Menu

30. International Beer Festival Budweis 2020

27. 02. 2020

Jubilejní 30. ročník Mezinárodního pivního festivalu přilákal do Českých Budějovic výrobce piv nejen z evropských zemí.  Rekordní počet přihlášených vzorků ukázal, že málokdo z pivovarnického světa si chce nechat ujít tuto největší a nejprestižnější pivovarnickou soutěž v České republice.

Veřejné části festivalu, která se letos uskutečnila v pavilonu T1 Výstaviště České Budějovice, předcházely odborné degustace. V pavilonu R2 více než 450 degustátorů hodnotilo vzorky piv a ciderů, přihlášených do soutěží o Zlaté pivní pečetě 2020 a Světové cider pečetě 2020. Tradiční součástí festivalu byly i dvě soutěžní kategorie pro výrobce minerálních vod o titul Zlatý český pramen 2020.

Objektivitu a regulérnost průběhu odborných soutěží garantovaly mezinárodní certifikační autority Bureau Veritas, TÜV SÜD Czech, 3EC International a Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Anonymní degustace jsou každoročně pod přísnou objektivní kontrolou. Letos poprvé parametry všech vzorků při degustacích prověřil špičkový analytický přístroj společnosti Anton Paar. Všechny vzorky před soutěží požadované hodnoty splnily. 

Soutěže o prestižní Zlaté pivní pečetě se letos zúčastnil dosud největší počet, a sice 271 pivovarů (loni 245) z 24 zemí celého světa celkem v 35 pivních kategoriích. Za dohledu renomovaných certifikačních autorit soutěžilo přes 1409 vzorků piv, což bylo o téměř 200 vzorků více než v loňském roce. Rekordní nebyl letos jen počet pivovarů a vzorků ale i pivních kategorií, které se rozrostly o dvě nové – Sour pro takzvaná kyselá piva a India Pale Lager pro zastudena chmelené ležáky.

Organizátory potěšilo, že se do degustačních soutěží o Zlatou pivní pečeť hlásí stále více nejen českých a moravských pivovarů, ale i pivovarů ze zahraničí. Nejsilněji zastoupená účast ze zahraničí byla tradičně ze Slovenska, odkud své vzorky přihlásilo 17 pivovarů. Následovalo Německo s 12 pivovary, pak Ruská federace, Ukrajina a Maďarsko.

O Pivní pečeť soutěžily například i piva ze čtyř brazilských pivovarů a po roce opět i z pivovaru v Dolinsku z ostrova Sachalin v severním Pacifiku nedaleko Japonska. Poprvé se soutěže účastnily pivovary z Tchaj-wanu, Švýcarska nebo z Lichtenštejnského knížectví. 

Slavnostní vyhlášení výsledků degustačních soutěží se uskutečnilo v závěrečný den festivalu, v sobotu 22. února 2020 v pavilonu T1 českobudějovického výstaviště. Nejprestižnější cenu titul Světová pivní pečeť 2020 (WORLD BEER SEAL 2020) získalo pivo DIPA z Vinohradského pivovaru z Prahy.

Je to obrovský úspěch a překvapení. Vinohradský pivovar se soutěže účastnil již několik let a nikdy nezískal žádnou cenu. Letos jich získal několik včetně ceny hlavní. Takže do soutěže přihlásil piva mimořádné kvality,“ zhodnotil ředitel festivalu Alois Srb letošního vítěze nejprestižnější ceny. Vítěz hlavní ceny i vítězové jednotlivých kategorií k titulu získali i právo užívat příslušné označení na etiketách a k propagačním účelům. Letos přibylo zahraničních pivovarů, které získaly ocenění – například pivovary z Brazílie, Běloruska, Ukrajiny.

Mezinárodní pivní festival České Budějovice je ve světě ojedinělý svým konceptem. Nikde se nekoná podobná akce, kterou by tvořily dohromady odborné degustační soutěže a veřejná část, kdy veřejnost může ochutnat oceněná piva. 

Světoznámé nadnárodní pivovarnické koncerny, středně velké tuzemské pivovary i menší řemeslné pivovary a minipivovary z České republiky a ze zahraničí návštěvníkům letošního ročníku festivalu nabídly návštěvníkům veřejné části v pavilonu T1 mnoho druhů piv, z toho velkou část přímo na čepu.

Festival přispěl k rozvoji cestovního ruchu v regionu jižních Čech a ke stále většímu povědomí Českých Budějovic jako města piva. Statutární město Mezinárodní festival piva umístilo mezi TOP akce letošního roku a podle primátora Jiřího Svobody hodlá festival podporovat i v budoucnu. Pořadatelé si váží podpory Statutárního města České Budějovice, Teplárny České Budějovice a také Dopravního podniku města České Budějovice. Tato podpora byla velkým přínosem pro průběh a budoucnost festivalu. 

Pořadatelé velmi oceňují velkou podporu od všech zúčastněných mezinárodních certifikačních firem včetně Státní zemědělské a potravinářské inspekce při degustacích. Velké poděkování patří i zástupcům Jihočeské univerzity, Střední školy obchodu  a služeb Tábor a Střední školy ekologické a potravinářské Veselí nad Lužnicí.

Historie Mezinárodního pivního festivalu České Budějovice má své kořeny v roce 1991, kdy se v Táboře uskutečnily první Slavnosti piva, kterých se v hotelu Palcát zúčastnilo šest pivovarů. V letech 1991–1996 se slavnosti konaly dvakrát ročně – jednou se zaměřením na zahraniční piva a podruhé na tuzemské pivovary. Návštěvnost slavností se v začátku pohybovala denně kolem 100 hostů a postupně narůstala. V roce 1995 se denní návštěvnost zvýšila 400 lidí, nyní festival navštívilo 4500 návštěvníků. Z lokální akce se festival stal významnou akcí celostátní s mezinárodním statutem. 

Degustace piva probíhaly původně ve čtyřech kategoriích, v roce 2001 už bylo kategorií devět, v roce 2006 čtrnáct a letos výrobci piva soutěžili již ve 35 kategoriích. Zatímco prvního ročníku se zúčastnilo jen 6 pivovarů, o deset let později v roce 2001 jich bylo již 41, v roce 2011 už 95 a letos rekordních 271 pivovarů.
Připravil Alois Srb.

www.pivofestival.cz
www.pivofestival.cz/rocnik/2020/finalove-vysledky.pdf


 Nepřehlédněte


Mice Ze světa

Třicet tisíc Rakušanů získalo v Linci Jihočeské srdce

S mimořádně příznivým ohlasem zhruba 300 tisíc návštěvníků třídenních jarních městských slavností, které vyvrcholily v sobotu 18. května v Linci, se setkala...

20. 05. 2019

číst dál


Mice Gastro Z domova

Pálavské vinobraní 2018

Tradiční festival vín, gastronomie a kultury s prestižní vinařskou soutěží a exkluzivním uměleckým programem se pořádá každoročně o druhém zářijovém víkendu.

03. 04. 2018

číst dál


Archiv