Menu

Program Žně na Hané přinese ukázku tradičního způsobu sklizně obilí

26. 07. 2021

V sobotu 31. července od 10.00 do 17.00 budou mít návštěvníci Hanáckého muzea v přírodě v Příkazích možnost vidět ukázky tradiční sklizně obilí a jeho dalšího zpracování.

„Žně na Hané jsou známou společenskou záležitostí. Rádi bychom návštěvníkům ukázali jejich tradiční podobu. Na místě uvidí nejen samotnou sklizeň a výmlat obilí, ale i například sečení luňákem, vázání do snopů či stavění panáků. Zájemci se mohou podívat na ukázku dobových strojů, které hospodářům dříve sloužívaly. Na místě si mohou vyzkoušet mlácení cepy či historickou mlátičkou. Během celého dne je připravena ochutnávka krajových specialit,“ uvedl Petr Vodešil, vedoucí Hanáckého muzea v přírodě v Příkazích.

Hanácké muzeum v přírodě v Příkazích je otevřeno denně, s výjimkou pondělí, od 10.00 do 17.00. Návštěvníci při samotné návštěvě muzea mohou v tyto dny vidět montáž unikátní téměř 500 let staré stodoly ze Skaličky na Hranicku.  V patře Kameníčkova gruntu je možné do 30. září zhlédnout výstavu „Jízda králů na Hané – Lidový obyčej v proměnách času“.  
Připravila Petra Valíčková.

www.nmvp.cz/prikazyArchiv