Menu

Výstava Probuzený poklad aneb Výroba žinylkových textilií na Hlinecku

30. 06. 2023

V pátek 23. června byla návštěvníkům zpřístupněna v objektu čp. 178 památkové rezervace Betlém v Hlinsku výstava s příznačným názvem „Probuzený poklad aneb Výroba žinylkových textilií na Hlinecku“. Tu budou mít možnost zájemci navštívit do konce října letošního roku.

„Výstava, kterou muzeum pořádá ve spolupráci s Nositelem tradice lidových řemesel Josefem Fidlerem a módní návrhářkou Beatou Rajskou, se koná u příležitosti 5. výročí zápisu ruční výroby žinylkových tkanin na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Návštěvníci se seznámí nejen s tradiční technologií výroby této unikátní textilie, ale zároveň s jejím uplatněním v soudobé módě,“ uvedla Magda Křivanová, ředitelka Muzea v přírodě Vysočina, jehož součástí je areál památkové rezervace Betlém v Hlinsku.

Pojďme se nyní zaposlouchat do příběhu o historii a původu žinylky, který nám ona sama povypráví: „Jmenuji se žinylka a jsem dvojitě tkaná. Narodila jsem se ve Francii a koncem 19. století jsem se dostala až do Hlinska, kde se o mě začal starat Josef Lašek. Rozhodl se mě trošičku pozměnit a udělal ze mě opravdovou chlupatou housenku. V Čechách jsem slavila úspěch s šálami a plédy, s nástěnkami, potahy na polštářky a hlavně s koberci. Díky nim jsem se proslavila ve světě, znali mě od Sydney až po New York. Dostala jsem se i do Buckinghamského paláce. Oblíbily si mě také herečky Lída Baarová nebo Adina Mandlová. Po válce mě však začali stále více omezovat a začátkem 80. let jsem musela odejít na odpočinek. Přestali mě vyrábět. Po více než třiceti letech získávám svou někdejší slávu zpět. Josef Fidler však se mnou musel začít od začátku, protože záznamy o mé ruční výrobě se nedochovaly. Navzdory tomu jsem od roku 2018 zapsaná na Seznam nemateriálních kulturních statků České republiky. Budu moc ráda, když se za mnou v hlineckém Betlémě v domku čp. 178 zastavíte. Pokud byste chtěli vyslechnout celý můj příběh přímo od Josefa a vidět, jak vznikám, zajděte také do jeho Tkalcovny na Betlémě v domku čp. 361. Kdy? 1., 2., 5., 6. a 22. července vždy ve 13.00.“
Připravila Petra Valíčková, foto Jan Kolář.

www.nmvp.cz/vysocinaArchiv