Menu

Nejzajímavější skvosty moderní architektury v Maďarsku

02. 10. 2023

Maďarsko je zemí s bohatým architektonickým dědictvím, které odráží různé vlivy, s nimiž se země v průběhu své historie setkala, a citlivě je kombinuje s pozoruhodným současným architektonickým vývojem. V tomto článku se budeme věnovat některým moderním maďarským stavbám a architektonickým památkám, které zaujmou svým inovativním designem
a přispívají k fascinujícímu obrazu svého okolí.


Etnografické muzeum
Národopisné muzeum v Budapešti bylo otevřeno v roce 1872 a v roce 2020 se přestěhovalo do nové budovy. Jeho nové sídlo se nachází v městském parku (Városliget). Jeho moderní design vyniká geometrickými tvary a strategickým využitím skla a kovu. Muzeum pořádá výstavy a akce, které inovativním a poutavým způsobem zkoumají maďarskou kulturu a tradice. V rámci projektu Liget Budapest byla na budovu muzea vypsána mezinárodní architektonická soutěž. V této soutěži mohli své návrhy předkládat renomovaní architekti. Z těchto špičkových hráčů mezinárodní porota jednomyslně vybrala jako vítězný maďarský projekt: projekt architektonické kanceláře NAPUR Architect pod vedením Marcela Ferencze.

V přízemí se budova muzea rozděluje na dvě křídla, která se táhnou vzhůru jako svahy a lemují památník z roku 1956, obklopený obrovským náměstím přímo spojeným s interiéry muzea. Obě klenutá křídla mají oddělené funkce: jedno slouží "veřejné" sféře a druhé "muzejní profesi". Ikonický design budovy zahrnuje několik speciálních technologických řešení, přičemž její oblouková křídla jsou podepřena sloupovou konstrukcí používanou při stavbě mostů. Jedná se o ojedinělé použití této technologie ve veřejných budovách nejen v Maďarsku, ale v celé Evropě. Velkolepou dominantou budovy je skleněná opona obklopující upravenou střešní zahradu na vrcholu dvou vzhůru zahnutých křídel. Tento prvek pokrývá rastrovaná kovová mřížka s etnografickými motivy vybranými z maďarských a mezinárodních sbírek muzea, která se skládá z téměř půl milionu pixelů, jež byly laserem vyryty speciálním robotem do hliníkových mřížek připevněných k budově.

Dalším výrazným prvkem budovy je obrovská střešní zahrada, která prakticky funguje jako prodloužení zelené plochy městského parku. Vznikla rozprostřením více než 3000 metrů krychlových ornice obohacené speciálními živinami na "svahy" budovy, kde byly vysázeny rostliny a stromy. Přibližně 60 % budovy se nachází pod povrchem, kde jsou umístěny výstavní prostory světové úrovně, chráněné před přirozeným světlem v souladu s doporučeními moderní muzejní vědy. Jedná se o epochální změnu, neboť nová budova má třikrát větší plochu než ta stará.


Bálna, Budapešť

Bálna (Velryba), symbolická budova na nábřeží Dunaje v Budapešti, byla slavnostně otevřena v roce 2013. Budova, kterou navrhl nizozemský architekt Kas Oosterhuis, zaujme svými plynulými formami a symbolizuje setkání architektury a přírody. Na ploše přibližně 28 000 metrů čtverečních se ve Velrybě nacházejí restaurace, obchody, výstavní sály a kulturní prostory, které návštěvníkům nabízejí jedinečný zážitek. Soubor se skládá ze dvou souběžných sto let starých skladů z červených cihel, které jsou propojeny skleněnou ohradou ve tvaru velryby. V tomto komplexu na břehu řeky se nacházejí obchody a bary, zatímco elegantní hospůdky nabízejí klidný výhled na vodu. Jeho designér Kas Oosterhuis navrhl také Dubai Sports City.

Palác umění, Budapešť 
Müpa Budapest (dříve Palác umění) - s koncertní síní Bély Bartóka a Festivalovým divadlem - se nachází na ulici Komor Marcell. Müpa Budapest, dlouho očekávané nové kulturní centrum Budapešti a Maďarska, bylo slavnostně otevřeno v roce 2005 a bylo postaveno tak, aby reprezentovalo více než sto let maďarské kulturní historie. Budova s konglomerátem kulturních prostor nemá v maďarské architektuře 20. století obdoby. Tvůrci tohoto ambiciózního projektu, společnost Trigránit Development Corporation, hlavní stavební firma Arcadom Construction a architektonická kancelář Zoboki, Demeter and Associates, byli motivováni touhou vytvořit nové evropské kulturní centrum jako součást nového centra Millennium City Centre, zapsaného na seznamu světového dědictví UNESCO na břehu Dunaje. Výsledkem je budova, která je svou stavební kvalitou, vzhledem, funkčností a technologickou infrastrukturou 21. století předurčena k produkci na nejvyšší úrovni. Budova vyniká moderní a osobitou architekturou. Je působivým příkladem současné architektury s čistými liniemi a geometrickými tvary, harmonicky kombinující prvky skla, kovu a betonu, které vytvářejí působivý vizuální obraz. Jedním z charakteristických rysů budovy je její osvětlení. V noci získává budova působivé obrysy a stává se velkou atrakcí. Kromě toho je budova navržena tak, aby poskytovala ideální prostředí pro kvalitní představení a kulturní akce. Koncertní sály a divadlo jsou vybaveny vynikající akustikou a moderními technologickými systémy, které divákům poskytnou nezapomenutelný zážitek. Müpa Budapest je zdařilou kombinací funkčnosti, estetiky a moderních technologií a představuje působivý kulturní prostor a významnou budapešťskou atrakci.

Termální lázeňský komplex Egerszalok
Termální lázně a lázeňský komplex Egerszalok zaujmou svou osobitou architekturou a dokonalým začleněním do přírodní krajiny. Architekt József Koller vytvořil budovu, která je harmonickou kombinací moderních a tradičních prvků, podtrhující krásu a místní specifika. Hlavní budova komplexu chytře kombinuje různé architektonické styly. Elegantní fasáda je vyrobena z kvalitních materiálů a obsahuje propracované designové prvky. Jedním z charakteristických aspektů architektury je použití solných kamenů při stavbě. Ty dodávají budově originální vzhled a poskytují přímou vazbu na jedinečné termální zdroje této oblasti. Přítomnost solných kamenů ve struktuře komplexu vytváří vizuálně působivý kontrast a dodává mu jedinečný prvek.

Venkovní i vnitřní termální bazény jsou navrženy tak, aby poskytovaly relaxační a osvěžující zážitek. Komplex má 17 venkovních a vnitřních bazénů a vnitřní prostory jsou pečlivě uspořádány tak, aby pro návštěvníky vytvářely klidnou a příjemnou atmosféru. Kromě toho se v budově nacházejí léčebné místnosti, masáže, sauny a parní lázně, které nabízejí širokou škálu relaxačních a omlazujících služeb. Zvláštností komplexu je přítomnost "solné hory", geologického útvaru obklopeného termálními vodami. Tento přírodní prvek je jedinečnou a velkolepou atrakcí, která návštěvníkům dodává zvláštní nádech. Architektura termálního a lázeňského komplexu Egerszalók je vítěznou kombinací moderního a tradičního designu, elegantně integruje přírodní prvky a poskytuje mimořádně relaxační atmosféru.

Dům hudby, Maďarsko
V lednu 2022 byl v Maďarsku otevřen Dům hudby, jedinečná a komplexní instituce, která slouží jako iniciační hudební prostor a hostí první komplexní výstavu o hudební historii země. Tato pozoruhodná stavba, kterou navrhl renomovaný japonský architekt Sou Fujimoto, byla vybrána ze 170 mezinárodních projektů a získala si pozornost mezinárodních odborných kruhů. V roce 2021 ji totiž CNN a World Architecture Community zařadily na seznam deseti nejočekávanějších nových staveb roku. Výsledkem bylo skutečné mistrovské dílo současné architektury, které vzbuzuje obdiv.

Zvlněná střecha organického tvaru s otvory a prosklené stěny dělají z této budovy jedinečnou vizuální dominantu. Dům hudby byl postaven na místě bývalého zchátralého a nevyužívaného kancelářského komplexu v srdci City Parku a proměnil tuto oblast ve špičkovou atrakci. Dům hudby v Maďarsku je působivým architektonickým dílem, které nejen doplňuje kulturní krajinu, ale také významně přispívá k propagaci a pochopení bohatého hudebního dědictví Maďarska v celosvětovém kontextu.
Připravil Luděk Hladiš.


https://visithungary.com/cs
https://www.facebook.com/visithungary
Ihttps://www.instagram.com/visithungary/
https://www.tiktok.com/@visit_hungary

www.mojemadarsko.eu
www.cmok.eu
 Archiv