Menu

Sculpture line

13. 07. 2020

Šestým rokem přichází do Prahy i dalších měst v republice sochařský festival Sculpture line, aby proměnil parky, náměstí, ulice i jiná veřejná prostranství v galerii pod širým nebem. V hlavním městě mohou prozatím návštěvníci obdivovat hned několik sochařských děl předních českých autorů. První instalací letošního ročníku se stal bronzový Nosorožec v brnění od Jaroslava Róny, kterého můžeme potkat na pražském Jungmannově náměstí. Socha symbolicky poukazuje na nutnost světové ochrany zvířat z africké divočiny. Před budovou Skupiny ČEZ v Michli zase stojí socha Osvícení od Lukáše Rittsteina. Dvě křesla tvořící mozaika barevných kachliček od Alexandry Koláčkové zdobí Dětský ostrov na Smíchově, a kromě uměleckého zážitku mohou být také prolézačkou či lavičkou, stejně tak, jako socha Sedící postava, kterou autorka nainstalovala do vnitrobloku Novoměstské radnice. Piazzettu Národního divadla střeží socha s názvem Jesus Christ super stealth a na terase Mánesu můžeme vidět Kosmické dítě. Obě sochy jsou od Stefana Milkova. Z trávníku ve Vojanových sadech na Praze 1 ční tři Klecohlavy od sochaře Kurta Gebauera. Bronzový čtenář v křesle od Jaroslava Róny sedí na Náměstí Franze Kafky již od minulého ročníku festivalu. 

Praha se dále může těšit na instalaci díla Martina Steinerta ve spolupráci s Goethe Institutem nebo dílo Johannese Pfeiffera ve spolupráci s Česko-německým fondem budoucnosti. U Nádraží Holešovice bude také umístěna socha Levitující postava od Jakuba Flejšara ve spolupráci s Dopravními podniky hl. m. Prahy.

Sochařská linka Sculpture Line letos kromě Prahy vede i do Brna, Ostravy, Plzně, Liberce, Olomouce, Hradce Králové, Pardubic, Broumova, Vratislavic nad Nisou, Dolních Břežan a Ratměřic.

Sochařský projekt pravidelně rozšiřuje umělecký potenciál a zvelebuje řadu měst po celé České republice. Obyvatelé i jejich návštěvníci se mohou těšit opět na avantgardnější a méně obvyklá díla renomovaných českých i zahraničních umělců. Instalace budou na jednotlivá místa umísťovány postupně v průběhu června. Festival oficiálně potrvá do konce září, některé sochy však zůstávají na svých místech i poté. 

Festival Sculpture line
je nejrozsáhlejší akcí v České republice, která podporuje symbiózu sochařství a veřejného prostoru. Sculpture Line je dlouhodobý umělecký projekt, jenž instalací soch do veřejného prostoru rozšiřuje kulturní a umělecký potenciál dané lokality. Vnáší do ní emoce, dává jí novou tvář a ukazuje nové souvislosti. Jeho základní ideou je přiblížit současné umění všem bez rozdílu a napomoci veřejnosti socializovat veřejný prostor. Umělecká díla napřímo komunikují s kolemjdoucími. Zanechávají v nich estetickou i sociální stopu a přímo tak posouvají kvalitu života obyvatel měst i jejich návštěvníků. Festival se nesoustředí jen na centra a frekventovaná místa. Naopak instalace mimo hlavní tepny umožňují vytvořit nové optické dominanty a oživit i méně známá místa.

První ročník proběhl v Praze v roce 2015 a iniciovali jej sami umělci, kteří cítili přirozenou potřebu svá díla vytrhnout z víceméně sterilního prostředí galerie a nabídnout je širokému publiku. V uplynulých ročnících festivalu zaujala v Praze například pěti metrová socha bronzového opičáka s názvem King Kong Balls francouzského umělce Denise Defrancesca či klíčová socha Jiřího Davida REVOLUCE vytvořená z 80 tisíců klíčů, která byla nainstalovaná v zámeckém parku v Mikulově. Pozornost vzbudili Průzkumníci či obří Chobotnice vznášející se na hladině Vltavy nebo instalace významného současného britského sochaře, držitele Turnerovy ceny, Tonyho Cragga na náměstí Republiky.
Připravila Anna Vašátková.   

www.sculptureline.cz



Archiv
Česká chuťovka
ahr - volba