Menu

České Budějovice: Aktivní dovolená ve stále zeleném městě a jeho okolí

30. 06. 2021

Pro všechny, kteří nechtějí trávit dovolenou tam, kde dávají lišky dobrou noc. Pro každého, kdo upřednostňuje komfort městského života a přitom si chce užít odpočinek v přírodě a u vody, jsou ideální cílovou destinací České Budějovice. Jihočeské krajské město nabízí vše, co k takovému letnímu pobytu patří.

Město na soutoku Malše a Vltavy je centrem jižních Čech a tomu odpovídá i nabídka pro návštěvníky, včetně kvalitní infrastruktury, atraktivit a služeb. Vzhledem k tomu, že České Budějovice jsou současně klíčovým dopravním uzlem, jsou také ideálním nástupním místem k jednodenním výletům po Jihočeském kraji. Po návratu pak čeká návštěvníky večerní vyžití v historickém jádru města ležícího v těsném objetí obou řek,“ uvedl ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Jaromír Polášek.

České Budějovice, se svou historickou dominantou, dvaasedmdesát metrů vysokou Černou věží, disponují dobrou gastronomií, kvalitními restauracemi, kavárnami a bary, sportovním zázemím, zábavou pro děti i pestrou škálou ubytování pro náročnou i méně náročnou klientelu. Hotely, penziony, apartmánové domy, v různých cenových úrovních, uspokojí potřeby jednotlivců i celých rodin či skupin.
Zájemci o pobyty na jihu Čech si mohou místa pro své dovolené vybrat pohodlně s různými slevami a bonusy na našem speciálním webu: www.dovolena.jiznicechy.cz,“ doplnila vedoucí oddělení domácího cestovního ruchu JCCR Klára Polášková.

Atraktivit je v okolí Českých Budějovic víc než dost. A nocovat kvůli nim není třeba kdesi „v divočině“. Návštěvníci si naopak mohou po výletech v okolí města užívat večerní atmosféru jeho historického centra s množstvím restaurací, kaváren a barů, projížďky na lodičkách na soutoku Vltavy a Malše, nebo vyrazit za kulturou.


„Stále významnější roli v nabídce sportovních i odpočinkových aktivit hraje v Budějovicích voda. Kromě už tradičních pravidelných lodních linek na Vltavě a Malši, kde je k dispozici osm lodí, přibyly do nabídky další tematické plavby v centru města. Plavbu lodí lze spojit s komentovanou prohlídkou pivovaru Samson nebo fotbalového stadionu českobudějovického Dynama. Lodní linky zprostředkují také pohled z řeky mimo jiné na Vodárenskou věž, Hvězdárnu a planetárium či Jihočeské divadlo,” poznamenal ředitel turistické oblasti Budějovicko Tomáš Polanský.

Z Českých Budějovic je to co by kamenem dohodil, cirka půl hodiny na kole po cyklostezce podél řeky, do Hluboké nad Vltavou se slavným novogotickým zámkem, Alšovo jihočeskou galerií, zoologickou zahradou, sportovně relaxačním areálem, golfovým hřištěm, přístavem, venkovním koupalištěm, rybníky a krásnou přírodou. Na dosah jsou Český Krumlov, Holašovice, Nové Hrady, Třeboň, Týn nad Vltavou, Bechyně a další města a obce s osobitou jihočeskou atmosférou.


Temelín, plavba po Vltavě nebo Ferrata Hluboká
Samostatnou kapitolou jsou prohlídky Jaderné elektrárny Temelín s jejími 155 metrů vysokými chladicími věžemi a zámečku Vysoký Hrádek s nádherným zámeckým parkem, který Skupina ČEZ zrekonstruovala a umístila do jeho prostor informační centrum elektrárny. Ne náhodou dnes Vysoký Hrádek patří mezi desítku nejnavštěvovanějších památek na jihu Čech. Po dlouhé přestávce způsobené pandemií se Infocentrum JE Temelín znovu otevře pro veřejnost ve čtvrtek 1. července. Každý pátek pak budou od tohoto data probíhat navíc také komentované projížďky areálem temelínské elektrárny a prohlídky vodní elektrárny Hněvkovice.

„Atraktivním výletním místem je nesporně splavněný úsek řeky Vltavy mezi Českými Budějovicemi, Hlubokou nad Vltavou a Týnem nad Vltavou nabízející celou řadu sportovních i odpočinkových aktivit. Lze se zde vydat na vyhlídkovou plavbu lodí, půjčit si malý motorový člun, na který není potřeba řidičák, paddleboard či mořský kajak. Velkým hitem pro příznivce skalního lezení je Ferrata Hluboká, se svými 550 metry nejdelší zajištěná lezecká cesta nad vodou v Česku. K ferratě je možné se dopravit po řece, nově od čtvrtka do neděle jezdí z Hluboké pravidelná lodní linka, nebo na kole a lezení si tu může vyzkoušet i úplný začátečník pod dohledem zkušeného instruktora. Na stěně už byla k vidění mimo jiné také například olympionička Eva Samková,“ dodal Polanský.

Turistická oblast Budějovicko se rozkládá na území 650 kilometrů čtverečních  mezi Českými Budějovicemi, Hlubokou nad Vltavou, Lišovem a Týnem nad Vltavou. Oblast protíná řeka Vltava. Návštěvník zde nalezne historické městské útvary, moderní infrastruktury, rovinaté cyklostezky, staleté rybniční kaskády, lesní obory i skalní soutěsky. Mezi nejvýznamnější turistické cíle oblasti patří centrum města České Budějovice, Státní zámek Hluboká, Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou a návštěvnické centrum Budějovického Budvaru. Celá oblast je propojená sítí cyklotras, které návštěvníky zavedou do klidných částí regionu za poznáním místních zajímavostí. Pestrou nabídku sportovních aktivit či adrenalinových zážitků doplňuje splavnost řeky Vltavy.
Připravila Klára Polášková.

www.dovolena.jiznicechy.cz
www.jiznicechy.cz
www.jccr.cz
www.jiznicechy.cz/turisticke-oblasti
www.budejovicko.jiznicechy.cz
www.stezkavltavy.czArchiv