Menu

Rozloučení s masopustem v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku v úterý 1. března

28. 02. 2022

mas_4

V úterý 1. března 2022 se v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku uskuteční Rozloučení s masopustem. V letošním roce pouze odpolední část tohoto programu, kdy průvod tradičních masek z Hlinska Blatna zamíří mezi roubenky na Betlémě.


„Možnost zažít poslední masopustní veselí před začátkem doby postní budou mít v Hlinsku nejen místní.  Ve 14.00 hodin před radnicí požádají obyvatelé místní části Blatno, převlečení do tradičních masopustních masek, starostu o povolení k obchůzce. Rozverný průvod se následně za veselého vyhrávání dechové kapely vydá na obchůzku mezi roubenky památkové rezervace Betlém. Přihlížející se tak během ní mohou potkat s tradičními maskami jako je například laufr, turek, slaměný a zúčastnit se závěrečného obyčeje porážení kobyly, které je plánováno na 15.30 hodin. Tím bude ukončeno letošní masopustní období. Program připravujeme ve spolupráci s městem Hlinsko,“ uvedla Magda Křivanová, ředitelka Muzea v přírodě Vysočina, jehož součástí jsou zmíněná památková rezervace a expoziční areál Veselý Kopec. Vstup do areálu na tento odpolední program je zdarma.  

Betlémské roubenky, přičemž v jedné z nich se nachází i stálá expozice masopustních masek z Hlinecka, mohou zájemci navštívit v tyto dny denně, mimo pondělí, dle aktuální otevírací doby. Areál Veselý Kopec se pro návštěvníky otevře velikonočním programem 15. dubna, který potrvá do 18. dubna.
Připravila Petra Valíčková.

www.nmvp.cz/vysocinaArchiv