Menu

Střední Čechy zaznamenaly rekordní návštěvnost v hlavní turistické sezóně

10. 11. 2022

V období od července do září letošního roku zaznamenaly střední Čechy rekordní návštěvnost za posledních 11 let. Ve 3. čtvrtletí se zvýšil celkový počet příjezdů hostů do hromadných ubytovacích zařízení meziročně o 1,7 % a počet přenocování o 1,5 %. Vyplývá to ze zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Do středních Čech přijelo v tomto období celkem 485 tis. hostů, což bylo o 6,5 % více než v roce 2019. Meziročně ubylo domácích hostů, kteří se na počtu ubytovaných podíleli 84 %. Počet ubytovaných zahraničních hostů v letní sezóně vzrostl o 84 %. Nejčastěji přijížděli zahraniční hosté z Německa a Slovenska.

Meziroční nárůst návštěvnosti zaznamenalo celkem 6 krajů Česka včetně Středočeského, který se umístil v návštěvnosti na 5. místě. Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních dosáhl v hlavní turistické sezóně celkem 1,328 milionu nocí, což bylo o 1,5 % více než ve stejném období předchozího roku. Největší nárůst zaznamenal jako tradičně měsíc červenec, a to o 3,2 %.

„Máme radost, že se letní sezóna ve středních Čechách opět vydařila a zavítalo k nám tolik návštěvníků. Především pak kvitujeme návrat zahraničních hostů nejen ze sousedních zemí, kam Středočeská centrála cestovního ruchu dlouhodobě cílí kampaně a propagaci. V této činnosti hodláme pokračovat i příští rok,“ říká Jakub Kulhánek, ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu.

Sousedé na prvních příčkách
Nejvíc zahraničních hostů přijelo z Německa. Tvořili 30 % ze všech zahraničních hostů. V porovnání se stejným obdobím minulého roku se jejich počet zvýšil o 70,7 %. Druhou nejpočetnější skupinu tvořili návštěvníci ze Slovenska s meziročním zvýšením o 53,9 %. Na třetím místě se umístili hosté z Polska (meziroční nárůst o 88,9 %). Ze zemí mimo EU byli v ubytovacích zařízeních nejvíce zastoupení obyvatelé Spojených států amerických (nárůst o 148 %) a  turisté z Velké Británie (meziroční zvýšení o 241,4 %).

„Poslední dva roky byla letní sezóna ve středních Čechách rekordní, což je největší pochvalou a odměnou pro nás i naše partnery v regionu, kteří usilovně pracují na zviditelnění středních Čech. Přesto neusínáme na vavřínech. Víme, že příští rok nebude lehký pro nikoho z nás. My ale věříme, že si turisté cestu do středních Čech najdou. Protože tento kraj má opravdu hodně co nabídnout,“ dodává na závěr Jakub Kulhánek.

Data o návštěvnosti hromadných ubytovacích zařízení pocházejí z plošného šetření ČSÚ a nezahrnují účastníky cestovního ruchu, kteří se ubytovali jinde než v hromadném ubytovacím zařízení a jednodenní návštěvníky.
Připravila Lucie Vurbsová. 
 
www.strednicechy.cz
www.centralbohemia.cz
www.facebook.com/…trednicechy/    

#VisitCentral­Bohemia 

Archiv
Česká chuťovka
ahr - volba