Menu

Oslavte Den muzeí v Národním muzeu v přírodě

15. 05. 2024

Mezinárodní den muzeí, který v letošním roce připadá na sobotu 18. května, budou moci návštěvníci přivítat
i v jednotlivých složkách Národního muzea v přírodě, a to vstupným zdarma do jednotlivých muzeí či areálů. 

„Návštěvníkům budou zdarma přístupny areály Valašské dědiny a Mlýnské doliny Valašského muzea v přírodě.  V areálu Valašské dědiny jsou přístupny i první objekty nově vznikající areálu Kolibiska – především v loňském roce otevřená Hájovna z Valašské Bystřice. Den předem, v pátek 17. května bude zahájena, v přízemí objektu Sušáku, výstava nově utkaných 11 gobelínů z majetku Valašského muzea v přírodě, které posléze naleznou ubytování návštěvníci v objektu Maměnky na Pustevnách. Jedná se o unikátní příležitost je takto vidět všechny na jednom místě, po ukončení této krátkodobé výstavy (2.6.2024) budou přemístěny do jednotlivých pokojů hotelu. Výstava bude otevřena pouze o víkendech dle otevírací doby muzea,“ uvedl Jindřich Ondruš, ředitel Valašského muzea v přírodě a generální ředitel Národního muzea v přírodě.

Den muzeí mohou zájemci oslavit volným vstupem i v jediném muzeu v přírodě v oblasti Českého středohoří, Muzeu v přírodě Zubrnice. „Přístupny budou všechny okruhy (I., II. a III.) v areálu Historické vesnice.  Zde návštěvníci najdou i expozice Chmel, který stavěl domy. Ta představuje pěstování chmele v okrajové části Úštěcké chmelařské oblasti a ukazuje vliv pěstování chmele na podobu zdejších domů i krajiny a také jeho zánik po výměně obyvatel.  V kostel sv. Maří Magdaleny a v Domě z Loubí mohou zhlédnout sezonní výstavy – ty jsou zaměřeny na současné výtvarné umění, historii regionu – v podobě putovní madony a oltáře a i zároveň neobvyklá výstava poškozených a podomácku opravených předmětů,“ uvedla Věra Kmoníčková, ředitelka Muzea v přírodě Zubrnice. 

Muzeum v přírodě Vysočina nabídne zdarma všechny tři své areály. „Zájemci mohou zavítat v letošním roce poprvé i do běžně zavřeného vodního kovacího hamru ve Svobodných Hamrech. Ten bude pro návštěvníky otevřen během července a srpna každou sobotu. Ve výstavních prostorách statku z Mokré Lhoty v areálu Veselého Kopce se mohou těšit na výstavu „Příběhy z depozitáře“. Ta představí zdánlivě obyčejné sbírkové předměty (například hrneček, hračky či obrázky) z depozitáře muzea, ke kterým se váží zajímavé příběhy. V objektu čp. 161 v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku je pro návštěvníky nově otevřená kovotlačitelská dílna, která připomíná podomáckou výrobu drobného kuchyňského nádobí a náčiní, například cedníků, naběraček, konviček, kbelíků, hrnců, plechů na pečení nebo formiček,“ doplnila Magda Křivanová, ředitelka Muzea v přírodě Vysočina.

Také Hanácké muzeum v přírodě v Příkazech u Olomouce v rámci Mezinárodního dne muzeí  nabídne návštěvníkům v sobotu 18. května volný vstup. „Hanácké muzeum v přírodě je unikátním dokladem hliněného lidového stavitelství z Hané. Návštěvníci u nás mohou obdivovat tři špaletové stodoly z 19. století, kompletní hanácký statek s obytnou a hospodářskou částí z roku 1876 a také do Příkaz nově, v roce 2022, transferovanou roubenou stodolu ze Skaličky,“ doplnil vedoucí Hanáckého muzea v přírodě v Příkazích Petr Vodešil.
Připravila Petra Valíčková.

www.nmvp.cz

 
 


Archiv
Česká chuťovka