Menu

Země milovníků kinematografie

16. 08. 2023


Maďarsko má od počátku 20. století významné postavení ve filmovém průmyslu díky maďarským filmařům, kteří ovlivnili světovou kinematografii
v zemi i mimo ni. Dnes je Budapešť po Londýně druhým nejoblíbenějším filmovým místem v Evropě. Návštěvníci Maďarska si dnes mohou vychutnat filmové umění nejen na kvalitních, mezinárodně uznávaných filmových festivalech, ale také
v mnoha zahradních kinech se zvláštní, útulnou nebo dokonce retro atmosférou.


Historie maďarského filmu
– první kroky a současnost

Historie kinematografie v Maďarsku začala promítáním Lumiérových filmů v roce 1896 v kavárně hotelu Royal. Krátce poté, v roce 1898, bylo v hlavním městě otevřeno první stálé kino, kde se na francouzských strojích promítaly Lumierovy filmy. První maďarský film, několikaminutové dílo Bély Zsitkovszkého s názvem Tánc (Tanec), byl natočen v Budapešti v roce 1901. Seriózní filmová produkce však začala až v roce 1912 a kromě produkčních míst v hlavním městě sehrála zvláštní roli Kluž-Napoca, kde začínali svou kariéru významní maďarští režiséři Sándor Korda a Mihály Kertész. Korda se později usadil v Anglii, kde se spolu se svými bratry stal nejvýznamnější osobností britské filmové produkce. Kertész se pod jménem Michael Curtis stal hollywoodským režisérem a natočil klasické filmy, jako je Casablanca.

Během posledních 15 let se maďarský filmový průmysl stal významným hráčem na mezinárodní scéně. Nejen díky několika oscarovým filmům, jako je Saulův syn nebo O těle a duši, ale také proto, že se v zemi natáčel nespočet filmových trháků. Maďarsko a Budapešť jsou díky svým vlastnostem, jako je bohatá architektura, ideální kulisou pro natáčení filmů, a proto zemi navštívilo nespočet hollywoodských hvězd. Ve většině těchto filmů si Budapešť "nezahrála" sama sebe, ale byla na plátně ztvárněna jako Berlín, Řím nebo dokonce Moskva. Za všechny jmenujme například filmy Marťan (2015), Rudá volavka (2018), Blíženci (2019) a Duna (2021), ale také několik epizod ze seriálů, jako je Zaklínač nebo Koruna, které se natáčely na několika místech v Maďarsku.

Výjimečná místa pro milovníky filmu

Filmový park Korda
Návštěvnické centrum Filmového parku Korda nabízí hostům zasvěcené informace o tom, jak se natáčí mezinárodní filmový trhák, a zároveň jim poskytuje zábavný zážitek, který jim umožní nahlédnout do zákulisí mezinárodního filmového průmyslu. Během dvouhodinových prohlídek s průvodcem se návštěvníci mohou stát součástí moderního procesu výroby filmu a seznámit se s nejdůležitějšími fázemi filmové tvorby. Návštěvníci se také mohou projít a pořídit si fotografie v životní velikosti ve městě kulis. Filmový park se snaží prostřednictvím interaktivních prohlídek seznámit návštěvníky se zajímavou prací filmového štábu...
https://kordafilmpark.hu/en/

Filmové studio vo Fóte
Společnost Visual Europe Group Hungary buduje největší virtuální filmové studio v regionu střední a východní Evropy v HelloParku ve městě Fót nedaleko maďarského hlavního města. Projekt by měl být dokončen v prvním čtvrtletí roku 2024. Virtuální studio je nejpokročilejším a nejrychleji rostoucím segmentem světového filmového průmyslu a očekává se, že do Maďarska přiláká největší světové filmové produkce a poskytovatele streamovacích služeb. Virtuální studio není založeno na fyzických kulisách, ale na obrazech vytvořených LED stěnami, které dokáží zobrazit jakékoli prostředí ve fotorealistickém 3D. Toto řešení může řádově snížit cestovní a dopravní náklady a ekologickou stopu produkcí. Natáčení se navíc nemusí přizpůsobovat povětrnostním podmínkám a denní době, protože na pozadí lze simulovat jakýkoli efekt prostředí. To také usnadňuje práci hercům, kteří na rozdíl od řešení se zeleným pozadím vidí virtuální prostředí, v němž hrají.
https://nfi.hu/en/nfi-studios/expansion-at-nfi-studios 

Filmové festivaly a zajímavé akce

Mezinárodný filmový festival CineFest Miskolc
se za posledních 16 let stal nejznámějším a nejoblíbenějším filmovým festivalem v Maďarsku. Každoročně v září mají filmoví profesionálové i diváci možnost zhlédnout nejvýraznější a nejlépe hodnocené filmy roku - většinou poprvé, protože všechny filmy v soutěžním programu a ve výběru Open Eye jsou maďarskými premiérami. Kromě zhlédnutí soutěžních filmů se pořádá několik doprovodných programů, jako jsou diskuse u kulatého stolu, animační a dokumentární programy.
Datum: 01. až 09. září 2023. Lokalita: Miskolc, na několika místech po městě.
https://www.cinefest.hu/?lang=en 


Festival krátkých filmů v Budapešti (BuSho Fest)

BuSho (Budapest Short) založila na podzim 2004 skupina mladých maďarských filmařů a hned následující rok se úspěšně konala první akce. Festival se v krátké době stal mezinárodním hitem. BuSho původně vznikl, aby zaplnil mezeru a poskytl rostoucí komunitě krátkých filmů v Maďarsku příležitost prezentovat svou tvorbu a mladým filmařům možnost prosadit se na mezinárodní scéně. Festival každoročně přizval k účasti tvůrce vybraných filmů a vedoucí filmových dílen a festivalů s cílem poskytnout smysluplné setkání tvůrčí komunity, která se prostřednictvím své práce vzájemně poznává
Datum: 29.08.2023 - 03.09.2023. Lokality: (1053 Budapešť, Kossuth Lajos u. 18.) a Instituto Italiano di Cultura Budapest (1088 Budapešť, Bródy Sándor u. 8.)
https://bushofest.hu/

Kina pod širým nebem

Brzké podzimní večery, které jsou ještě příjemně teplé, jsou také ideální dobou pro prohlídku maďarských kin pod širým nebem. Večer ve skryté, romantické nebo dokonce retro atmosféře? Zjistěte, kde místní sledují své oblíbené filmy. Uvádíme seznam těch nejoblíbenějších:

Budapešťská zahrada
Od začátku června, každý týden od středy do soboty, nabízí budapešťská zahrada svým návštěvníkům kino pod širým nebem na břehu Dunaje. Sledování filmů v zahradě je zdarma, ale doporučujeme přijít včas, abyste si zajistili místo. Venkovní bary, terasy a aktivity zajistí, že se návštěvníci při čekání na začátek filmu nebudou nudit. Filmy začínají při západu slunce.
Datum: Celé léto, každý den od středy do soboty. Lokalita: 1036 Budapešť, Árpád Fejedelem útja 125.
https://budapestgarden.com/en  

Terasa Corvin Plaza
V roce 2019 otevřel řetězec kin Kultik svůj venkovní prostor na střešní terase Corvin Plaza s více než 160 místy k sezení a filmovým bufetem. Nabízejí širokou škálu filmů, takže si zde na své přijdou téměř všechny věkové kategorie.
Datum: celé léto Lokalita: 1082 Budapešť, Futó utca 37.
https://kultikterasz.hu/?lang=en

Bazar Várkert
Jedno z nejkrásnějších zahradních kin v Budapešti se bezpochyby nachází ve Várkertově zahradě u Budínského hradu, kde se na pódiu Szárazárok s úchvatným panoramatickým výhledem na Pešť v pozadí konají projekce vhodné pro návštěvníky se čtyřnohými mazlíčky.
Datum: Celé léto Lokalita: 1013 Budapešť, Ybl Miklós tér
https://varkertbazar.jegy.hu/search?q=mozi
Připravil Luděk Hladiš.

https://visithungary.com/cs
https://www.facebook.com/visithungary
Ihttps://www.instagram.com/visithungary/
https://www.tiktok.com/@visit_hungary

www.mojemadarsko.eu
www.cmok.eu
 Archiv
Česká chuťovka
ahr - volba