Menu

Pelhřimov – město rekordů, 34. ročník festivalu rekordů a kuriozit

13. 06. 2024

V průběhu 34. ročníku festivalu Pelhřimov – město rekordů bylo do výsledkové listiny zapsáno či veřejnosti představeno
21 jednotlivých rekordů a výkonů. Do Rekordmanské síně slávy byl
v zastoupení svého vnuka Richarda uveden spisovatel Jaroslav Hašek, autor románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, který byl přeložen do největšího počtu jazyků – 58 (nejpřekládanější české literární dílo). Uděleny byly další výroční ceny Rekordman roku.

Hlavní program v sobotu začal zostra: Zdeněk Knedla, řečený Železný Zekon, z Bystřice pod Hostýnem se zapsal do České knihy rekordů, když dokázal během 195 vteřin přetrhnout 12 balíčků tzv. mariášových karet, které byly nové, nepoužité a běžné velikosti (6,3 × 10 cm, tloušťka paklu 9 mm). Patrik Jandejsek z Letohradu vylepšil český rekord v roztáčení gymnastických obručí na těle. V disciplíně zvané též hula-hop zvládl točit celkem 80 kruhy. V rychlostní srážení brokových nábojnic bičem se stal rekordmanem. Ladislav Šín, zvaný Gin, mistr honáckého biče, který za 6,43 vteřiny trefil bičem dlouhým 3,30 m 10 stojících nábojnic 7 cm dlouhých (průměr 18 mm) umístěných 15 cm od sebe. Nábojnice stály na trámu s délkou 2,5 m položeném na stojanech ve výšce 90 cm. Cíle musely být trefovány postupně z předem určené strany. Rekordman potřeboval nejmenší možný počet, tedy 10 ran (prásknutí).

Festival, který začal 22. května akcí v pražské Valdštejnské zahradě (sídle Senátu), pokračoval 8 rekordy v rámci pěti tiskových konferencí v předfestivalovém týdnu a vyvrcholil hlavní akcí v pátek 7. června a v sobotu 8. června, se stal nejen přehlídkou toho nejlepšího ze světa rekordů za uplynulý rok, ale v řadě případů i inspirací pro příští rekordmany a příležitostípro diváky – poučit se i pobavit na téma rekordů. Akce, probíhající pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu České republiky Miloše Vystrčila, hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Schreka a starosty Pelhřimova – města rekordů – Ladislava Meda, se zúčastnilo a navštívilo ji v součtu jednotlivých programových bloků několik tisíc diváků.

Výsledková listina festivalu Pelhřimov – město rekordů 2024
Připravil Miroslav Marek.

www.muzeumrekorduakuriozit.cz
www.dobryden.cz
  Archiv
Česká chuťovka
ahr - volba