Menu

Památky žijí

06. 04. 2019

Herci říkají, že i malá role je součástí velkého kumštu, historici pak, že i malé památky jsou nedílnou součástí celého dějinného kontextu. A právě představit i méně známé památky, jako stále žijící svědky minulosti prolínající historii s přítomností, je cílem pokračujícího přeshraničního projektu „Památky žijí“, jehož partnerem je i Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR).
„Na přeshraničním projektu Památky žijí se společně podílejí na české straně Jihočeská Silva Nortica jako vedoucí partner, Jihočeská centrála cestovního ruchu, Národní památkový ústav a Vysočina Tourism. Na rakouské straně pak Destination Waldviertel a Mühlviertel Marken jako strategický partner,“ uvedl ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek.
Podle manažerky projektu „Památky žijí“ Kláry Kaštylové je jeho hlavní cílem představit méně známá historická místa a podpořit vzájemnou spolupráci například při konání kulturních akcí na těchto památkách. Výsledkem by mělo být zvýšení počtu návštěvníků těchto, mnohdy neprávem opomíjených památek a zvýšení počtu přenocování v projektovém regionu.
V jižních Čechách se do projektu zapojilo 42 památkových objektů a městských památkových rezervací, partnery jsou například města České Budějovice, Písek, Nové Hrady, Tábor, Slavonice, Nová Bystřice a další s jednotlivými památkami. Na Vysočině 29, mimo jiné nechybí města Telč, Jihlava Havlíčkův Brod, či kláštery v Želivě či Nové Říši. V horním Rakousku se přidala čtyři místa, město Freistadt, zámek Weinberg, hrad Reichenstein a klášter Schlägl. Dolní Rakousy pak zastupuje 21 památek. Celkem se tedy na obou stranách hranice jedná o 96 památkových objektů a městských památkových rezervací.
Vznikají také celé tematicky zaměřené přeshraniční trasy, zatím pod pracovním názvem „Stezky příběhů“. Jejich součástí budou ovšem nejen historická témata jako například Od hradu k hradu, Po stopách Rožmberků či dalších slavných šlechtických rodů, ale také ucelená nabídka kvalitních ubytovacích a gastronomických služeb, relaxace, pěší turistiky, cykloturistiky, adrenalinových zážitků a podobně. To vše ve spojení s návštěvou do projektu zapojených památek.
Na zámku Třeboň bude díky projektu nový orientační systém. Náklady na jihočeskou část tříletého projektu, který skončí letos v prosinci, jsou zhruba 7,5 milionu korun, z nichž 85 procent pokryjí prostředky z evropského dotačního programu Interreg Rakousko-Česká republika.

Vytvořením přeshraničních tematických stezek budou památky obou zemí propojeny do jednoho turistického produktu a propagovány. Tyto stezky povedou k většímu množství delších návštěv,“ poznamenala Kaštylová.
Mezi aktivity, které mají realizaci projektu podpořit, patří veletrhy cestovního ruchu, semináře, finanční podpora akcí na zapojených objektech, mediální podpora akcí na zapojených objektech a podobně. Jedním z výsledků je například festival Jihočeská intermezza, který loni poprvé nabídl vážnou hudbu na vybraných památkách. Hrála ji hlavně Jihočeská filharmonie. Letos v létě budou koncerty na zámcích a hradech Kratochvíle, Landštejn, Nové Hrady, Rožmberk a v klášteře Zlatá Koruna.
„V rámci projektu Památky žijí - Denkmäler leben byla vydána první verze mapy, kde jsou vyznačeny všechny zapojené památky do tohoto projektu v ČR i Rakousku,“ zdůraznila Kaštylová.
Projekt „Památky žijí“ odprezentuje veřejnosti Jihočeská centrála cestovního ruchu mimo jiné také na letošním Travelfestu, který odstartuje v pátek 26. a potrvá do neděle 28. dubna v prostorách pavilonů T1, T2 a Z v areálu českobudějovického výstaviště. V současné době to bude na jihu Čech největší prezentace do projektu zapojených památek na obou stranách česko-rakouské hranice.

Připravila Jana Píchová.

www.pamatkyziji.cz
www.jiznicechy.cz

www.jccr.cz
         Nepřehlédněte


Z domova

V Bechyni je rozhodně nejlíp

Na Bechyni jsem stále vzpomínal, protože se mi tady líbilo, žila tu moje maminka a příbuzenstvo. Jezdit zpátky jsem ale mohl teprve poté, co jsem získal švýcarské...

04. 08. 2017

číst dál


Hotelnictví

Praha spouští web ke sdílenému ubytování

Na fenomén sdíleného ubytování hlavní město Praha zareagovalo spuštěním webových stránek. Jsou určeny pro ubytovatele i ubytované, proto web funguje vedle české...

10. 11. 2017

číst dál


Restaurace Novoměstský pivovar
Czech specials new