Menu

Rok 2020 nejen stým výročím pana Spejbla

17. 04. 2020

Rok 202 je nejen rokem stoletého pana Spejbla, ale také devadesátileté profesionální činnosti a 90. narozenin Máničky a Žeryka.

V srpnu roku 1930 se soubor Divadla Spejbla a Hurvínka profesionalizoval. Na svém repertoáru měl i představení pro dospělé „HURVÍNKOVA JARNÍ REVUE“, ve kterém debutovali jak Mánička, tak i pejsek Žeryk. Stalo se tak 19.4.1930. Při premiéře hry Hrvínkova jarní revue si Hurvínek s Máničkou ještě onikali. Od té chvíle jejich přátelství prošlo řadou proměn a přečkalo i 2. světovou válku, rok 1948 a 1968, dočkalo se revoluce v roce 1989 a pod rouškou dnešních dní trvá dodnes.Jejich první setkání:

MÁNIČKA: "Copak se mu stalo chlapečku, že je tak smutnej?"
HURVÍNEK: "Prominula, ale vona je docela impertinentní, ani mi neřekla své
                      ctěné jméno!"
MÁNIČKA: "Já jsem přece Mánička!"

Máničku podle návrhu profesora Josef Skupy a za přispění Jiřího Trnky vyřezal Gustav Nosek. Její první podoba snad byla údajně inspirována tanečnicí Josephine Bakerovou. Za 90 let prošla Mánička řadou proměň a ustálila se její podoba od Zdeňka Juřeny z přelomu 70.-80. let 20.století. Máničku dnes interpretuje rovněž „Mánička“ - Marie Šimsová a to do roku 2017. Jejími předchůdkyněmi byly Anna Kreuzmannová, Božena Weleková, Helena Štáchová, díky které se Mánička proměnila v moderní holčičku a také získala v roce 1971 svou bábinku – paní Kateřinu Hovorkovou.

Žryčka vytvořil Gustav Nosek a prvních osm let ho také „štěkal“. Jeho dalšími interprety byli František Flajšhanz, Miroslav Černý, Miroslav Polák v současné chvíli se Žeryčkovi věnuje Michal Šturman. Co se týče jména Žeryk, je možné, že bylo inspirováno ve 20.-30. letech populárním hrdinou „Foxíkem Jerrym z Ostrovů“ z románu Jacka Londona.

Na počest Žeryčka v Divadle S+H připravujeme „MIMINÍ“ představení ŽERYČKU, HOP! autorky a režisérky Janky Ryšánek Schmiedtové a výtvarníka Davida Janoška. Jak se zdá, toto interaktivní představení budeme schopni na přelomu května a června nazkoušet, a v nové sezóně je pak uvedeme. Jedná se o představení pro děti od 1 do 3 let! Naše klasická marionetová představení uvádíme pro děti od 4 let. První divadelní zážitek, podívaná pro všechny smysly každého mimiňáka - délka inscenace 30 minut. Po představení následuje dětská herna. Interaktivní divadelní inscenace je vytvořena přímo pro vnímání těch skutečně nejmladších diváků. Pro pejska Žeryka se obyčejná procházka do parku změní v nádherné dobrodružství. Vydejte se spolu s ním do světa nad zemí. Do světa těch, co umí lítat, ptáků i mraků, do světa planet, kouzelných vesmírných tvorů a zářících hvězd. Napočítejte s Žerykem do nekonečna, a pak se vraťte zpátky na zem!
Připravila Darina Miklovičová.

www.spejbl-hurvinek.cz
www.facebook.com/DivadloSH 
www.instagram.com/divadlosh
twitter.com/HurvinekSpejbl

 

 

 Czech Specials
Side VSH