Menu

Muzeum v přírodě Vysočina přichází s širokým spektrem komentovaných prohlídek a workshopů

02. 07. 2021


Muzeum v přírodě Vysočina, především expoziční celek Veselý Kopec, je místem, které rády navštěvují rodiny s dětmi. Nejen pro ně je připravená široká nabídka komentovaných prohlídek a workshopů.


A jaký program komentovaných prohlídek je připraven pro návštěvníky na jednotlivé nejbližší dny?

Po stopách pastýřů a soukeníků (7. - 9. 7. 2021)
Komentovaná prohlídka věnovaná zaniklým řemeslům pastýřství a soukenictví.  Co bylo rouhování, bejkovka nebo mezulán? Jaké měl pastýř další povinnosti kromě pasení ovcí a že pojem soukenictví představovatel souhrn mnoha specializovaných řemesel? Na toto vše odpoví návštěvníkům komentovaná prohlídka.


Rukodílna: plstění ovčí vlny

Doprovodný program ke komentované prohlídce. Ukázky vlněných oděvů vyrobených různými textilními technikami. Návštěvníci si připomenou, které podniky v oblasti Hlinecka vyráběly vlněné oblečení a doplňky. Na závěr si v rukodělně mohou uplstit jeden výrobek a odnést si ho domů.

Jaké to bylo bez ledničky? (13. 7.; 21. 7. 2021)
Jak naše pra- a prababičky uchovávaly maso, mléko či zeleninu? K čemu byl dobrý haltýř nebo klec na homolky? Netradiční prohlídka muzea se pokusí odhalit některé způsoby uchovávání potravin v minulosti.

Co je šerka, fěrťoch nebo lajbík? (20. 7. 2021)
Komentovaná prohlídka věnovaná lidovým oděvním součástkám.

Od řetízku k parádě (22. – 23. 7. 2021)
Workshop – háčkování je od nepaměti oblíbenou textilní technikou. Zájemci se dozví nejen něco z historie, ale také si mohou vyzkoušet svoji šikovnost.

Rozkvetlá dílna (27. – 29. 7. 2021)
Zájemci si odnesou z muzea vlastnoručně vyrobenou květinu z krepového papíru, která neuvadne. Ve statku z Mokré Lhoty si mohou prohlédnout, jak se takovými květinami můžou zdobit i masopustní masky.

Mlynáři a sekerníci (30. 7. – 1. 8. 2021)
Co vše obnášel práce sekernických mistrů? Jak se provádělo křesání mlecích kamenů a proč mlynář křesání tajil? Jak vzniklo rčení „mít za lubem“? Odpovědi i mnohé další se dozví návštěvníci při prohlídce technických staveb na vodní pohon.

V prodejně upomínkových předmětů lze získat herní plány, podle nichž lze samostatně procházet mezi roubenými chaloupkami, hledat odpovědi na otázky, které návštěvníky dovedou k rozluštění tajenky a získání malé odměny. Veselý Kopec se tak v létě stává místem plným překvapení a zajímavých podnětů. Herní plán získáte za 10 Kč v prodejně upomínkových předmětů. Malou odměnu za vyluštěnou tajenku si můžete vyzvednout v pokladně. Věříme, že největší odměnou však bude společně strávený čas s vašimi dětmi.

Komentované prohlídky jsou maximálně pro 20 osob. Prohlídky s odborníkem na dané téma budou začínat přibližně v uvedených časech. Prohlídku si zájemci mohou rezervovat předem prostřednictvím e-mailu muzeumvysocina@nmvp.cz, na telefonu 469 333 175 nebo objednat přímo na místě v pokladně na Veselém Kopci. Na tyto komentované prohlídky není možné zakoupit on-line vstupenky.

Kompletní přehled komentovaných prohlídek naleznete ZDE.

Vstupné na Veselý Kopec společně s komentovanou prohlídkou: základní 140 Kč, snížené 120 Kč, dětské 70 Kč, rodinné 280 Kč.

Muzeum v přírodě Vysočina je otevřeno denně, mimo pondělí. Konkrétní přehled otevírací doby expozičních areálů Veselý Kopec a Betlém Hlinsko naleznete na www.nmvp.cz. Návštěvníci se mohou zároveň těšit 17. – 18. 7. 2021 na oblíbený Veselokopecký jarmark.
Připravila Petra Valíčková.

www.nmvp.cz/vysocinaArchiv