Menu

Výstava technických exponátů pod záštitou Technického muzea v Brně v centru EURAZIO

16. 09. 2019

Zahájena bude slavnostní vernisáží dne 18. září a potrvá zde minimálně jeden rok. Stane se tak jednou z akcí pro zákazníky, technické školy i všechny zájemce o moderní technologie. Výstavu společnost 4ISP pořádá ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně, které se stalo jejím patronem. Oba subjekty v rámci jejího konání poukazují na bleskový vývoj přístrojů ve světě techniky. K vidění zde budou nejběžněji dostupné počítače 80. let v Československu, část výstavy je věnována „Fenomén IGRÁČEK“. Ta je určená nejmenším návštěvníkům. V rámci výstavy Fenomén IGRÁČEK jsou zakomponovány výrobky 4ISP. Výstava bude přístupná nejenom široké veřejnosti či školám, ale i zákazníkům, kteří navštíví některý z Dní otevřených dveří, a to 18. září, dále na začátku prosince a v únoru příštího roku. V těchto dnech nabídne 4ISP novinky ze svého portfolia. Dále představí exponáty předchůdců CNC strojů a výtvory studentů. Firma připraví zajímavé cenové nabídky jak pro stávající, tak nové zákazníky. Také v jubilejní roce podpoří 4ISP studentský projekt ČVTU Formule, nově se zaměří i na podporu učňovských technických oborů. S těmi navázala firma spolupráci a práci studentů bude prezentovat v rámci svých dní otevřených dveří. Cílem bude kontakt studentů s reálným podnikáním a kontakt s konkrétními firmami, do kterých možná jednou nastoupí nebo založí své.„V rámci 10. výročí firmy se snažíme o to, být co nejpřístupnější našim zákazníkům i široké veřejnosti,“ uvádí Petr Tůma, CEO a jednatel společnosti 4ISP. „Nápad poskytnout naše prostory pro využití výstavy technického rázu se nám velice líbil. Přístup i nápaditost Technického muzea v Brně je nám pak blízká. Využití výstavy bude nejenom praktické, pokud někdo dorazí na předváděcí akce našich strojů s dětmi, tak poučné. Dveře budou otevřeny všem, školám i zájemcům o techniku. Od počátku založení firmy nám jde o kontinuální seznamování zájemců s novými technologickými trendy. A pokud říkáme, že naše technologie jsou moderní, rádi poukážeme na historii. Aby bylo srovnání s tím, co bylo moderní ještě před jen několika málo lety,“ dodává Petr Tůma.

„Výstava představuje nejběžněji dostupné počítače 80. let v Československu,“ uvádí Ing. Jaroslav Pipota, vedoucí oddělení správy sbírek a informací z Technického muzea v Brně. „Na výstavě jsou zastoupeny počítače Československé výroby, například počítač IQ 151 z roku 1985, nebo počítač PMD 85-2, za zmínku stojí také počítač Didaktik M z roku 1990- jedná se o jeden z mnoha klonů západního počítače ZX Spectrum z roku 1982- oba počítače jsou vzájemně kompatibilní. Počítače západní provenience zastupuje například počítač SHARP MZ-811 z roku 1985, jedná se o jediný západní počítač, který bylo možné v Československu oficiálně zakoupit mimo Tuzex. Jeho kupní cena byla stanovena na 6600,-Kč. Nebo také populární ZX Spectrum tzv. „gumák“ z roku 1982. Výstava je také interaktivní, návštěvníci si mohou zahrát dobové hry jako je například Super Mario Bros., Tetris, atd. na retro konzoli Nintendo Entertainment System (zkráceně NES).  Z dnešního pohledu nebyl výkon počítačů této éry nijak oslnivý. Například procesor TESLA MHB8080A osazený v počítači IQ151 měl pracovní frekvenci pouhé 2 MHz.  Lépe na tom byl SHARRP MZ-811, který byl osazen procesorem Z80A o taktu 3,5 MHz. Některé počítače Československé výroby měly například problém s chlazením. Počítač IQ 151 po hodině práce byl tak horký, že se na jeho krytu nedala udržet ruka,“ dodává Jaroslav Pipota.4ISP tak poděkuje všem, se kterými spolupracuje. Výsledky startu letošního roku patří vůbec k nejlepším v počtu prodaných a nainstalovaných průmyslových strojů. Od počátku roku firma prodala již 13 vláknových laserů, 45 Co2 laserů a 15 frézek. Do svého portfolia zařadila i nejrychlejší 3D tiskárnu na světě - UNIZ. Stala se poradcem pro malé i velké firmy v oblasti nových technologií a inovací v oblasti laserů. Přestože se povedlo v loňském roce vybudovat reprezentativní showroom CNC strojů EURAZIO Center, největší svého typu v Evropě, nezapomíná firma na drobné řemeslníky a malé firmy, kterým se speciálně v narozeninovém programu bude věnovat. Své prostory nabídne i Technickému muzeu v Brně. Cílem tohoto propojení je spojení historie s těmi nejnovějšími technologiemi. Ty chtějí ve 4ISP ukázat i lidem, kteří se o toto téma  zajímají, ne pouze těm, kteří stroje kupují.

Společnost 4ISP vznikla ve dvou lidech v garážových prostorech. Následně se rozrostla na počet spolupracovníků 20. V loňském roce se přestěhovala do vlastních prostor EURAZIO a aktuální stav spolupracovníků je 30. Po celou dobu své existence firma 4ISP podporuje Rafael dětem, druhým rokem formuli ČVUT – e-Force, čtvrtým rokem přispívá na pořizování sociálních aut v regionech ČR, pořádá drobné akce na podporu sportu na venkově. Spolupracuje na akcích s Ladislavem Špačkem. 4ISP jsou již třetím rokem členy EPIC – European Photonics Industry Consortium. V oboru laserů se jedná o nejvýznamnější konsorcium všech, kteří potřebují ke své práci lasery. Před prázdninami se firma dočkala vzácné návštěvy, kdy ji osobně navštívil ředitel EPIC Carlos Lee. V těchto dnech firma uzavírá důležitý kontrakt s jedním z předních světových výrobců vláknových laserových zdrojů pro evropské zastoupení v oblasti prodejů a servisů.
Připravila Kateřina Goroškov.

www.4isp.eu
www.eurazio.eu
www.technicalmuseum.cz
Výsledek obrázku pro EURAZIOVýsledek obrázku pro EURAZIOVýsledek obrázku pro technicke muzeum brno logo

 

 Archiv