Menu

Lipensko se připravuje na bohatý letní program

30. 03. 2022

Bohatý a atraktivní program připravují pro místní i turisty informační střediska na Lipensku. Zdejší pracovníci mají k dispozici podobný rozpočet jako v předchozích létech, vzhledem k inflaci ale za ně mohou pořídit „méně muziky“. Vedle energií a služeb, také po letech covidového půstu narostly honoráře kapel.

„Prostředky z obecních rozpočtů na kulturní akce pořádané infocentry jsou stejné jako v letech minulých. Ovšem s ohledem na rostoucí ceny energií a s ohledem na inflaci se letos za stejné peníze pořídí mnohem méně, než tomu bylo ještě před třemi roky. To samozřejmě způsobuje potíže, protože technické zajištění a honoráře kapel nebo divadel vzrostly řádově v tisících,“ říká Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska. Všichni organizátoři proto pečlivě zvažují koho pozvat a programy musí uzpůsobovat rostoucím nákladům a finančním možnostem.

Atraktivní výročí čeká zdejší Stezku korunami stromů, v Horní Plané začíná kulturní sezóna benefičním koncertem pro Ukrajinu. Vyšší Brod přivítá posádky kuriózních plavidel, Nová Pec sází na tradiční plavení dřeva na Schwarzenberském kanále. Bohatý program chystá také Frymburk. „I letos plánujeme v Rodinném areálu Lipno mnoho zajímavých akcí. Stezka korunami stromů slaví letos 10 let,  a tak bude mnoho akcí spojených i s tímto významným jubileem. Všichni se mohou opět těšit na zajímavé interprety v rámci Letní hudební Stezky, velkolepou oslavu narozenin i zajímavou výstavu s názvem Stezka Lipno aneb jak to všechno začalo. Chybět ale nebude ani tradiční Lipno Sport Festival, slavnostní otevření Království lesa nebo zahájení letní sezony a dračí lodě,“ uvedla mluvčí lipenského sportovního areálu Olga Kneiflová.

V Horní Plané se 9. dubna se koná Fest Ukrajina, celý výtěžek z hudebního festivalu pomůže Ukrajině. Následuje akce 7 dní na kole a s ní spojené zahájení cyklistické sezóny (14.5.), Dětský den (28.5.), Zahájení turistické sezóny a letecko-modelářský den (11.6.), 150. výročí hasičů Horní Planá (25.6.). Celé prázdniny bude tradičně promítat Letní kino Horní Planá. Po dvouleté pauze bude 15. července začínat 30. ročník tradiční Markétské pouti. Každou středu v červenci se bude na náměstí střídat divadelní představení pro děti či dospělé s koncertem. V hornoplánském letním kině začíná sezóna tradičně filmem pro děti, které dostanou za vysvědčení zdarma. „Promítat budeme pohádku Chikova cesta. Hudební sezónu začneme na Letním kině s pražskou kapelou Crazy Dogs 24. června,“ uvedla Lucie Roubínová. V plánu je také traktoriáda a festival regionálních minipivovarů Septembeer Fest.

Ve Vyšším Brodě odstartuje sezóna 4. června, kdy je v plánu již 48. plavba kuriózních plavidel. „Připravujeme kulturní léto, které bude zahrnovat koncerty, divadelní představení a také městskou slavnost, kterou je Svatobartolomějská pouť. Tou vyvrcholí kulturní léto ve Vyšším Brodě,“ uvádí vedoucí zdejšího informačního střediska Dita Kaiserová. „7.července se bude v klášterní zahradě konat velký koncert kapely No Name. „Navazovat bude Emma Destinnová Open 2022, kde diváci uvidí koncert Dana Bárty a rozhlasového Big Bandu Gustava Broma, dále pak například Baladu pro banditu s Jihočeskou filharmonií nebo Markétu Irglovou s kapelou za doprovodu kvinteta Jihočeské filharmonie,“ uvedla Kaiserová.

Vrcholem kulturní sezóny ve Frymburku bude druhý červnový víkend, kdy se bude konat druhý ročník Frymburských slavností. „Na letní sezónu máme přichystáno řadu sportovních i kulturních akcí pro děti i dospělé. Jako jsou například běžecké, potapěčské či vodácké závody, ale i další akce pro děti i dospělé,“ uvádí Nikol Vrátilová z informačního střediska ve Frymburku. Všechny informace jsou uvedené na webu www.frymburk.info.

Také Nová Pec chystá novinku - 7.května se bude konat ukázka plavení dřeva na Želnavském smyku. „Jde o rekonstruovaný úsek od Klápy dolů k Nové Peci. Dále budou samozřejmě probíhat tradiční ukázky plavení na Jeleních Vrších,“ uvedl zdejší starosta Martin Hrbek.
Připravil Pavel Pechoušek.

http://tslipenska.cz/
www.lipensko.cz
www.facebook.com/lipensko/Archiv
Česká chuťovka
ahr - volba