Menu

Začátek školního roku odstartuje Výstava Fenomén IGRÁČEK

22. 08. 2019

Děti i jejich rodiče se jejím prostřednictvím mohou seznámit s desítkami figurek IGRÁČKA nejrůznějších povolání a charakterů v historických i moderních variantách. Galerie Melantrich představí návštěvníkům výrobu figurky, seznámí je s historií i současností oblíbené české hračky. Ti nejmenší si budou moci s IGRÁČKY pohrát v připraveném dětském koutku. Putovní výstavu připravil český výrobce her a hraček, firma EFKO-karton s.r.o., která IGRÁČKA vyrábí, ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně, ve kterém před lety vznikla, a Inspirací Zlín.

„Na výstavě v Rožďalovicích její návštěvníci uvidí mimo jiné také roubený měšťanský dům vystavěný v roce 1666, který je vzácnou památkou lidového stavitelství,“ uvádí Eliška Velechovská, kulturní referent.

„Návštěvníci se mohou těšit na ukázku nejstarších IGRÁČKŮ v původních krabičkách a samozřejmě nemůže chybět úplně první Igráček „zedník“ z roku 1976. Hračka byla velmi oblíbená v někdejším socialistickém Československu a v zemích východního bloku. IGRÁČKY vyráběla firma IGRA. Autory postaviček jsou tehdejší návrháři družstva IGRY Jiří Kalina a Marie Krejchová. Vyráběn byl v různých možných variacích, a to buď jako samostatná postava vykonávající nějaké povolání (policista, hasič, doktor, zdravotní sestra, opravář, atd.) nebo i s doprovodnými postavami zvířat i složitějšími nástroji. Hračka se stala známá pro svůj jednoduchý design – jednotlivé figurky byly sestaveny ze stejných dílů a měnila se pouze vnější výbava postavy. Figurky existují v mužské i ženské podobě, ženy mají stylizovanou sukni. Přibližně osmicentimetrové figurky mají pohyblivé ruce, které se dají dát do pozice předpažení nebo vzpažení, a nohy pohyblivé v oblasti kyčelních kloubů,“ uvádí Mgr. Věra Stojarová, kurátorka výstavy.

Výstava Fenomén IGRÁČEK bude otevřena v sobotu a neděli od 10 do 15 hodin.

Galerie Melantrich je umístěna v památkově chráněném objektu v Husově ulici čp. 30. Jedná se o dům s podloubím z původní dřevěné zástavby. Polabské muzeum Poděbrady, které objekt původně spravovalo, zde v roce 1996 po generální opravě vytvořilo detašované pracoviště. S koncem roku 2017 získalo budovu od Středočeského kraje do svého vlastnictví město. Během roku se zde vystřídají průměrně čtyři výstavy. Výstavní síň je umístěna v prvním patře.
Připravila Kateřina Goroškov.

www.efko.cz
www.rozdalovice.eu

 

 Výsledek obrázku pro www.rozdalovice.eu logoSouvisející články


Z domova

Nejnavštěvovanější památka severních Čech

Již několik let se děčínský zámek drží na prvním místě v počtu návštěvníků památek severních Čech.

04. 03. 2019

číst dál


Doprava Z domova

Pěší a cyklistická stezka propojí centrum Ostravy s oblastí Dolních Vítkovic

Stezkou pro cyklisty a pěší by se v budoucnu měla propojit rekreační zóna podél řeky Ostravice s národní kulturní památkou Dolní...

07. 10. 2019

číst dál


Nepřehlédněte


Vzdělávání

Titul Mladý řemeslník 2017 získaly studentky ze znojemské Přímky

Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska letos ocenilo dvacet nejlepších žáků středních škol učňovských a odborných oborů maturitního vzdělání z...

30. 10. 2017

číst dál


Z domova

Na tábory s ekocentrem

Pro děti z Vlašimska i širokého okolí přichystal Český svaz ochránců přírody Vlašim celkem čtyři tábory na období letních prázdnin.

13. 01. 2018

číst dál


Czech specials new