Menu

Festivaly a letní akce v Maďarsku v roce 2023

26. 06. 2023

dl____harley-budapest3

Maďarsko je bezpochyby zemí kulturních zážitků. Od časného jara až do konce léta čekají na návštěvníky po celé zemi bohaté a l
ákavé festivaly. Tyto akce nabízejí rozmanité programy pod širým nebem, od hudby a tance až po kulturu, umění a gastronomii. Festivaly odrážejí rozmanitost samotné země. Můžete zde zažít jak malé vesnické lidové a náboženské slavnosti tak i velké mezinárodní hudební a kulturní akce, na kterých vystupují světoznámí umělci.

Hudební festivaly

Největším festivalem na maďarském pobřeží je Balaton Sound. Jedná se o jeden z největších a nejpestřejších venkovních festivalů elektronické hudby v Evropě, během kterého na břehu Balatonu vystoupí ti nejznámější a nejzajímavější DJs. Přes den mohou návštěvníci festivalu odpočívat, opalovat se a koupat se v jezeře, večer pak na několika pódiích začínají největší a nejbláznivější party a koncerty. Datum konání: 28. června - 1. července 2023.
https://balatonsound.com/en-int/

Národní turistické setkání studentů vysokých škol a univerzit neboli festival EFOTT je jedním z tradičních maďarských letních hudebních festivalů. Původně se konal každý rok na jiném místě v Maďarsku a vznikl jako pionýrský tábor, kde se studenti mohli zúčastnit programů, jako je tanec, promítání filmů, diskotéka, nepovinné sportovní soutěže, politická fóra, táboráky a pouliční párty. Konceptem festivalu bylo ukázat mladým lidem různá turistická místa Maďarska, odtud název festivalu turistické setkání. Jeho koncepce se v průběhu let měnila a zaměřovala se především na večerní koncerty a večírky, na nichž vystupovali mezinárodní i místní umělci a hudebníci. Festival se koná od 12. do 16. července 2023. Místo konání: Sukoró.
https://tickets.efott.hu/events/efott-2023

Po obrovském úspěchu v letech 2021 a 2022 připravuje Campus Festival pro letošní rok na počest svého 15. výročí  ještě větší oslavy. Campus Festival je jednou z největších populárních hudebních a kulturních akcí v Maďarsku. Na jubilejním ročníku se představí více mezinárodních produkcí než kdykoli předtím. Kromě světových hvězd, jako jsou Parov Stelar, ZAZ a Robin Schulz, účast přislíbilo mnoho dalších zajímavých zahraničních umělců. Díky čtyřem plnohodnotným dnům, dvěma velkým pódiím a nespočtu míst se v roce 2023 vrátí ti nejlepší z místních. Datum konání: 19. - 23. července 2023. Místo konání: Debrecín, Nagyerdei Stadion.
https://www.campusfesztival.hu/en/homepage
 

Každý, kdo kdy slyšel o Maďarsku, zná festival Sziget, nebo o něm alespoň slyšel. První Sziget se konal v roce 1993 a od té doby se stal jedním z největších hudebních festivalů v Evropě. Více než 1000 vystoupení na 60 různých scénách během 6 dnů - to je to, co ostrov svobody představuje. Ačkoli je jádrem akce hudba, klíčovou roli hraje také umění. Cirkus, tanec, divadlo, performance a výtvarné umění pobaví návštěvníky z celého světa. Datum konání: 9.-14. srpna 2023. Místo konání: ostrov Óbuda v Budapešti.
https://szigetfestival.com/en/  

Szegedi Ifjúsági Napok (SZIN) neboli Segedínské dny mládeže jsou jedním z posledních letních festivalů v Maďarsku. Festival SZIN má nejdelší historii a je také držitelem ocenění Ekologický festival, protože se koná pod širým nebem v lesoparku podél řeky Tisy, v jednom z největších maďarských měst Segedín. Původně, v letech 1968-1989, byl SZIN jediným festivalem, kde mohly kapely vystupovat bez jakékoli cenzury, mladí lidé si mohli oblékat, co chtěli, a také mohli bez jakýchkoli sankcí pít alkohol na ulici. Šlo o to být svobodný, divoký a bláznivý. Po roce 2003 se SZIN stal moderním hudebním festivalem, ale stále představuje svobodu, lásku a hlavně hudbu. 23.-26. srpna 2023.Místo konání: Szeged, Közép Kikötő sor.
https://szin.org/en/  

Kulturní festivaly

Na letním festivalu na Margaretině ostrově čekají návštěvníky různé hudební koncerty, filmové, operní a operetní premiéry, baletní a divadelní představení. Místo konání nabízí jednu z nejznámějších venkovních scén a představení v zemi. Je právem proslulý svým mezinárodně vynikajícím repertoárem a koná se po celé léto. Margaretin ostrov (Margitsziget) má zvláštní historické, náboženské a přírodní zvláštnosti. Monumentální vodárenská věž v jeho centru nabízí mladým a začínajícím umělcům možnost vystavovat svá díla. Po celé léto se návštěvníci mohou těšit na bezplatné víkendové programy pro rodiny, koncerty, interaktivní pohádkovou scénu a večerní hudební koncerty.
https://margitszigetiszinhaz.hu/en/ 

Művészetek Völgye neboli Údolí umění je desetidenní umělecký festival, na kterém se návštěvníci mohou stát součástí skutečné tvůrčí komunity s výběrem koncertů a v krásném prostředí Balatonu a Balatonské vrchoviny. Místo stavebních pódií se v rámci Údolí umění promění ulice, domy a zahrady tří vesnic (Kapolcs, Taligándörögd a Vigántpetend) v koncertní sály, galerie, divadla a řemeslná centra. Během tohoto výjimečného, jedinečného a k přírodě šetrného desetidenního festivalu se uskuteční téměř 2000 programů. Datum konání: 21.-30. července 2023. Místo konání: Kapolcs, Taligándörögd, Vigántpetend.
https://www.muveszetekvolgye.hu/
 

Každé léto se v Budapešti koná jedinečná oslava řemesel Festival lidového umění. Festival je nejočekávanější rodinnou událostí roku, na které mohou návštěvníci obdivovat řemeslnou zručnost řemeslníků a dokonce si ji sami vyzkoušet. Na letošním Festivalu lidového umění se během celodenní zábavy na pódiích představí téměř 1 000 řemeslníků a stovky účinkujících, návštěvníci mohou zhlédnout ukázky řemesel a lidové zábavy a pochutnat si na jídle a pití. Čestným hostem letošního festivalu je navíc Korejská republika, jejíž řemeslníci představí kaligrafii, chrámovou a lidovou malbu, korejský patchwork, pyrografii, keramiku a tkaní z papíru. Datum konání: 18. - 20. srpna 2023 Místo konání: Budínský hrad a jeho okolí.
https://mestersegekunnepe.hu/english/
 

Přestože se letošní Budapešťské jarní slavnosti konaly až na konci dubna, je důležité mít tento každoroční program na paměti při organizaci budoucí cesty do Budapešti. Jedná se o ideální akci, která představuje charakteristické rysy maďarského hlavního města, neboť během festivalu se koná více než 50 programů a představení na téměř 30 místech ve městě. Mnohé z nich nabízejí možnost aktivní účasti spolu s vystoupeními vynikajících místních i zahraničních umělců.
https://budapestitavaszifesztival.hu/en/
 

Festivaly vína a gastronomie

Badacsony je jednou z nejstarších a největších vinařských oblastí Maďarska, baštou balatonských vín. Badacsony a víno jdou ruku v ruce již po staletí. Díky zvláštnímu klimatu, tisícům hodin slunečního svitu a čedičovým skalám, které se zde nacházejí od nepaměti, se Badacsony právem nazývá vinicí velikánů, protože zde zapustili kořeny někteří z největších maďarských vinařů. Nejznámější vinařství v oblasti to dokazují během Badacsonyi Wine Festival. Po dobu 17 červencových dnů jsou hosté v centru Badacsonyi vítáni v rodinné atmosféře, kterou oživuje hudební kulisa, krásné vizuální efekty a romantická zahrada. Datum konání: 14. - 30. července 2023. Místo konání: Badacsony, Badacsony Park.
https://www.badacsony.com/en/esemenyek/wine-festival-in-badacsony/

Paloznak Jazz Picnic se koná v Paloznaku, jedné z nejkrásnějších vesnic na severním břehu Balatonu. Základní myšlenkou festivalu je spojit dobré víno, dobrou hudbu a příjemnou atmosféru a nabídnout tak alternativu k masovým hudebním festivalům. Kromě nejlepších domácích a zahraničních interpretů je důležitá také kvalitní gastronomie, přítomnost místních výrobců a význam udržitelnosti. Paloznak, malá vesnice s 500 obyvateli, se na tři dny stane hlavním městem jazzu: přes den mohou návštěvníci relaxovat na dekách v trávě a večer si poslechnout místní i mezinárodní interprety a protančit noc pod hvězdami. Datum konání: 3. - 5. srpna 2023. Místo konání: Paloznak, Sport utca 4.
https://jazzpiknik.hu/en/

Hévíz se na čtyři dny promění v ráj pro milovníky gastronomie a vína, kdy mohou návštěvníci ochutnat nesčetné množství specialit na Hévízské promenádě vína a gastronomie. Po celé čtyři dny budou návštěvníky bavit renomovaní vinaři, maďarská gastronomická nabídka kombinující inovace a tradice, řemeslníci, programy pro děti a místní i mezinárodní umělci a hudebníci. Datum konání: 17. - 20. srpna 2023. Místo konání: Hévíz, Rákóczi utca.
https://www.heviz.hu/en/programs/programs/heviz-wine-and-gastrokorso

Na samém konci léta se centrum Budapešti opět zaplní těmi nejlepšími pivy na pivním festivalu v centru města. Ledově zlatavé pivo, kvalitní pouliční jídlo, teplé letní večery a úžasná atmosféra nočního života. Vedle budovy parlamentu na návštěvníky čekají místní pivovary a mezinárodní nabídka více než 250 druhů piv a řemeslných speciálů. V podstatě po dobu 6 dnů najdete nejlepší piva v zemi na jednom místě. Datum konání: 29. srpna až 3. září 2023 Místo konání: náměstí Szabadság.
https://gourmetfesztival.hu/en/

Hostující festivaly

V roce 2023 uplyne 120 let od založení světoznámé značky Harley-Davidson. Letos má Budapešť tu čest připojit se k fanouškům a oslavit tuto výjimečnou událost. Evropský festival 120. výročí Harley-Davidson slibuje být jedinečnou a vzrušující oslavou mnoha rozměrů. Připravte se na prvotřídní mezinárodní živá hudební vystoupení na pěti pódiích, možnosti jízdy na motocyklu, kaskadérská vystoupení, kino pod širým nebem, nákupy, jídlo a samozřejmě na nepřehlédnutelnou Harley-Davidson Parade. Termín konání: 22.-25. června 2023.
https://hd120budapest.hu/site/
Připravilo AVIAREPS Czech Republic.

https://visithungary.com/cs
https://online.mojemadarsko.eu/
www.mojemadarsko.eu
www.facebook.com/WOW-Hungary-110383264057124
www.cmok.euNepřehlédněte


Vzdělávání Gastro

Studenti z Přímky soutěžili v čepování piva

V sobotu 9. června 2018 se ve Znojmě uskutečnil již čtvrtý ročník oslav zlatavého hořkého moku pod názvem Pivní slavnosti Znojmo 2018.

12. 06. 2018

číst dál


Doprava

Virtuální realita na palubách Air France

Air France testuje unikátní zábavní systém s virtuální realitou. Skládá se brýlí, tzv. headsetu, díky kterému si uživatel může užít 3D a 2D filmy nebo seriály...

15. 09. 2017

číst dál


Archiv