Menu

Výstaviště bude až do neděle patřit cestovnímu ruchu a památkám

25. 04. 2019

ustredni

Výstaviště v Českých Budějovicích, respektive celá jeho severní část, pavilony T1, T2, Z a jejich okolí, bude až do neděle 28. dubna patřit turismu. O aktuálních tématech, novinkách a široké nabídce tuzemského cestovního ruchu zde už od čtvrtka 25. dubna jednají bezmála čtyři stovky účastníků třetího ročníku dvoudenní odborné konference Travelcon. V pátek 26. dubna se k nim přidá i veřejnost v rámci navazujícího veletrhu Travelfest a kulinářské přehlídky Gastrofest Jaro 2019.

Po úvodních tónech Smetanovy Vltavy konferenci zahájil sérii přednášek, workshopů a diskuzí, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Jaromír Polášek, který mimo jiné připomněl hospodářský význam turismu, který loni přinesl do státního rozpočtu České republiky přibližně 120 miliard korun a další miliardy městům a obcím prostřednictvím poskytovaných služeb.
„Nejde však jen o byznys. Cestovní ruch je o lidech a pro lidi, kteří si k nám přijíždějí odpočinout, pobavit se a načerpat novou energii. Proto zde nebudou chybět témata věnovaná novým trendům, zkvalitňování služeb i zcela zásadní udržitelnosti cestovního ruchu. To vše patří do odvětví, v němž se pohybujeme. Občas se totiž stává, že myslíme na stromy a zapomínáme přitom na les,“ konstatoval Polášek.

Ambicí letošního Travelconu je stát se první plně udržitelnou konferencí v ČR. „Cestovní ruch hraje významnou roli v rozvoji území, přitom vlivem jeho obrovského vzestupu dochází k poškozování životního prostředí, nadměrnému využívání přírodních zdrojů a vzniku konfliktních situací mezi domácím obyvatelstvem a návštěvníky. Travelcon podporuje udržitelný cestovní ruch, který napomáhá rozvoji území a šetrně využívá přírodní i kulturní hodnoty a míří tak k dlouhodobé prosperitě dané oblasti,“ poznamenala manažerka Travelconu Petra Machovcová z JCCR.

Úplnou novinkou konference, která se svou úrovní již napevno zařadila mezi nejvýznamnější události svého druhu v ČR, je živý on-line přenos jednání prostřednictvím internetu v češtině a angličtině do celého světa. Velký zájem o konferenci potvrdil její vysoký odborný kredit. „Samozřejmě zde hledám inspiraci, ale velice mě zajímá konkrétně tematika udržitelnosti cestovního ruchu,“ prozradila Dana Müller z destinačního managementu Zlínsko-Luhačovicko.
Hana Procházková z Pohádkové kovárny v Selibově se Travelconu účastní pravidelně od jeho prvního ročníku. „Jsou zde projednávána vždy velice zajímavá témata. Letos mě zajímají hlavně otázky nedostatku pracovních sil v cestovním ruchu,“ řekla.

Na Travelcon navazuje Travelfest a Gastrofest
K účastníkům konference se v pátek 26. dubna připojí na českobudějovickém výstavišti také široká veřejnost. V prostorách pavilonů T1, T2 a Z totiž odstartuje třídenní veletrh cestovního ruchu Travelfest 2019 tradičně spojený s přehlídkou dobrého jídla a pití Gastrofest Jaro 2019. Slavnostní zahájení obou akcí se uskuteční v 10 hodin v pavilonu T1. Třetí ročník této výjimečné výstavní akce se koná v duchu Jižních Čech pohodových se zaměřením na život v památkách, jež zde budou prezentovány prostřednictvím pokračujícího česko-rakouského přeshraničního projektu Památky žijí.
Na českobudějovickém výstavišti se budou bavit všichni, mladí, staří, děti, celé rodiny. Například v pavilonu T1 se po celé tři dny mohou návštěvníci těšit na prezentaci turistických oblastí a cílů z celé České republiky i ze zahraničí, „živou“ hudbu, známé osobnosti, gastronomii a soutěže. V pavilonu T2 bude největší prostor věnován již zmiňovanému projektu „Památky žijí“, turistickým oblastem a projektům. Pavilon Z bude celou sobotu a neděli patřit dětem a jejich rodičům, pro které JCCR připravila speciální zábavný program. Jeho součástí jsou kouzelnická a divadelní představení. Chybět nebude občerstvení, skákací hrad, dopravní hřiště, klaun a další atrakce. Na Travelfest 2019 letos sveze zájemce i výletní vláček. Od zastávky městské hromadné dopravy „Výstaviště“ až k pavilonům, kde bude veletrh probíhat.
Připravila Jana Píchová.

www.travelfest.cz
www.travelcon.cz
www.pamatkyziji.cz
www.gastrofest.cz

     travel_gastr  Archiv
Česká chuťovka