Související články
Výstava v olbramovickém špejcharu láká na českou historii na starých pohlednicích
08. 08. 2024
„Od příchodu praotce Čecha až po proslulou dobu Karla IV.“ – takový průřez časem uvidíte na výstavě unikátních pohlednic ve špejcharu v Olbramovicích. Výstava je k vidění každou středu a sobotu odpoledne od 4. července do 17. listopadu.
Pohlednice vystavuje František Kavka z Podblanického vědeckotechnického klubu železničního, rodák z Vlašimi. Na vernisáži výstavy 3. července uvedl, že výstava s názvem Českou historií na starých pohlednicích má za cíl připomenout počátky české historie. Na výběru asi šedesátky pohlednic pracoval Kavka s ředitelem Státního okresního archivu Benešov Michalem Sejkem. Díky zvětšení pohlednic oproti původnímu formátu o 180 % se výjevy z české historie stanou pro návštěvníky výstavy barvitější a živější.
Špejchar v Olbramovicích se po náročné rekonstrukci poprvé otevřel veřejnosti v roce 2014 jako Kulturní dům Karla Pollaka. Od té doby, již devátou sezonu, hostí nejen výstavy, ale i divadelní představení a přednášky. Letos si mohou návštěvníci kromě již zmíněné výstavy pohlednic prohlédnout také díla výtvarnice Magdalény Stárkové-Timplové z Týnce nad Sázavou, dobové fotografie Olbramovic nebo ukázky keramiky. S historií i současností špejcharu vás seznámí průvodkyně Jaroslava Zoulová.
Památkově chráněný špejchar pochází ze 14. století. Jde vlastně o pozůstatek tvrze, která byla v 16. století přestavěna. Z této doby pocházejí sgrafita, která si můžete prohlédnout na fasádě při vstupu do areálu špejcharu. Až do první čtvrtiny 18. století sloužila tvrz k obytným účelům, poté byla přestavěna na sýpku. V roce 1873 ji koupil Jakub Pollak a jeho rodina ji vlastnila až do začátku druhé světové války. Zrekonstruovaný špejchar nese jméno posledního majitele Karla Pollaka, místního divadelního a sportovního mecenáše. Většina příslušníků rodiny Pollaků zahynula za druhé světové války v koncentračních táborech, kam byla deportována pro svůj židovský původ.
Otevírací doba Špejcharu Olbramovice
Středa 15-18 hodin, sobota 13-16 hodin nebo po telefonické domluvě na + 420 733 324 811 (Jaroslava Zoulová), vstupné dobrovolné.
Připravila Dana Černá.
www.olbramovice.cz/spejchar
www.blanik.net
Nepřehlédněte