Menu

Co návštěvníci Vltavy nestihnou před Prahou, stihnou v Praze

12. 08. 2019

Tuto vizi měla kněžna Libuše při pohledu z Vyšehradu na řeku. A není divu. Každý cestovatel potvrdí, že teprve po prohlídce města z paluby lodi a letadla, je zážitek z něho úplný. „Český Krumlov a Praha, jejichž historická centra jsou zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, jsou skutečnými perlami na řece, která inspirovala mnohé umělce k vytvoření světově proslulých děl. Nás inspirovala k vytvoření projekt, který ji návštěvníkům představí v celé kráse, od šumavských pramenů až k soutoku s Labem u Mělníka, jako jeden ucelený atraktivní turistický cíl, jeden kompletní a významný produkt cestovního ruchu,“ uvedl Jaromír Polášek, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR).Partnerem JCCR při realizaci už zmíněného společného nadregionálního projektu „Vltava, řeka plná zážitků“ je Středočeská centrála cestovního ruchu (SCCR). Projekt se detailně zabývá nejen vlastní řekou, coby vodní cestou, ale i jejím okolím, cyklotrasami, památkami a dalšími turistickými cíli a atraktivitami.

Pro účely projektu je řeka rozdělena do šesti úseků. Tři z nich, Kvilda – Nová Pec, Nová Pec – České Budějovice a České Budějovice – Zvíkovské Podhradí, se nacházejí v Jihočeském kraji. Další tři, Zvíkovské Podhradí – Kamýk nad Vltavou, Kamýk nad Vltavou – Praha a Praha – Mělník, ve Středočeském kraji.

Pátý úsek začínající za Kamýkem nad Vltavou, jižně od Prahy, je zpočátku plný krásných meandrů řeky Vltavy s vodou postupně se hromadící ve Slapské přehradě. Cyklisté se zde mohou mimo jiné napojit na mezinárodní cyklotrasu Eurovelo 7. Tato středočeská rekreační oblast si v ničem nezadá s většími přehradními nádržemi nad ní, Lipnem a Orlíkem.

Je libo motorový člun, jachtu, wakeboard nebo vodní lyže?
„V okolí nádrže s bezmála 60 metrů vysokou a 260 metrů dlouhou hrází, je k dispozici řada kempů, hotelů a penzionů, přírodních a dalších zajímavostí, které vybízí k pěším i cyklistickým výletům. Hladinu brázdí motorové čluny, plachetnice, vyhlídkové lodě, vodní skútry a další plavidla. Můžete si zde pronajmout luxusní motorový člun s kapitánem, půjčit jachtu nebo vyzkoušet wakeboard či vodní lyže. O atrakce není nouze,“ poznamenala manažerka projektu „Vltava, řeka plná zážitků“ a vedoucí oddělení domácího cestovního ruchu JCCR Andrea Hanzalová.A co návštěvníci Vltavy nestihnou na Kamýku nebo Slapech, můžou dohnat v Praze, kde jsou samozřejmostí vyhlídkové a zážitkové plavby, půjčovny lodí a šlapadel.

Do hlavního města vtéká z jihu přes Zbraslav a opouští ji na severu přes Suchdol. Délka jejího toku na území Prahy je téměř 31 kilometrů. Nejhlubší je Vltava pod Vyšehradskou skálou. Nejnižší hladinu má v místech pražských ostrovů. Návštěvníky mimořádně oblíbené jsou tradiční plavby vyhlídkovými loděmi, kterých brázdí Vltavu v Praze několik desítek.

Nejběžnější jsou hodinové a dvouhodinové plavby za pražskými památkami. Například dvouhodinová plavba některou z vyhlídkových lodí městem z přístaviště u Čechova mostu vyjde dospělého zhruba od 350 do 490 korun. Loď pluje proti proudu pod Vyšehrad. Tam se otáčí a vydává se po proudu směrem k plavební komoře Smíchov, pak podél Kampy a pod Karlovým mostem až k ostrovu Štvanice, kde se opět otočí a zakotví zpět u Čechova mostu. Plavba nabízí mimo jiné nádherný výhled na panorama Pražského hradu, podplutí kleneb Karlova mostu, pohled na Rudolfinum, Národní divadlo, ostrov Kampa, Tančící dům, Vyšehrad a další atraktivní cíle. V nabídce jsou ale třeba také vyhlídkové plavby proti proudu na Slapy či opačným směrem do Mělníka.
Připravila Jana Píchová.

www.vltava-reka.cz
www.vltava-river.com
www.jccr.cz
www.jiznicechy.cz
www.centralbohemia.cz
www.kr-stredocesky.cz
www.facebook.com/centralbohemia/

@rekavltavaCZ
#rekavltava 
                                                        
     
 Nepřehlédněte


Z domova

V Bechyni je rozhodně nejlíp

Na Bechyni jsem stále vzpomínal, protože se mi tady líbilo, žila tu moje maminka a příbuzenstvo. Jezdit zpátky jsem ale mohl teprve poté, co jsem získal švýcarské...

04. 08. 2017

číst dál


Vzdělávání

Titul Mladý řemeslník 2017 získaly studentky ze znojemské Přímky

Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska letos ocenilo dvacet nejlepších žáků středních škol učňovských a odborných oborů maturitního vzdělání z...

30. 10. 2017

číst dál