Menu

Mistři starých řemesel zavítají do Valašského muzea v přírodě

27. 07. 2021

Již po třicáté se v areálu Dřevěného městečka setkají mistři starých řemesel, aby svůj um předvedli návštěvníkům programu „Dny řemesel a setkání kovářů“, který proběhne ve dnech 31. 7. a 1. 8. 2021. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky prací více než 150 řemeslníků – kovářů, tesařů, šindelářů, truhlářů, sklenářů, kameníků, klempířů, hrnčířů a dalších řemeslníků. K vidění budou staré profese při zpracování a opracování dřeva – výroba štípaných plotů, dřevěných žlabů a potrubí, loukoťových kol, ruční řezání kulatiny.

Mistři řemeslníci návštěvníkům názorně předvedou výrobu ručně štípaného šindele a pokrývání střech, výrobu cihel a opracování kamene. Zpestřením programu budou ukázky drátování, práce košíkáře, hrnčíře, klempíře a soustružníka. Návštěvníci si mohou sami mimo jiné vyzkoušet práci
na tkalcovském stavu či pletení slaměných ošatek.

K obdivu všech bude připravený stodvacetiletý parní stroj a další unikátní benzínové motory, které budou pohánět štípačku a cirkulárku. Ve stáncích bude prezentována výroba různých druhů bižuterie, výrobky ze včelího vosku, broušení skla, zdobení a vytlačování perníků.  Ruční výrobu papíru představí papírna z Velkých Losin, jediná manufakturní dílna svého druhu ve střední Evropě.

„V rámci programu si návštěvnicí budou moci vyzkoušet svoji zručnost při stavění dřevěnice a zasoutěžit v sekání, řezání, zatloukání hřebíků, v jízdě na dřevěných koníčcích či při zdobení perníčků. Současně jsme připravili i bohatý kulturní program. K poslechu budou v sobotu vyhrávat Heligonkáři z valašských kotárů a od 15.00 hod. vystoupí dechová hudba Moravská veselka. Nedělním dnem nás provede Cimbálová muzika Okybača a od 15.00 přivítáme hudební skupinu YOYO BAND,“ uvedl Jindřich Ondruš, ředitel muzea.

Sjedou se kováři z celé České republiky a budou po celé dva dny předvádět na patnácti výhních různé techniky zpracování železa. Přivítáme také členy představenstva a regionální zástupce Společenstva uměleckých kovářů, zámečníků a podkovářů Čech, Moravy a Slezska.

Oživením programu bude podkování koní ve fojtském dvoře a výroba podkov. Odvážní návštěvníci si budou moci sami vyzkoušet ukovat hřebík. Ve vestibulu Janíkovy stodoly bude otevřena výstavka kovářských prací z minulých let a výstava „Libušín – obnova objektu po požáru“. V Radnici bude mistr stavitel projektovat stavební výkresy. K nahlédnutí bude výstava „Budujeme nový areál Kolibiska“. V Pálenici se seznámíte s tradičním pálením valašské slivovice.

Pořad je realizován ve spolupráci s Lesy ČR, s.p., - Lesní správa Rožnov pod Radhoštěm.

PROGRAM
sobota 31.7.2021
Po celý den - ukázky lidových řemesel, k poslechu mezi řemeslníky hrají Heligonkáři z valašských kotárů

10.30

slavnostní zahájení programu z pavlače fojtství

11.00 a 14.00

soutěže zručnosti pro dospělé s dětmi – pódium na palouku

15.00 – 16.00

komorní amfiteátr – dechová hudba Moravská veselka


neděle 1.8.2021
Po celý den - ukázky lidových řemesel, dravci – Centrum záchrany handicapovaných volně žijících živočichů Hošťálková, MVDr. Kamila Křupalová, k poslechu mezi řemeslníky vyhrává cimbálová muzika Okybača

10.30

slavnostní zahájení programu z pavlače fojtství

11.00 a 14.00

soutěže zručnosti pro dospělé s dětmi – pódium na palouku

15.00 – 16.00

komorní amfiteátr – hudební skupina YO YO BAND

 Vstupné na akci: základní: 120 Kč, snížené: 100 Kč, dětské: 60 Kč, rodinné: 240 Kč
Připravila Pavlína Polášková, foto Jan Kolář. 

www.nmvp.cz/roznov
www.vmp.cz
www.facebook.com/VMPRoznovArchiv