Menu

Březen ve středních Čechách

28. 02. 2023

Výstava Bylinkové jaro a léto v Levandulovém údolí všemi smysly, Chodouň
1. 3. – 30. 5.
Dokážete doplnit tradiční česká pořekadla? Víte, kdy a kdo vynášel Moranu a jaké další rituály naši předkové uctívali? Umí vaše děti nebo vy sami uvít věnce? A víte, který den v roce je potřeba nakoupit komáří sádlo, kohoutí vejce a žabí stehýnka? Výstava „Bylinkové jaro a léto na vsi všemi smysly“ bude doprovázena nejen interaktivní stezkou pro dospělé, ale i farmičkou pro nejmenší, dílnami, workshopy, setkáními se zajímavými hosty a samozřejmě fantastickými bylinnými speciality v menu i čajovně.
Více ZDE

Otevření zámeckého parku v Lánech              
1. 3.
Zámecký park založený okolo roku 1770 se po zimním odpočinku otevírá veřejnosti. Jeho dnešní podoba je ovlivněna úpravami J. Plečnika, jehož nejvýraznější stopou je především zeď na východní straně při hrázi rybníka s impozantní kašnou. Tvoří ji pět dórských sloupů zdobených bronzovými lvími hlavami, z nichž vytéká voda do kašny a jako jeden mohutný proud spadá do rybníka. Symbolicky lví hlavy představují původní země Československa: Čechy, Moravu, Slezsko, Slovensko a Podkarpatskou Rus. Takto vyjádřil architekt celistvost nově vzniklého státu.
Více ZDE

Bitva u Jankova, Jankov
4. 3.
První sobotu v březnu se návrší na Habrovce mezi Jankovem a Ratměřicemi promění v bitevní pole. Letos tomu je už 378 let od krvavé bitvy u Jankova. Pořadatelé uctí toto výročí pochodem vojsk, která se vydají z jankovského náměstí směrem k památníku na Habrovce. Na místě proběhne vzpomínka na padlé a uctění jejich památky. Diváci se mohou těšit na ukázku velké vojenské jednotky a bitvy, do které se letos zapojí přes dvě stovky účastníků v dobových kostýmech. Nebudou chybět jezdci na koních, děla, dobové zbraně a další rekvizity.
Více ZDE


Tajemství zaniklých řemesel, zámek Brandýs nad Labem

4.–5. 3.
První březnový víkend se na zámku v Brandýse nad Labem uskuteční tvůrčí setkání předních řemeslníků z Čech, Moravy a dalších zemí oživujících původní historické výrobní postupy a řemesla. Akce se koná v prostorách černé kuchyně, zámeckého divadla, středověkých sklepů a dalších prostor.
Více ZDE

Zimní prohlídky hradu Český Šternberk
4., 11., 18. a 26. 3.
Hrad Český Šternberk, který patří k nejstarším a nejnavštěvovanějším hradům v Česku, je pro návštěvníky otevřen i v zimních měsících. Byl vystaven na ostrohu nad řekou Sázavou a bývá nazýván Perlou Posázaví. Na hradě je jedna prohlídková trasa umístěna ve druhém poschodí hradu. Zahrnuje patnáct bohatě zařízených místností: velký sál se štukovou výzdobou a rodovými erby i menší salony sloužící každodennímu životu, knihovnu, jídelnu a další.
                                                                                                         Více ZDE
Příběh lásky, zámek Loučeň
do 12. 3.
Láska hýbe světem, historií i lidskými osudy. Na zámku Loučeň prožili kněžna Marie Thurn- Taxis a kníže Alexandr 59 let společného života. Přijďte až do 12. března zažít příběh velké, naplněné a bouřlivé lásky knížete Alexandra a jeho manželky. Vzali se z lásky, což vůbec nebylo v jejich kruzích běžné, 19. dubna 1875 v Benátkách. A tímto dnem začali psát knihu jejich společného života. Knihu, která bude dlouhá, ale rozhodně ne nudná. Marie a Alexandr spolu procestovali celý svět, vychovali tři syny, lásku dali 11 vnoučatům a dočkali se i pravnoučat.
Více ZDE

Nová expozice trampingu, Muzeum Jílové u Prahy
18. 3.
Královské zlatohorní město Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví, které je jednou z kolébek trampingu. V jílovském muzeu, které se specializuje přednostně na zlato, právě z toho důvodu vznikl projekt nové expozice, která nabídne řadu možností, jak atraktivně prezentovat veřejnosti historii i současnost trampingu. Návštěvníci si tak mohou v rámci prohlídky posedět na verandě stylového srubu s vyhlídkou na řeku Vltavu, pročíst si tematické časopisy, prohlédnout si interiér chaty a nechybí zde ani kadibudka – nezbytná to výbava osadních obydlí.
Více ZDE

Memoriál Bedřicha Šupčíka – oslava kultivované síly, Sokol Příbram
18. 3.
Každoroční netradiční sportovní událostí s mnohaletou tradicí, která se letos koná opět v Příbrami, je soutěžní klání ve šplhu na laně – Memoriál Bedřicha Šupčíka. Příbramský Sokol, jako hrdý zakladatel tohoto memoriálu, přivítá účastníky z celé ČR v prostorách příbramské sokolovny v sobotu 18. března od 13 hodin již po dvacáté osmé.
Více ZDE

Pochod Čertova podkova, Sedlec-Prčice
18. 3.
Projděte se krásnou krajinou Českého Meránu na 51. ročníku tradičního jarního pochodu Čertova podkova. Pořadatelem této akce je Klub přátel dlouhých kilometrů KČT Sedlec-Prčice. Připraveno je celkem 5 tras na 7, 13, 19, 25 a 36 km. Na zastávce na Čertově břemeni probíhá tradiční losování o špekáčky a táborák. Neodmyslitelná je také šiškyáda. V cíli obdrží každý diplom a perníkovou podkovu.
Více ZDE

11. ročník tradiční Jarní rovnodennosti v sedlecké katedrále, Kutná Hora
20. 3.
Tradiční oslava Jarní rovnodennosti proběhne i letos 20. března v sedlecké katedrále. Návštěvníci se mohou těšit nejen na kutnohorské hudební uskupení Ambient Zephyr, ale také na dvě výstavy. Ta první začne již v pátek 17. března, kdy se v podkroví sedlecké katedrály poprvé představí kutnohorská malířka Mirka Lipertová s výstavou Tam a zase zpátky do krajin za mysl. Druhá výstava, která bude zahájena 20. března, bude netradičně instalována v boční lodi katedrály a ponese název Jedinečný Santini. Cílem výstavy, která vznikla v rámci celoročního připomínkového projektu „Santini Immortalis“, je seznámit širokou veřejnost s poutavým životem geniálního architekta a s jeho nejznámějšími stavbami v České republice. Výstava je putovní a postupně se bude přesouvat křížem krážem celým městem, až symbolicky doputuje ke druhé kutnohorské katedrále – chrámu sv. Barbory.
Více ZDE

Oživlý zámek Konopiště
24. 3.
Konopiště patří k nejvýznamnějším památkám v České republice. Zámek je hodnotný především jako stavba, u které se dochovaly podstatné části mohutné středověké pevnosti architektonického typu, jaký se v Čechách vyskytl jenom výjimečně. Mystické prohlídky u příležitosti zahájení návštěvnické sezóny, při kterých ožijí postavy dávných obyvatel Konopiště i známých postav dějin, se exkluzivně konají v malých skupinkách, které zaručí naprostý komfort a dokonalý zážitek.
Více ZDE

Velikonoční čas v Muzeu lidových staveb v Kouřimi
25. 3. – 16. 4.
Přeneste se do dob dávno minulých a seznamte se s obyčeji, které se na českém venkově udržovaly v období předvelikonočního půstu a Velikonoc. Seznámíte se například se zvyky, které se dříve vztahovaly k jednotlivým postním nedělím, a také s některými magickými úkony, které se zaměřovaly na obřadní očistu a zajištění prosperity. Prohlédnete si i svátečně prostřený stůl s velikonočními pokrmy.
Více ZDE




Zahájení poutní sezony na Sázavě, Klášter Sázava

25. 3.
Přijměte pozvání na zahájení poutní sezony na Sázavě k uctění výročí 970 let od smrti sv. Prokopa. Program začne mší svatou k uctění 970 let od smrti sv. Prokopa, poté následuje otevření výstavy Putování za našimi světci. V 15 hodin bude zahájena Křížová cesta v Čertově brázdě.
Více ZDE

Výstava Laboratorium na zámku Veltrusy
do 31. 3.
Až do konce března pokračují v severozápadním křídle zámku prohlídky Aristokracie: začátek konce. Připravena je také výstava Laboratorium. Návštěvníci Laboratoria získávají příležitost nahlédnout pod pokličku běžného provozu zámku, seznámit se s historií jeho obnovy od povodní 2002 a vyzkoušet si práci badatele, archeologa i restaurátora. V pěti sálech budete objevovat, jakým způsobem dochází k degradaci různých materiálů, jak jsou sbírkové předměty i celé stavby zkoumány, opravovány a jak se preventivně chrání.
Více ZDE
Připravila Lucie Vurbsová, foto SCCR, Libor Sváček a Dagmar Malinová.
 
www.strednicechy.cz
www.centralbohemia.cz
www.facebook.com/…trednicechy/    

#VisitCentral­Bohemia 



Archiv