Menu

Obliba Dominikánské republiky u Čechů roste

18. 02. 2019

Podle statistik Centrální banky Dominikánské republiky (Banco Central) zavítalo do země od ledna do prosince 2018 celkem 7 220 334 návštěvníků, což v meziročním srovnání představuje nárůst o 5,7 procent. Z uvedeného počtu tvořili 6 568 888 nerezidenti – v porovnání s rokem 2017 se jedná o více než šestiprocentní zvýšení. Z Česka přijelo 7 687 turistů. Statistiky návštěvnosti z tuzemska tak meziročně vzrostly o rekordních 57,6 procent.
„Na propagaci Dominikánské republiky jako ideální dovolenkové destinace pracujeme kontinuálně od roku 2009, kdy byla v Praze otevřena kancelář s působností pro region střední a východní Evropy,“ uvádí Leila Boasier Budecker, ředitelka Národního turistického úřadu Dominikánské republiky a dodává: „Za deset let nastal v Dominikánské republice výrazný posun kupředu co se týká otevírání nových přímých leteckých linek, investic do rozvoje silniční a hotelové infrastruktury, kvality nabízených služeb a tvorby nových produktů cestovního ruchu.“

saman_-_keporkaci

Vedle pláží a odpočinkové all-inclusive dovolené se Turistický úřad soustředí na propagaci památek UNESCO, místní kuchyně a kulturních akcí jako jsou únorové karnevaly a hudební festivaly. Od prosince do března pak připlouvají k dominikánským břehům na námluvy velryby hrbaté (keporkaci).
Jak paní Boasier Budecker zdůrazňuje: „Dominikánskou republiku prezentujeme na českých i zahraničních veletrzích cestovního ruchu, pořádáme přednášky pro veřejnost v rámci cestovatelských festivalů a aktivně komunikujeme také na sociálních sítích.“
V oblíbenosti regionů dominuje Punta Cana na východním pobřeží, kam vloni zavítaly 3,9 miliony návštěvníků (7,5% nárůst). Zvýšený zájem zaznamenaly ale i další oblasti jako je poloostrov Samaná, který je rájem pro milovníky přírody, nebo letovisko Puerto Plata na severním pobřeží vyhledávané zejména vyznavači potápění, kiteboardingu a windsurfingu. Turisté strávili na dovolené v Dominikánské republice v loňském roce v průměru 8,4 dní. Co se týká průměrných výdajů, zatímco v roce 2010 činila částka 107,24 USD na den, vloni se průměrná denní útrata pohybovala okolo 136,48 USD. Z výsledků analýzy profilu turistů za minulý rok vyplynulo, že pro 5 349 385 byla hlavním motivem návštěvy rekreace a odpočinek. Celkem 94 % dotazovaných uvedlo, že se ubytovalo v hotelových zařízeních a nejčastěji přijížděli do země návštěvníci ve věkovém rozmezí 21–49 let.

Dominikánská republika
zabírá přibližně dvě třetiny ostrova Hispaniola, který se nachází jihovýchodně od Floridy. Po Kubě je druhou největší zemí v Karibském moři, kde se hovoří španělsky, a má velmi různorodou krajinu. Najdeme zde nekonečně dlouhé panenské pláže, tropické pralesy i horské oblasti. Cestovní ruch patří mezi nejrychleji rostoucí průmyslová odvětví v zemi. Dominikánská republika má pět hlavních turistických oblastí, kterými jsou Boca Chica – Juan Dolio, Punta Cana – Bávaro, La Romana – Bayahibe, Samaná – Las Terrenas a Puerto Plata – Cabarete – Sosúa. Do Dominikánské republiky je možné vycestovat kdykoliv. V letní sezoně je klima vlhké s průměrnými teplotami okolo 32 stupňů, zatímco v zimě je více sucho a teploty se pohybují kolem 28 stupňů.

Připravila Simona Juránková.

www.godominicanrepublic.cz

 Související články


Ze světa

Okolie Bardejova a Bardejovských Kúpeľov čoraz atraktívnejší

Okolie Bardejova a Bardejovských Kúpeľov sa stáva v poslednom období čoraz atraktívnejším miestom pre domácich i zahraničných turistov.

25. 01. 2018

číst dál


Ze světa

Záhřeb obhájil titul nejlepší vánoční destinace

Záhřeb byl podle výběru hlasujících portálu European Best Destinations potřetí vyhlášen nejlepší destinací pro vánoční svátky v...

14. 12. 2017

číst dál