Menu

Závěr května v trojské botanické zahradě ve znamení květů

27. 05. 2018

Jaro je na konci května na svém vrcholu a botanická zahrada v srdci pražské městské části Troja hýří barvami. Od 29. května až do 10. června bude skleník Fata Morgana patřit okouzlujícím africkým fialkám a jim příbuzným druhům rostlin. Užijte si květinové jaro v Troji.
Nezvykle teplý máj uspíšil kvetení některých rostlin, v plném květu je nyní rozsáhlá sbírka kosatců, stále se můžete kochat krásou bylinných pivoněk, dále okouzlují sbírky skalniček, trvalek i okrasných trav. „Poslední květnové dny potěší zejména milovníky balkonových rostlin, kteří budou mít díky oblíbené burze možnost rozšířit si své sbírky pelargonií a zkrášlit si jimi svou terasu či balkon,“ říká Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy. Návštěvníci se mohou během víkendu těšit i na další program, připravena je floristická show, seminář o malování, malí i velcí se seznámí s kouzlem odborné botaniky a v neděli v podvečer rozezní Ornamentální zahradu Pražské dechové kvinteto.

Vydejte se za africkými fialkami do Fata Morgany
Africké fialky, kapské fialky, pavlínky, saintpaulky, všechny tyto názvy označují jedny z nejoblíbenějších hrnkových rostlin s vědeckým názvem Saintpaulia. Nejen jim je věnována výstava ve skleníku Fata Morgana, která startuje v úterý 29. května. „V přírodě bychom tyto drobné rostliny našli ve východní Tanzanii a jihovýchodní Keni. Většina z nich obývá deštné lesy v nadmořské výšce 800 až 2000 metrů. Jednotlivé druhy jsou endemity, nenalezneme je nikde jinde než na malém území jednotlivých, izolovaných pohoří. Proto jsou dnes značně ohrožené kácením lesů a další lidskou činností,“ říká Eva Smržová, kurátorka sbírky. Výstava afrických fialek vznikla ve spolupráci s klubem Saintpaulia, specializovanou základní organizací Českého zahrádkářského svazu. Na výstavě návštěvníci uvidí kromě rodů Saintpaulia a Streptocarpus i další rody čeledi podpětovitých. Prodej mladých rostlin a lístků vhodných k množení bude probíhat v hale skleníku, kde bude návštěvníkům k dispozici i poradenská služba. Výstava bude k vidění denně mimo pondělí od 9.00 do 18.00 hodin až do 10. června. 

Kalendář akcí do července 2018

Hudební toulky
6. 5. – 23. 9.
každou neděli od 17.00
Venkovní expozice
Klasická hudba pod širým nebem překvapí novými prožitky.

Malování s Lucií Crocro
9. 6., 14. 7., 11. 8.
soboty, 14.00–17.00
Ornamentální zahrada
Výtvarný seminář pro začátečníky i pokročilé.
Rezervace nutná na: crocrolucie@seznam.cz.

Muzejní noc
9. 6.
19.00–1.00
Fata Morgana, vinice sv. Kláry
V rámci programu Muzejní noci si můžete zdarma prohlédnout skleník Fata Morgana a posedět u sklenky dobrého vína ve viničním domku na vinici sv. Kláry. Upozornění: Ostatní části venkovní expozice jsou během pořádání akce pro veřejnost uzavřené.

Pražské vinice
9. – 10. 6.
Po celý víkend budou pro veřejnost probíhat prohlídky expozice výroby vína. V sobotu prohlídky začínají v 13.00, 15.00 a 17.00 hodin, v neděli v 13.00 a 15.00 hodin. Prohlídky je nutné předem rezervovat přes formulář na webu www.botanicka.cz.

Piknik v botanické – pochod Klubu českých turistů
10. 6.
Stráň, Ornamentální zahrada
Cílem každoročního pochodu, který vede přes celou Prahu, bude opět botanická zahrada. Návštěvníky čeká piknik, zábava a dobré jídlo.

Workshop Zahrada vůní
10. 6., 15. 7., 12. 8.
neděle, 13.00–17.00
Ornamentální zahrada
Seznamte se s rostlinnými vůněmi a vytvořte si svou osobní vonnou kompozici. Rezervace nutná: petra.hlavata@rafaella.cz.

Procházky zahradou s odborníkem
vybrané soboty, 14.00 a 16.00
Venkovní expozice
16. 6.  Eduard Chvosta – Kaktusy a sukulenty     AS
30. 6.  Iveta Bulánková – Denivky, kaly                AS
  7. 7.   Tomáš Vencálek – Hortenzie                    AS
21. 7.   Petr Hanzelka – Letní záhonové trvalky   AJ
(Pozn.: AS – sraz u pokladny z ul. K Pazderkám, AJ – sraz u pokladny v ul. Nádvorní)

Výstava afrických soch
19. 6. – 30. 9.
Venkovní expozice, Stráň, výstavní sál
Tvorba soch má v Africe dlouhou tradici. Nejtypičtější formou figurálního umění jsou masky a sochy, které jsou součástí rituálů, slouží k uctívání různých božstev či duchů zemřelých. Když před více než padesáti lety začali obyvatelé Rhodesie (dnes Zimbabwe) tvořit svá první díla, jistě nečekali, že jednou budou vystavována v galeriích od Tokia po New York a že odborníci po celém světě budou o nich i o výtvorech řady jejich mladších následovníků hovořit s uznáním. V současné době se sochařskému umění v Zimbabwe věnuje několik stovek autorů. Během výstavy se můžete těšit také na tematické víkendy.

Vonná stezka – rozárium
23. 6.
14.00–19.00
Areál Sever
Holdujete vůním a milujete krásné růže? Nenechte si ujít slavnostní otevření druhého zastavení Vonné stezky u našeho malého rozária. Čeká vás odhalení vonné skulptury a bohatý program pro celou rodinu zaměřený na růže.
Program akce:
14.00   Slavnostní odhalení vonné skulptury
14.30   Aranžování s růžemi – ukázka floristické práce (Michal Klapka)
15.00   Aromabar (Petra Hlavatá)
16.00   Růžové provázení
17.00   Aromabar (Petra Hlavatá)
Dále se můžete těšit na dílničku pro děti, speciální kvíz, pěstitelskou poradnu a mnoho dalšího.

Fotografický kurz s Topi Pigulou
30. 6.
Kurz pro fotoamatéry.
Objednání nutné na: www.fotofata.cz.

African food festival
14. – 15. 7.
10.00 – 20.00
Venkovní expozice, Stráň
Přijďte do botanické zahrady ochutnat africké speciality. Kromě výborného jídla se můžete těšit i na doprovodný program, který přiblíží kulturu afrického kontinentu.

Medový den
21. 7.
13.00 – 19.00
Venkovní expozice, Stráň, expozice Medonosných rostlin a včel
Ve spolupráci s Vyšehradskými včelaříky, kteří pečují o včely a úly v expozici Medonosných rostlin a včel, jsme pro vás připravili zajímavý program o rostlinách a včelách pro celou rodinu.

Připravila Darina Miklovičová.

www.botanicka.cz

 Nepřehlédněte


Lázeňství Z domova

Luhačovice, základna pro poznávání Valašska, Slovácka a Hané

Lázně Luhačovice jsou krásné, malebné a léčivé v každé roční době. Vždy znovu a znovu okouzlují návštěvníky rozmanitou architekturou, krásným okolím a...

15. 08. 2017

číst dál


Vzdělávání Gastro

Studenti z Přímky soutěžili v čepování piva

V sobotu 9. června 2018 se ve Znojmě uskutečnil již čtvrtý ročník oslav zlatavého hořkého moku pod názvem Pivní slavnosti Znojmo 2018.

12. 06. 2018

číst dál


Restaurace Novoměstský pivovar
Czech specials new