Menu

Přijďte se projít džunglí, která nespí

02. 01. 2019

Vydejte se na odvážnou procházku nočním pralesem v doprovodu tajemných zvuků zvířat a omamné vůně exotických rostlin. Trojská botanická zahrada vás zve na speciální komentované prohlídky setmělého skleníku Fata Morgana. Večerní provázení se konají od 18. 1. do 31. 3. 2019, v lednu vždy v pátek od 18.00, v únoru v pátek a v sobotu od 18.00 a v březnu v pátek a v sobotu od 19.00. Neváhejte a rezervujte si své místo včas na www.botanicka.cz.
Na procházku do setmělého pralesa se vypraví opravdu jen ti nejodvážnější. Vy se ale nástrah noční džungle bát nemusíte. Ve skleníku Fata Morgana si tento jedinečný zážitek můžete dopřát, aniž byste museli opustit Prahu a pořizovat náročnou výbavu. „Večerní prohlídky jsou u našich návštěvníků velmi oblíbené. Zvlášť velký zájem je o ty, které probíhají v době konání výstavy orchidejí. Každou zimu si skleník Fata Morgana po setmění prohlédne bezmála dva tisíce návštěvníků,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Rostliny, jež jsou opylovány v noci, se vyznačují obvykle poměrně velkými bílými květy. Své opylovače – noční motýly lákají výraznou vůní. K takovým rostlinám patří i hymenokalisy, vlhkomilné druhy z močálů a okolí říčních ramen Střední a Jižní Ameriky. Ve skleníku Fata Morgana rostou u tropického jezera v expozici nížinného pralesa. Po setmění se z nich uvolňuje vůně, díky níž je noční motýl bezpečně najde. Pyl, který se mu během sání nektaru zachytí na těle a na křídlech, pak přenáší z květu na květ.
Jedinečným zážitkem nočního provázení je i hlasité „kvákání“ tropických žabek druhu bezblanka skleníková (Eleutherodactylus planirostris). „Jedná se o malé nenápadné žabky pocházející z Kuby, Baham a Kajmanských ostrovů. Jsou zajímavé hlavně svým velice hlasitým nočním projevem. Z jejich vajíček se na rozdíl od jiných druhů žab nelíhnou pulci, ale rovnou malé žabičky veliké asi jako čočka,“ vysvětluje Martin Dvořák, kurátor tropických rostlin. Dospělá žába není delší než tři centimetry, velmi dobře skáče a většinu života tráví na stromech a vyšších keřích, podobně jako naše rosnička. Návštěvníci ji během provázení sice nejspíše neuvidí, ale její hlasité pískání připomínající autoalarm určitě nepřeslechnou. Pozornost zajisté přitáhne i velké sladkovodní tropické jezero. Návštěvník skleníku může nahlédnout i pod jeho hladinu a obdivovat například masožravé jihoamerické arowany, ale i spoustu dalších druhů ryb. „Arowanám dělají společnost terčovci, jejichž hejno jsme letos doplnili o 40 dospívajících ryb z našeho vlastního odchovu. Návštěvníci si mohou prohlédnout i pět různých druhů a variant přírodních skalár, kterých jsme letos odchovali a vypustili do jezírka víc než tisíc,“ dodává Martin Dvořák.

Kalendář akcí Botanické zahrady Praha
leden – duben 2019

Přednáškový cyklus
10. 1. – 21. 3. Ornamentální zahrada – Rostlinné bistro Botanická na talíři vždy ve čtvrtek od 17.30, vstupné: 50 Kč. Každoroční zajímavý přednáškový cyklus je v  roce 2019 obohacen o nová témata bonsají a suiseki.
10. 1.  Miroslav Horský – Mame a shohin v bonsajové tvorbě
17. 1.  Petr Hanzelka  – Za květinami Kyrgyzstánu     
24. 1.  Jarmila Skružná – Symbolika rostlin, biblické rostliny
31. 1.  Vlastik Rybka – Cykasy, mizející svědkové dávných dob   
7
. 2.    Jaroslav Škopek – Zimní ptačí hosté    
14. 2.  Klára Lorencová – Rostliny lásky aneb Tradiční úloha rostlin v milostném životě našich předků
21. 2.  Téma přednášky pro vás připravujeme, sledujte www.botanicka.cz
28. 2.  Tomáš Vencálek – Sekvojovce Slovenska
7. 3.    Jan Ponert – Pleurothallidinae, nejbohatší skupina orchidejí?
14. 3.  Téma přednášky pro vás připravujeme, sledujte www.botanicka.cz
21. 3.  Igor Bárta – Suiseki, sugestivní kameny

Ptáci naší zahrady
24. 1. – 17. 2. Venkovní expozice denně 9.00 – 16.00
V rámci výstavy umístěné ve venkovní expozici představíme nejběžnější ptačí obyvatele různorodých biotopů (prostředí). Chybět nebude ani prezentace ptačích budek, která upozorní i na možné chyby v jejich konstrukci a umístění a na nevhodné typy těchto příbytků. Seznámíme vás taktéž s problematikou zimního přikrmování ptáků i s nejčastějšími návštěvníky krmítek. Ve čtvrtek 7. 2. proběhne přednáška ornitologa Jaroslava Škopka nazvaná Zimní ptačí hosté.

Valentýnský večer v botanické
14. 2. skleník Fata Morgana od 18.00
Nechte se svést kouzlem valentýnské noci. Procházka setmělým tropickým skleníkem. Fata Morgana je netradiční způsob, jak strávit svátek zamilovaných. Dozvíte se zajímavosti z milostného života rostlin, vychutnáte si sklenku vína z naší vinice a dáma bude obdarována květinou. Rezervace prohlídky nutná na: eva.novozamska@botanicka.cz

Open that Bottle Night
23. 2. Vinotéka sv. Klára
Vinotéka otevře poslední únorovou sobotu svůj archiv v rámci celosvětové akce „Večer, kdy otevřete tu láhev“. V prodeji bude limitované množství láhví úspěšných vín z předchozích ročníků, která již v běžné nabídce nejsou. Otevírací doba vinotéky bude v tento den prodloužena do 23 hodin. Připravili jsme i řízenou degustaci našich archivních vín. Rezervace nutná na:
eliska.muchnova@botanicka.cz

Den svařeného vína
3. 3. Vinotéka sv. Klára denně 11.00–19.00
Přijďte se zahřát před nadcházejícím jarem doušky dobrého svařeného vína z naší vinice. Na výběr bude široká nabídka obohacená o višňový a zázvorový speciál.

Týden uzavření skleníku Fata Morgana
4. – 7. 3.
Aby byla výstava orchidejí co nejkrásnější, musíme ji důkladně připravit. Z tohoto důvodu bude v období od 4. do 7. března skleník Fata Morgana uzavřen.

Orchideje
8. – 31. 3. skleník Fata Morgana, zásobní skleník úterý – neděle, 9.00 – 18.00
Nechte se okouzlit krásou rostlinného těla, podivuhodnými tvary a pestrými barvami květů orchidejí. Inspirujte se originálními vazbami a aranžmá. Ve skleníku Fata Morgana se seznámíte s původními druhy orchidejí nejen z našich sbírek, ale i od dalších vystavovatelů. Překvapí vás novinky z produkce šlechtitelů. Těšit se můžete na ukázky aranžování, přednášky i výstavu fotografií. Nejen orchideje, ale i další rostliny si budete moci také zakoupit anebo se poradit o  jejich pěstování. Prodej zajišťuje firma Pokojovky.cz. Otevírací doba skleníku Fata Morgana bude po celou dobu výstavy prodloužena do 18 hodin.

Fotografický kurz s Ondřejem Prosickým
11. 3., 13. 4.
Tradiční a vyhledávaný kurz pro fotoamatéry. Zachyťte kouzlo divoké přírody pod vedením profesionála. Rezervace nutná na: 
www.naturephoto.cz

Procházky zahradou s odborníkem
6. 4. Alena Nováková – Jarní cibuloviny (termín je závislý na průběhu zimy) sraz u pokladny Jih
O drobných cibulovinách se dá bez nadsázky hovořit jako o prvních poslech jara. Seznámit se s nimi můžete během komentované procházky s kurátorkou Alenou Novákovou.

Motýlí cestovatelé
9. 4. – 26. 5. skleník Fata Morgana úterý – neděle, 9.00 – 18.00
Víte, který motýlí druh uletí za život nejvíc kilometrů? A který se téměř nehne z místa? To, že také mezi motýly jsou velcí cestovatelé i peciválové, vám prozradí letošní výstava tropických motýlů ve skleníku Fata Morgana. Přijďte pozorovat tajemný proces proměny kukly v dospělého motýla a sledovat jejich první vzlétnutí. Pestrobarevní otakárci, babočky i noční martináči a mnoho dalších, celkem více než 5000 kukel 50 druhů motýlů, se objeví v plné kráse na pozadí tropické džungle. V rámci výstavy bude probíhat prodej pokojových i venkovních rostlin od firmy Pokojovky.cz.

Burza fialek
13. 4. Zázemí administrativní budovy 13.00–16.00
SZO ČZS Saintpaulia ve spolupráci s námi připravila burzu populárních afrických fialek. Nové barvy a tvary květů vám představí odborníci, kteří zároveň poradí s pěstováním této oblíbené pokojové rostliny. Zakoupíte zde i lístky a mladé rostliny saintpaulií, streptokarpů a dalších příbuzných rostlin.

Večerní provázení ve skleníku Fata Morgana: 18. 1. – 31. 3. 2019
Leden – v pátek od 18.00
Únor – v pátek a v sobotu od 18.00
Březen – v pátek a v sobotu od 19.00 

Vstupné:
Dospělí: 200 Kč/osoba
Studenti do 26 let, děti do 15 let: 100 Kč/osoba
Děti 3–5 let: 50 Kč/osoba
Děti do 3 let: zdarma
Platba je možná pouze na místě. Na tuto akci se nevztahuje žádná sleva pro ZTP, ZTP/P či důchodce ani permanentky.
Pro přístup ke skleníku není vhodné využít úvozovou cestu od Bohnic kvůli její špatné schůdnosti v zimě.
POZOR! Z důvodu stavebních prací se mění přístupové cesty ke skleníku Fata Morgana, věnujte prosím pozornost značení.
Změna programu vyhrazena.

Připravila Darina Miklovičová.


www.botanicka.cz

 

 

 Archiv
Česká chuťovka
ahr - volba