GASK – Galerie Středočeského kraje sídlí v bývalé jezuitské koleji v Kutné Hoře. Je institucí zaměřenou svou sbírkou i výstavním programem na výtvarné umění 20. a 21. století. V roce 2023 představí díla čtyř významných osobností české umělecké scény 20. a 21. století. Dne 1. dubna otevře GASK novou sezonu výstavou ostravského umělce Jiřího Surůvky s názvem Strůjci války. Následovat bude výstava v česko-polské spolupráci Necenzurováno, která prezentuje polské nezávislé umění 80. let 20. století. V druhé části roku představí GASK méně známou část díla Františka Kupky – ve výstavě Knihomol se budou moci návštěvníci seznámit s originály bibliofilií tohoto významného umělce. Konec roku uzavře expozice Stanislava Podhrázského a jeho přátel, uspořádaná k odloženému stému výročí narození tohoto předního představitele českého poválečného umění.
Výstava Strůjci války představí tvorbu Jiřího Surůvky – ostravského umělce, performera, fotografa, kurátora, vysokoškolského pedagoga, spoluzakladatele performativní skupiny „Předkapela Lozinski“, výtvarné skupiny „Přirození“ a kabaretu „Návrat mistrů zábavy“. „Výstava představí svéráznou, autentickou a originální osobnost tohoto umělce spojenou s ostravskou uměleckou scénou. Surůvka má touhu bojovat proti průměru a všednosti ideálně formou recese,“ říká kurátorka výstavy Veronika Marešová. Surůvka prostřednictvím svých děl se sarkasmem a nadsázkou sobě vlastní podrobí společnost kritice. Zacílí především na lidskou malost a omezenost spojenou s ideologiemi a politickou propagandou. Ve výstavním prostoru Přesahy grafiky budou prezentovány nejen jeho grafické práce, ale také autorova malířská a objektová tvorba. Výstava bude v GASK k vidění od 1. dubna do 17. září 2023.
Necenzurováno je jedinečná průřezová výstava nezávislého polského umění 80. let 20. století. Jde o polský ekvivalent tehdejší české neoficiální výtvarné scény, reagující na realitu Solidarity a výjimečného stavu z roku 1981. Jedná se o umění angažované a ponořené do dějinného kontextu, přesto i v dnešních souvislostech stále aktuální. V prostorách Galerie Středočeského kraje bude představeno okolo sta děl čtyřiceti umělců, kteří v tomto období na protest proti vyhlášení výjimečného stavu bojkotovali kulturní politiku komunistických orgánů Polské lidové republiky. „Tato výstava byla poprvé představena loni v Centru současného umění – zámku Ujazdowski ve Varšavě. Její uskutečnění v GASK bude jedinou reprízou tohoto významného projektu,“ říká kurátor výstavy Tadeusz Boruta. Kurátorem za GASK je Richard Drury. Výstavu si budou moci návštěvníci prohlédnout od 13. května do 17. září 2023.
Název výstavy František Kupka – Knihomol odkazuje nejen ke Kupkovu stejnojmennému kryptoautoportrétu z přelomu století, ale i k jeho dlouhodobému a systematickému zájmu o historii, filosofii a přírodní vědy, který stál nejen v pozadí jeho progresivních názorů na malbu, ale jehož výsledkem byl také poučený přístup k ilustracím historických textů. V neposlední řadě název odkazuje k fenoménu sběratelství bibliofilií a vztahu mezi umělcem a jeho přáteli a mecenáši. Tato tři témata tvoří základní pilíře výstavy Františka Kupky, která představí sedm souborů bibliofilií ze sbírek GASK. K vidění bude nejen slavné grafické album Čtyři příběhy černé a bílé, ale třeba i první bibliofilská práce Františka Kupky – pařížské vydání Písně písní z roku 1905. Soubory tisků doplní originály Kupkových studií a návrhů (kresby, kvaše a akvarely) a listy z korespondence s jeho přáteli spolu se zajímavými informacemi a souvislostmi umělecké i osobní povahy. Výstava, jejíž kurátorkou je Vanda Skálová, se koná od 7. října 2023 do ledna 2024.
V roce 2020 uběhlo takřka bez povšimnutí (a v důsledku pandemie) výročí 100 let od narození jednoho z nejosobitějších českých umělců generace nastupující po druhé světové válce – Stanislava Podhrázského. Jeho zvláštní lyrika plná jistého znepokojení v sobě spojuje aktuální dobové tendence jako surrealismus, abstrakci a novou figuraci, přesto si ve svém spontánním projevu ponechává svoji charakteristickou originalitu. Podhrázský patřil k umělcům, kteří tvořili spíše v ústraní a pohybovali se nejraději v blízkém okruhu svých přátel. Neměl potřebu své dílo vystavovat, a po okupaci v roce 1968 dokonce ani léta vystavovat nesměl. Kvality jeho tvorby jsou však již časem prověřeny. Expozice v GASK Stanislav Podhrázský a přátelé představí průřez autorovým dílem v souvislostech uměleckého prostředí, v němž vznikalo, a umělecké tvorby jeho nejbližších přátel, jako byli Miloslav Chlupáč, Zdeněk Palcr, Zbyněk Sekal, Mikuláš Medek a další. Výstava se koná od 21. října 2023 do 25. února 2024 a její kurátorkou je Adriana Primusová.
Dne 26. srpna se v Galerii Středočeského kraje uskuteční již pátý ročník festivalu A Day of Sound, který přivádí do galerie experimentální a nezávislou hudbu v dramaturgii hudebního publicisty Pavla Klusáka. Neobvyklé hudební produkce i performance rozezní unikátní historické interiéry jezuitské koleje a tradičně vyvrcholí večerním koncertem pod širým nebem.
Vedle těchto pěti stěžejních akcí nadcházejícího roku představí GASK díla dalších aktérů české umělecké scény – Olafa Hanela, Vojtěcha Hrubanta a Vojtěcha Trochy, Kateřiny Štenclové, Jaroslava Prokeše a Petry Vlachynské, Františka Štorma, Markéty Varádiové, Rufiny Bazlové a studia LLEV. GASK zároveň ve spolupráci s Římskokatolickou farností Kutná Hora – Sedlec spolupořádá projekt Santini. Program v GASK zahrne výstavu fotografií staveb Jana Blažeje Santiniho od Vladimíra Uhera, besedu s dr. Richardem Bieglem o českém santiniologovi Mojmíru Horynovi a fotografický workshop vedený Ondřejem Soukupem. V dramaturgii GASK nebudou chybět ani každoroční design markety JARO-DESIGN-GASK dne 22. dubna 2023 a ADVENT-DESIGN-GASK dne 3. prosince 2023. Připravila Alena Sedláčková.