Související články
225 let jeden recept na stejné pití
Už víc než dvě století působí rodina Beamů v obchodě a výrobě nejprodávanějšího bourbonu na světě.
07. 04. 2020
23. 02. 2021
Incoming 2020 dle očekávání s velkými ztrátami ve srovnání s předchozím rokem - pokračující připravenost cestovat otevírá příležitosti pro počáteční náznaky obnovy v roce 2021.
Rok 2021 bude pro německý turistický incoming rokem přechodu z koronavirové pandemie. Od roku 2021 lze očekávat postupné oživení mezinárodní poptávky. Toto předpovídá Německá turistická centrála (DZT) na základě dostupných čísel za rok 2020 a z analýz různých institutů pro průzkum trhu. Petra Hedorfer, předsedkyně představenstva Německé turistické centrály (DZT) k tomu řekla: „Koronavirová pandemie a z toho plynoucí utlumení globálního turistického ruchu se odráží také v bilanci německého turistického incomingu za rok 2020. Mezinárodní studie nám zároveň potvrzují vyzařující sílu značky Turistická země Německo a rostoucí připravenost mezinárodních hostů opět cestovat. Hráči v německém cestovním ruchu čelili v době lockdownu výzvám krize: Na cestě k zákazníkovi došlo ke zdigitalizování mnoha procesů a byly vyvinuty rozsáhlé koncepty hygieny. Turistické nabídky byly přizpůsobeny změněným potřebám zákazníků. Tím jsou vytvořeny dobré podmínky pro fázi obnovy.“
Bilance incomingu 2020: Mínus u přenocování
Jak se dalo očekávat, německý turistický incoming utrpěl v roce 2020 značné ztráty. Podle předběžných informací Spolkového statistického úřadu bylo mezi lednem a prosincem zaregistrováno 32 milionů mezinárodních přenocování v ubytovacích zařízeních s minimálně deseti lůžky a v kempech, což je pokles o 64,4 % ve srovnání s předchozím rokem.
Počet přenocování hostů z Česka zaznamenal v roce 2020 pokles o 55,2%. Jan Pohaněl, vedoucí zastoupení Německé turistické centrály pro Česko, k tomu poznamenává: „V porovnání s ostatními sousedními zeměmi Německa se Česko řadí mezi státy s nižším poklesem počtu přenocování. Další vývoj bude záležet na epidemické situaci v Česku i Německu. Dá se předpokládat, že služební cesty budou mít pomalejší náběh, než ty turistické.“
Perspektiva 2021: Postupné oživování mezinárodní poptávky
Evropská komise pro cestování (ETC) zaznamenala ve svém projektu „Monitoring Sentiment for Domestic and Intra-European Travel“ stále rostoucí ochotu cestovat v následujících měsících: Ve čtvrté vlně průzkumů na začátku prosince uvedlo 52 % dotázaných Evropanů, že by chtěli cestovat v příštích šesti měsících, což je o pět procent více než ve třetí vlně průzkumů na začátku listopadu. Zatímco ve třetí vlně uvedlo své cestovní záměry pro období od dubna do června 2021 celkem 27 % respondentů, v následující čtvrté (aktuální) vlně průzkumu se tato hodnota zvýšila na 32 %.
Uvedený scénář potvrzuje i prognóza Mezinárodního sdružení letecké dopravy IATA. Jejich odborníci vycházejí z toho, že po propadu v letech 2019/20 o 61 % na 328 miliard dolarů by celosvětové příjmy leteckých společností mohly v roce 2021 opět vzrůst o 40 % na 459 miliard dolarů.
Komentář Petry Hedorfer: „I přes probíhající fázi lockdownu a cestovní omezení existuje důvod k opatrnému optimismu. S ohledem na zkušenosti z minulého roku počítáme s nárůstem cest z Německa a Evropy zejména v letních měsících. Incoming ze zámořských trhů se bude zřejmě zotavovat pomaleji. Nadále předpokládáme, že se soukromé cestování uskuteční rychleji než služební cesty - segment obchodních cest bude ve střednědobém horizontu stále více nahrazován hybridními formáty a online akcemi. Na základě tohoto vývoje může být předkrizové úrovně v německém incomingu dosaženo v roce 2024. Předpokladem oživení trhu zůstávají i nadále digitální transformace, inovace a orientace na udržitelnost v německém turismu.“
Připravil Jan Pohaněl.
www.germany.travel
Související články
Už víc než dvě století působí rodina Beamů v obchodě a výrobě nejprodávanějšího bourbonu na světě.
07. 04. 2020
Nepřehlédněte