Menu

Orchideje v mokřadu doplatily na chamtivost

13. 05. 2020

Na ČSOP Vlašim se obrátili obyvatelé osady Větrov u Vysokého Újezda, kteří se stali svědky těžko uvěřitelné události: Letos v březnu tam dva těžké traktory s pluhem bezohledně rozoraly 6000 metrů čtverečních mokřadu, kde dlouhá léta kvetou stovky orchidejí - prstnatců májových - a další ohrožené druhy rostlin jako je hadí mord nízký. Jeden z místních se traktoristy pokoušel zastavit, muž z doprovodného vozidla mu ale hrozil napadením a pokusil se zmocnit telefonu, na který svědek událost fotil.V loňském roce se majitelé snažili převést pozemek v územním plánu na zastavitelnou plochu. Právě kvůli tomu, že pozemek má vysokou přírodní hodnotu jako stanoviště orchidejí a prameniště, nemohla obec jejich návrhu vyhovět. O existenci orchidejí majitel, který je právník a podnikatel s nemovitostmi, věděl i ze stanoviska Krajského úřadu, který územní plán posuzoval.

Poškození lokality chráněného druhu i rostlin samotných s úmyslem získání značného prospěchu je přitom trestným činem s horní sazbou až pět let.

„Mokřadní louky s prstnatci jako je tato u Větrova jsou v krajině vzácné. Zanikaly hlavně při odvodňování pozemků melioracemi za socialismu. Jejich ztráta je nenahraditelná jak pro rostliny, tak z hlediska ztráty vysokého objemu vody, kterou zadržují v krajině. I proto jsme podali podněty jak České inspekci životního prostředí, tak Policii ČR,“ uvedl k případu Ing. Karel Kříž, jednatel ČSOP Vlašim.

Český svaz ochránců přírody Vlašim se jako spolek zastává práv občanů a hájí ochranu přírody jak praktickými opatřeními v krajině, tak právní cestou. Věnuje se ochraně přírody na Podblanicku a lokalitu od Větrova sleduje už od roku 2009, kdy tam jeho členové udělali botanický průzkum.
Připravil Ondřej Pašek.

www.csop.cz

 Nepřehlédněte


Doprava

Virtuální realita na palubách Air France

Air France testuje unikátní zábavní systém s virtuální realitou. Skládá se brýlí, tzv. headsetu, díky kterému si uživatel může užít 3D a 2D filmy nebo seriály...

15. 09. 2017

číst dál


Rozhovory

Cestovní ruch funguje v symbióze

Cestovní ruch si jednoznačně zaslouží jednotné řízení s jasnou strukturou a systémem financování, říká předseda Fóra cestovního ruchu Viliam Sivek.

24. 07. 2019

číst dál


Czech specials new