovní show se představí některé posádky se svými vozy.
www.rally-pribram.cz

Kolín 1914–1918 (11. 7. – 28. 10.)
Výstava s podtitulem Kolíňané za Velké války a vznik Československé republiky ve Veigertovském domě nabízí tři tematické okruhy. V úvodním představuje život v Kolíně za první světové války, např. válečný nedostatek, změny v hospodářství a především činnost pozorovací a roztřiďovací stanice pro zraněné a nemocné vojáky. Ve druhé části
sleduje osudy mužů, kteří odcházeli na frontu a bojovali v c. a k. armádě. Nemenší pozornost je věnována legionářům v Rusku, Francii a Itálii. Závěrečná část pojednává o postupné radikalizaci české společnosti, jež vyústila za příhodných mezinárodních podmínek ve vznik Československé republiky. Výstavu je možné navštívit ještě do konce října.
www.muzeumkolin.cz/pro-navstevniky/vystavy/

Podblanický Patchwork a Momenty magické Prahy (12. 10. - 23. 11.)
Na zámku ve Vlašimi své práce vystaví členky Podblanického patchworkového klubu, jako hosté dvojice Na okraji – Alena Zemanová a Markéta Svobodová. Zapůjčena bude i kolekce Momenty magické Prahy, která byla vystavena poprvé na mezinárodní výstavě Prague Patchwork meeting 2017. Dále budou vystaveny práce přihlášené do soutěže „Vlašim v textilní tvorbě“. Vyhodnocení soutěže proběhne na dernisáži dne 21. 11. v 17 hodin, soutěžní práce budou poté vydraženy. Výtěžek dražby půjde ve prospěch základních škol nebo ve prospěch z. s. Deky z lásky.
www.muzeumpodblanicka.cz/akce/podblanicky-patchwork-a-momenty-magicke-prahy/

Cyklohráček  (24. 3. - 28. 10.)
Každý víkend jezdí z Prahy na Okoř a do Slaného rodinný výletní vlak přestavěný na velké pojízdné hřiště. Ve Slaném čeká na výletníky cesta za pokladem. Pro nejmenší je ve vlaku dětský koutek s hrami, knížkami, stavebnicemi i vláčkodráhou, ti větší můžou cestou uspořádat třeba turnaj v Člověče, nezlob se, dámě, kartách i piškvorkách, kreslit křídami nebo skládat obří molitanovou stavebnici. Nechybí ani vůz s velkým balónkovištěm a stavebnicemi. O všechny hry se na palubě starají hrajvedoucí, kteří mají pro děti drobné dárky na památku a dostanou od nich také volnou vstupenku do Království železnic na Smíchově. Vlak má své kouzlo i pro tatínky, kteří mohou pozorovat strojvedoucího při práci. Za jeho zády je prosklená stěna, každý se může dívat, jak se řídí vlak a pozorovat výhybky a návěstidla na trati.
www.cd.cz/nase-vlaky/cyklohracek/cyklohracek/-29500/

T. G. M. Mýty a skutečnost (do 31. 12. 2018)
Až do konce roku je prodloužena na zámku v Lánech unikátní výstava zachycující, jak byl Tomáš Garrigue Masaryk vnímán v různých etapách novodobých dějin. Snaží se představit osobnost T. G. Masaryka jako konsensuální ikonu české společnosti a poukázat na skutečnost, jak různé interpretace a dezinterpretace T. G. Masaryka v průběhu 20. století ovlivnily a stále ovlivňují pohledy na jeho osobnost a jeho odkaz. Všechny tyto aspekty jsou prezentovány především prostřednictvím dobových médií, tisku, rozhlasu a filmových záběrů. Výstava vznikla u příležitosti 80. výročí úmrtí T. G. Masaryka.
www.muzeumtgm.cz

Týden 15. - 21. 10.

Den archeologie v Sázavském klášteře (20. 10.)
Klášter Sázava ve spolupráci se spolkem "Po stopách našich předků" pořádá u příležitosti Mezinárodního dne archeologie speciální tematické prohlídky. Účastníci této akce se vydají po stopách archeologických výzkumů Sázavského kláštera s náhledem do prostředí Kingdom Come: Deliverance s Mgr. Danielem Dvořáčkem, archeologem Archeologického ústavu Akademie věd ČR. Dále se dovědí o archeologických výzkumech a jejich přínosu k poznání dějin kláštera. Návštěvníci nahlédnou také do některých běžně nepřístupných středověkých prostor.
www.klaster-sazava.cz

 Běh pro republiku - Památník Vojna u Příbrami (21. 10.)
Běh se koná v rámci oslav 100 let vzniku ČSR s cílem připomenout si osud lidí uvězněných v táboře Vojna a v dalších komunistických vězeních. Mnozí z vězněných se často ocitli na útěku a museli tedy běžet, proto dnes pořádáme běh svobody a demokracie. V tomto komunistickém lágru byli uvězněni také vojáci, kteří se podíleli na osvobození naší země během 2. světové války. Tito lidé utvářeli demokratickou identitu naší země, inspirujme se jejich příběhy i dnes. Okruh zavede běžce kolem Památníku Vojna přes Žežice a Lešetice zpět k památníku, celková je délka 5 km. V okolí Památníku Vojna vzniklo v minulosti sedm informačních panelů představujících konkrétní místa a příběhy politických vězňů. Bude připraven bohatý doprovodný program a prohlídky.
www.slavime100let.cz/co-sede-je-ve-vasem-regionu/beh-pro-republiku-oslavte-s-nami-100-let-csr/

Máslovické dýňování (20. 10.)
Dvanáctý ročník této oblíbené akce v obci Máslovice se neobejde bez zdobení a vyřezávání dýní. Stejně tak nebude chybět vaření z dýní na návsi a pro jedlíky je připravená soutěž v pojídání dýňových specialit. Pro děti je připravený pohádkově strašidelný les, tvořivé dílny a další soutěže a hry.
www.maslovice.cz/web/cs/akce

Dětské prohlídky - Zámek Loučeň (1. 4. - 30. 11.)
Až do konce listopadu se o víkendech, vždy od 14 hodin, konají na zámku Loučeň dětské prohlídky, vhodné už od 3 let. V rámci těchto prohlídek si děti mohou mimo jiné usednout ke knížecí tabuli v zámecké jídelně, hledat ztraceného kocourka z princovy ložnice, nalézt dveře do tajné zámecké chodby nebo zazpívat v hudebním salonku, kde koncertoval Bedřich Smetana. A když kněžna, kníže či Bílá paní budou mít zrovna svůj den, mohou děti nahlédnout i na zámeckou půdu.
www.zamekloucen.cz


roztoky

Připravila Lucie Vrubsová.

www.centralbohemia.czNepřehlédněte


Lázeňství

Lázně Luhačovice pomáhají dětem od 1,5 roku

Uvažovali jste už o lázeňské léčbě svého dítěte? Plně ji hradí zdravotní pojišťovny. Každý rodič by udělal pro zlepšení zdravotního stavu svého dítě...

18. 10. 2017

číst dál


Ze světa

Česko hlasuje za Safari pivovar

Safari Pivovar ve Dvoře Králové se stal absolutním vítězem sedmého ročníku soutěže agentury CzechTourism o nejlepší turistický cíl DestinaCZe.

23. 07. 2019

číst dál


Restaurace Novoměstský pivovar
Czech specials new