Menu

Rok 2020 nejen stým výročím pana Spejbla

17. 04. 2020

Rok 202 je nejen rokem stoletého pana Spejbla, ale také devadesátileté profesionální činnosti a 90. narozenin Máničky a Žeryka.

V srpnu roku 1930 se soubor Divadla Spejbla a Hurvínka profesionalizoval. Na svém repertoáru měl i představení pro dospělé „HURVÍNKOVA JARNÍ REVUE“, ve kterém debutovali jak Mánička, tak i pejsek Žeryk. Stalo se tak 19.4.1930. Při premiéře hry Hrvínkova jarní revue si Hurvínek s Máničkou ještě onikali. Od té chvíle jejich přátelství prošlo řadou proměn a přečkalo i 2. světovou válku, rok 1948 a 1968, dočkalo se revoluce v roce 1989 a pod rouškou dnešních dní trvá dodnes.Jejich první setkání:

MÁNIČKA: "Copak se mu stalo chlapečku, že je tak smutnej?"
HURVÍNEK: "Prominula, ale vona je docela impertinentní, ani mi neřekla své
                      ctěné jméno!"
MÁNIČKA: "Já jsem přece Mánička!"

Máničku podle návrhu profesora Josef Skupy a za přispění Jiřího Trnky vyřezal Gustav Nosek. Její první podoba snad byla údajně inspirována tanečnicí Josephine Bakerovou. Za 90 let prošla Mánička řadou proměň a ustálila se její podoba od Zdeňka Juřeny z přelomu 70.-80. let 20.století. Máničku dnes interpretuje rovněž „Mánička“ - Marie Šimsová a to do roku 2017. Jejími předchůdkyněmi byly Anna Kreuzmannová, Božena Weleková, Helena Štáchová, díky které se Mánička proměnila v moderní holčičku a také získala v roce 1971 svou bábinku – paní Kateřinu Hovorkovou.

Žryčka vytvořil Gustav Nosek a prvních osm let ho také „štěkal“. Jeho dalšími interprety byli František Flajšhanz, Miroslav Černý, Miroslav Polák v současné chvíli se Žeryčkovi věnuje Michal Šturman. Co se týče jména Žeryk, je možné, že bylo inspirováno ve 20.-30. letech populárním hrdinou „Foxíkem Jerrym z Ostrovů“ z románu Jacka Londona.

Na počest Žeryčka v Divadle S+H připravujeme „MIMINÍ“ představení ŽERYČKU, HOP! autorky a režisérky Janky Ryšánek Schmiedtové a výtvarníka Davida Janoška. Jak se zdá, toto interaktivní představení budeme schopni na přelomu května a června nazkoušet, a v nové sezóně je pak uvedeme. Jedná se o představení pro děti od 1 do 3 let! Naše klasická marionetová představení uvádíme pro děti od 4 let. První divadelní zážitek, podívaná pro všechny smysly každého mimiňáka - délka inscenace 30 minut. Po představení následuje dětská herna. Interaktivní divadelní inscenace je vytvořena přímo pro vnímání těch skutečně nejmladších diváků. Pro pejska Žeryka se obyčejná procházka do parku změní v nádherné dobrodružství. Vydejte se spolu s ním do světa nad zemí. Do světa těch, co umí lítat, ptáků i mraků, do světa planet, kouzelných vesmírných tvorů a zářících hvězd. Napočítejte s Žerykem do nekonečna, a pak se vraťte zpátky na zem!
Připravila Darina Miklovičová.

www.spejbl-hurvinek.cz
www.facebook.com/DivadloSH 
www.instagram.com/divadlosh
twitter.com/HurvinekSpejbl

 

 

 Nepřehlédněte


Gastro Z domova

Osmý ročník Vinobraní u Máchova jezera se vydařil a nepokazila ho ani nepřízeň počasí

Burčáky, výborná vína z Jihu Moravy a zábava pro celou rodinu přivádějí každoročně na půldruhého tisíce návštěvníků do areálu hotelu Port.

04. 09. 2019

číst dál


Vzdělávání

Titul Mladý řemeslník 2017 získaly studentky ze znojemské Přímky

Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska letos ocenilo dvacet nejlepších žáků středních škol učňovských a odborných oborů maturitního vzdělání z...

30. 10. 2017

číst dál


czech specials 2