Menu

Prosincový zpravodaj akcí ve středních Čechách

15. 11. 2023

Betlémy na Dole Řimbaba, Bohutín
konec listopadu – začátek ledna 2024
Výstava je rozdělena na jesličky historické a soudobé. Návštěvníci mohou obdivovat betlémy v klasickém provedení – dřevořezby, přírodní, ale i další materiálové varianty, kdy autor použil materiál jemu nejlépe dostupný či zpracovatelný. Příkladem tak může být chlebová střída, keramika, kov či dokonce soudobé gumičky. K vidění budou betlémy vystřihovací, papírové, typicky hornické štufenverky, betlémy miniaturní vestavěné v lahvi či žárovce.
Více ZDE

Degustace a Silvestrovské ladění s Vinařstvím Klučov
každou adventní neděli
Kousek od Českého Brodu se nachází rodinné Vinařství Klučov. Kromě krásného sklepa nedávno otevřeli vinotéku v Kolíně – (ne)Vinný bar Kolín. Během adventu mají připraveno několik akcí – první adventní neděli v Kolíně na náměstí, druhou, třetí a čtvrtou přímo v Klučově ve sklípku a před ním lze ochutnat jejich víno. Poslední den v roce pořádají od 14 do 20 hodin Silvestrovské ladění.
Více ZDE

Šatičky pražského Jezulátka – Královská garderoba, Městské muzeum Týnec nad Sázavou
2. - 17. 12.
Málokdo na světě má tak cennou garderobu. Šatník Pražského jezulátka čítá na stovku různých modelů. Jak se šijí šatičky na Pražské Jezulátko? Na výstavě v Městském muzeu v Týnci nad Sázavou budou k vidění návrhy, látky, ale i hotové šatičky. Kromě výstavy čeká na návštěvníky Týnce pestrý adventní program na hradě i v muzeu. V průběhu adventních nedělí si mohou kromě hradu prohlédnout betlémy z různých materiálů, navštívit minitržiště nebo vhodit dopis Ježíškovi.
Více ZDE

Sázavský advent a Mikuláš, Sázava
3. 12.
Nenechte si ujít atmosféru adventního řemeslného trhu na náměstí Voskovce a Wericha, kde zakoupíte nejen rukodělné výrobky místních řemeslníků. Oblíbenou chvílí pro všechny malé i velké návštěvníky bude Mikulášská pohádka s nadílkou, která začne v 15 hodin. Mikuláš s andělem a čertem vás vtáhnou do světa vánočních zázraků a možná něco pěkného nadělí. Největší chvíle ale přijde v 17 hodin, kdy se rozsvítí vánoční strom.
Více ZDE

Zámecký advent, zámek Konopiště
3. 12.
V neděli bude zámek vyzdoben vánočními dekoracemi ze zámeckých depozitářů, stejně jako za časů arcivévody Františka Ferdinanda d´Este. Slavnostní prohlídka zámeckých interiérů je věnována kouzlu Vánoc v prostředí nejvyšší aristokracie. Letos je program doplněn o zajímavé překvapení, které potěší dospělé i děti.
Více ZDE

Rozsvícení vánočního stromu a oslava sv. Barbory, Kutná Hora
4. 12.
Město Kutná Hora oslaví svátek sv. Barbory trhem Mint Market, programem pro děti, hudbou a rozsvícením vánočního stromu. V rámci marketu představí na Palackého náměstí svoji tvorbu čtyřicet tvůrců a designérů z celé republiky. Zakoupit lze módu, šperky, design i delikatesy. V rámci podvečerního programu zazní Orchestr Jaroslava Ježka.
Více ZDE

Štědrovečerní šichta v Prokopské štole, Hornické muzeum Příbram
4. - 15. 12.
V hornickém muzeu zažijí návštěvníci v Prokopské štole na dole Anna pracovní Štědrý den. Nebude chybět jízda důlním vláčkem a nadílka v podzemí, tak, jak ji prožívali horníci před sto a více lety.Všední dny jsou určeny školám, víkendy pro širokou veřejnost. Jednotlivci se předem objednávat nemusí, u větší skupiny je rezervace nutná.
Více ZDE

Mikuláš na hradě, Mladá Boleslav
5. 12.
Chcete potkat laskavého Mikuláše a rozverné čerty? Zastavte se v podvečer 5. prosince na nádvoří mladoboleslavského hradu, kam dorazí sv. Mikuláš s milým doprovodem. Za básničku nebo písničku obdaruje všechny děti, které zde navíc mohou zanechat dopis pro Ježíška ve schránce na nádvoří.
Více ZDE

Čertoviny na Mayrovce, Hornický skanzen ve Vinařicích
5. 12.
V hornickém skanzenu Mayrau se v úterý 5. prosince otevře samotné peklo. Kdo projde přes čerty, dostane se k Mikulášovi a andělům a za básničku dostane nadílku. Kdo se pekla bojí, užije si vánoční jarmark nebo mikulášskou dílnu.
Více ZDE

Advent na hradě Křivoklát
9. - 17. 12.
Na tradiční jarmark a ukázku řemesel zve v době adventu hrad Křivoklát. Program doplní provazochodkyně z Bordeaux, andělé na chůdách nebo flašinetářka. Nejenom pro děti je připravena pohádka nebo vánoční hra. V sobotu 16. prosince se všichni příchozí mohou zapojit do vytvoření nového českého rekordu "Nejdelší papírový vánoční řetěz vytvořený za 6 hodin" pod bedlivým dohledem komisaře z agentury Dobrý den. A kdo by si chtěl z Křivoklátu odnést pravé a nefalšované betlémské světlo, bude mít příležitost po celou neděli 17. prosince.
Více ZDE

Vánoce na skanzenu Vysoký Chlumec
16. – 17. 12.
Prosincové prohlídky skanzenu Vysoký Chlumec přiblíží dobová řemesla a atmosféru lidových Vánoc v 19. a na začátku 20. století. Ve svátečně nazdobených světnicích chalup si dospělí i děti vyzkouší tradiční lidová řemesla a dovednosti a seznámí se s lidovými zvyky zimního období. Jde o jedinečnou příležitost navštívit skanzen v období, kdy je jinak až do jara uzavřen.
Více ZDE

Adventní rozjímání s hudbou a poezií, Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami
20. 12.
Jak jinak nasát vánoční atmosféru než ve společnosti vánočních hudebních děl českých a světových klasiků. V programu adventního koncertu zazní vánoční písně a koledy, které doplní texty s vánoční tématikou, básně, říkadla nebo próza v hlasovém podání herečky Valérie Zawadské.
Více ZDE

Innamorata – vánoční koncert, Regionální muzeum Mělník
21. 12.
Jen pár dnů před Štědrým dnem zazní v malém sále muzea v Mělníku středověká hudba i staré české koledy. Členky souboru zahrají na repliky dobových nástrojů (niněra, loutna, platterspiel, tamburína) a doprovodí zpěvem. Koncert začíná v 17 hodin.
Více ZDE

Lidové Vánoce v Polabí, skanzen Přerov nad Labem
do 30. 12.
Velká vánoční výstava pod názvem „Lidové Vánoce v Polabí“ se i letos koná v celém areálu skanzenu. V interiérech všech devíti chalup budou k vidění scény ze života našich předků, připomínající starobylé zvyky a obyčeje v čase adventu a v období od vánočních svátků až do Tří králů. Součástí letošní vánoční výstavy je vedle starých lidových a kostelních betlémů také neustále rozšiřovaná kolekce současných betlémů z nejrůznějších materiálů.
Více ZDE
Připravila Lucie Vurbsová.

www.strednicechy.cz
www.centralbohemia.cz
www.facebook.com/…trednicechy/    

#VisitCentral­Bohemia  Nepřehlédněte


Mice Ze světa

Třicet tisíc Rakušanů získalo v Linci Jihočeské srdce

S mimořádně příznivým ohlasem zhruba 300 tisíc návštěvníků třídenních jarních městských slavností, které vyvrcholily v sobotu 18. května v Linci, se setkala...

20. 05. 2019

číst dál


Doprava

Travel Service získal první Boeing 737 MAX

Letecká společnost Travel Service zařadila do své flotily první Boeing 737 MAX 8 a patří mezi první letecké společnosti na světě, které 737 MAX získaly.

02. 02. 2018

číst dál


Archiv