Menu

Muzeum rekordů Pelhřimov otevírá a má kuriózní novinku

02. 12. 2020

111 dnů muselo být jediné muzeum svého druhu ve střední Evropě zavřeno. Ještě větší újmou se pro pelhřimovskou Agenturu Dobrý den ale stala nemožnost pořádání veřejných akcí, městských slavností, festivalů, firemních akcí.

„V rámci nich jsme v minulosti zapsali  do České knihy rekordů i šest-osm úžasných počinů během jediného týdne. K tomu ale letos nedochází, a to (z obav týkajících se nákazy a z důvodu vládních opatření) ani v měsících, kdy došlo k rozvolnění). Za rekordními počiny vyjíždíme oproti jiným rokům citelně méně (akce se nekonají) a spíše na dálku, občas uspořádáme představení nového rekordu či rekordmanů sami, ale to jen z důvodu připomenutí se," říká prezident Agentury Dobrý den Pelhřimov Miroslav Marek.

Ze tří pilířů činnosti tedy zbyl pouze ten, který pelhřimovští brali do letošního března spíše jen jako prestiž - totiž prodej České knihy rekordů, jejíž vydávání bylo především prostředkem k tomu dát vědět o mistrech svých (byť malých a nenápadných) oborů, jako impulz k tomu, aby lidé nacházeli možnosti smysluplného, tvůrčího trávení části svého volného času.

„Vždy nás potěšilo, když zápis do České knihy rekordů byl důvodem k tomu, aby se lidé začali scházet, na něčem společném pracovat, vymýšlet. Když motiv rekordu byl tím, co dávalo lidi dohromady. Na druhou stranu máme radost, že ani v této těžké době rekordmanství přece jen úplně nevymizelo. Ozývají se nám sběratelé se svými pozoruhodnými sbírkami, výrobci unikátních objektů, kteří svou prací dokládají, že úsloví o zlatých českých ručičkách má stále svou platnost. Kdysi jsme si dali za cíl pokusit se dobré zprávy o takovýchto lidech co nejvíce dostat na veřejnost. Jeden (úplně čerstvý) příklad za všechny, který bude od čtvrtka součástí expozice pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit," avizuje Miroslav Marek.

Vánoční ozdoby z ořechů - s panty a zavíráním na petlici
Josef Liška, 76letý senior z obce Ovčáry u Kolína, zabývající se ve volném čase zhotovováním miniatur, vyrobil z lískového oříšku unikátní ozdobu, v jejíž jedné polovině je umístěna malá zvonička (vyřezaná z bukového dřeva) s mosazným pohyblivým zvonečkem. Ve druhé polovině oříšku je maketa knihy, která je vytvořena z lipového dřeva a jejíž titulní stranu tvoří vyobrazení kostela nacházejícího se v Ovčárech. Uvnitř jsou pro dokreslení výjevu rovněž sušené a lakované části přírodnin (vratič). Oříšek má na výšku 28 mm a v nejširším místě 21,5 mm. Jeho pozoruhodnost však spočívá v tom, že obě skořápky jsou osazeny vlastnoručně vyrobenými panty a z druhé strany miniaturní petlicí. Kovové prvky (šrouby M 1,4, matky, panty, petlice s kolíkem...) rekordman zhotovuje z mosazného drátu na letování, a to za pomoci soustruhu a dalšího nářadí po otci, u něhož se autor vyučil puškařem. Dále používá temperové barvy, vteřinové a epoxidové lepidlo a nitrolak.

Podobně pan Liška vytvořil i zavírací ozdoby ze skořápek vlašských ořechů, z nichž jedna (43,5 x 48,5 mm) byla společně s výše popsaným lískovým oříškem věnována Muzeu rekordů a kuriozit při příležitosti jeho znovuotevření 3. prosince 2020.

www.muzeumrekorduakuriozit.cz
www.dobryden.cz
  

 

 Archiv