Menu

Výsledky Národní soutěže muzeí Gloria musaealis

03. 06. 2025

Ve čtvrtek 15. května 2025 byly ve Smetanově síni Obecního domu v Praze vyhlášeny ceny  23. ročníku soutěže Gloria musaealis za rok 2024.

slunecni_lazne

Muzejní výstava roku 2024

1. místo

Galerie hlavního města Prahy za výstavu „Nové realismy: Moderní realistické přístupy na československé výtvarné scéně (1918–1945)“, uspořádanou ve dnech 27. března – 25. srpna 2024. Výstava otevřela nové pohledy na projevy realismu v Československu, rozvoj technologií, ženskou emancipaci či tvorbu autorů z etnických menšin. Nabídla zároveň alternativní pohled na dosud zažité vnímání modernity, která stála donedávna stranou frankofonně zaměřené interpretace vývoje našich dějin umění.
www.ghmp.cz

2. místo
Podbrdské muzeum za výstavu „Fenomén zalánská madona“, uspořádanou ve dnech 7. listopadu 2024 – 26. ledna 2025. Výstava se věnovala lidovým kopiím milostné sošky Panny Marie Svatohorské a vybraných svatých, které byly určeny pro trh s devocionáliemi. Na více než 300 exemplářích prezentovala historii a vývoj těchto typizovaných dřevořezeb, vyráběných na Rožmitálsku a v Příbrami od druhé poloviny 18. století po současnost.
www.podbrdskemuzeum.cz

3. místo
Muzeum Vysočiny Třebíč, p. o., za výstavu „Otisky Staré Říše: Zdeněk Řezníček a jeho přátelství s Josefem Florianem a Bohuslavem Reynkem“, uspořádanou ve dnech 21. června – 3. listopadu 2024. Výstava připomněla třebíčského básníka, překladatele a vydavatele prostřednictvím jeho rukopisů, deníků a soukromé korespondence s osobnostmi okruhu Staré Říše. Součástí instalace byly i grafické cykly Bohuslava Reynka oslavující Vysočinu, která se stala také pro další autory významným inspiračním zdrojem.
www.muzeumtr.cz

Zvláštní ocenění
Městské muzeum Moravská Třebová za stálou expozici Rok na Hřebečsku: Lidová kultura, zbožnost a každodennost, zpřístupněnou dne 23. března 2024. Expozice představuje prostřednictvím čtyř ročních období kdysi významný německý jazykový a kulturní ostrov v českých zemích. Autorům se podařilo překonat tabuizované téma odsunu a navázat kontakt se starousedlíky. Paměť místa tak není muzealitou, ale žitou skutečností obohacující město i jeho okolí.
www.muzeummoravskatrebova.cz

Zvláštní ocenění na doporučení čestného výboru soutěže
Moravské zemské muzeum za výstavu Tisíc tváří Amazonie, uspořádanou ve dnech 17. května 2024 – 4. ledna 2026. Mimořádný projekt představil oblasti Amazonie očima domorodých obyvatel. Výstava přiblížila výjimečný svět, v němž žijí, bohatou kulturu, náboženství, mytologii, zvyky a rituály, nenarušenou přírodu či odkaz jejich předků. Soubor zapůjčených exponátů
i dovezených předmětů vytvořil pestrou mozaiku regionů.
www.mzm.cz

Cena Českého výboru ICOM
Alšova jihočeská galerie za výstavu „Belvedere na Hluboké: Let It Grow Again!“ Intenzivní partnerská spolupráce s předním rakouským muzeem umění ve vídeňském Belvederu vyústila v nebývale náročný projekt zaměřující se na motiv stromu. Výstava přiblížila jeho mytologii, bohatou symboliku a roli v tvůrčí inspiraci, přičemž zároveň podněcovala k naléhavým environmentálním úvahám.
www.ajg.cz

Muzejní publikace roku 2024

1. místo

Regionální muzeum v Litomyšli za publikaci Piaristé v Litomyšli autorů Martina Boštíka, Stanislava Vosyky (eds.) Komplexně pojednaná kniha se věnuje působení a společenskému vlivu školského řádu piaristů v Litomyšli od pobělohorské doby do poloviny 20. století. Jedinečný výstup mezioborové a mezigenerační spolupráce muzea a archivu zahrnuje oblasti výtvarného
umění, architektury, divadla i filozofie.
www.rml.cz

2. místo
Národní galerie v Praze za publikaci Od Michelangela po Callota: Umění grafiky manýrismu autorek Blanky Kubíkové, Aleny Volrábové (eds.). Publikace vydaná ke stejnojmenné výstavě přináší ucelený pohled na grafickou produkci manýrismu 16. a raného 17. století. Představuje hlavní inspirační zdroje a námětové oblasti tohoto svébytného uměleckého oboru, který se stal prostředkem k vyjádření nových myšlenek i výtvarných principů.
www.ngprague.cz

3. místo
Uměleckoprůmyslové museum v Praze za publikaci Žijeme lidsky? Reforma bydlení 1914–1948: Svaz československého díla autorky Ivy Knobloch (ed.). Obsáhlá kniha i výstava zmapovaly vůbec poprvé činnost organizace, která se zasloužila o proměnu způsobu bydlení a vytvoření nového životního slohu v Československu. Rozsáhlý výzkum vedl mimo jiné k nálezu dosud nezvěstného fotoarchivu, díky němuž mohla být publikace bohatě ilustrována.
www.upm.cz

Zvláštní ocenění
Orlické muzeum v Chocni za publikaci Choceňské Polsko: Historie c. a k. barákové kolonie vystěhovalecké v Chocni autorů Michala Hofmana, Petry Zeidlerové. Publikace spolu s výstavou a dalšími aktivitami muzea připomněly události 1. světové války, kdy ve městě začalo vznikat největší uprchlické centrum Rakouska-Uherska. Z dřevěných baráků postupně vyrostla kolonie, v níž se tísnilo více než dvacet tisíc uprchlíků původem z Haliče a Bukoviny.
www.orlickemuzeum.cz

Muzejní počin roku 2024

1. místo

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, p. o., a Lázně Luhačovice, a. s., za projekt Sluneční lázně: Obnova památkového areálu Vodoléčebného ústavu v Luhačovicích. Rekonstrukce souboru staveb vrátila městu významnou dominantu. Součástí projektu, který se stal příkladnou ukázkou spolupráce veřejného a soukromého sektoru, bylo mimo jiné vytvoření místa pro prezentaci života a díla dvou velkých osobností – architekta Dušana Jurkoviče a hudebního skladatele Leoše Janáčka.
www.muzeum-zlin.cz, www.slunecni-lazne.cz

2. místo
Městské muzeum v Železném Brodě za projekt Spojeno sklem! Díky citlivé rekonstrukci muzejní budovy se sbírce skla dostalo působivé prezentace, přičemž rafinovaná práce se světlem umožňuje vnímat krásu vystavených artefaktů. Důležitou součástí projektu byla i realizace tvůrčích workshopů, zaměřených mimo jiné na romskou komunitu a její vztah ke sklářské výrobě.
http://muzeumzb.cz

3. místo
Západočeská galerie v Plzni, p. o., za projekt ARCHy: Příběhy Semlerovy rezidence. Projekt, jehož důležitou součástí je svébytné album, které si lze poskládat z řady tematických archů, vede neotřelou formou k porozumění architektuře a ke vnímání materiálů použitých ve vile. Věnuje se nejen rodině stavebníka a jejím osudům, ale i významnému postavení židovské komunity v Plzni.
www.zpc-galerie.cz

Zvláštní ocenění
Městské muzeum Nová Paka za projekt Paleopark Balka. V rámci projektu vznikl nový areál citlivě zasazený do okolní krajiny, jehož součástí je i naučná stezka věnovaná geologické
minulosti Země. V paleoparku je možné vyzkoušet si práci paleontologa a geologa při odkrývání zkamenělin či poznávání hornin, ale i činnost brusiče při zpracování polodrahokamů.
www.muzeum.cz
Připravila Anna Komárková.

www.gloriamusaealis.cz
www.cz-museums.cz



Archiv
Bernard Fest 2025
Festival labutí ve sklárně Koulier