Menu

Vítkův Hrádek zažil návštěvnicky nejlepší začátek roku

01. 03. 2021

Nejlepší začátek roku, co se návštěvnosti týká, zažíval Vítkův Hrádek ležící nedaleko Přední Výtoně na Lipensku. Členové Spolku přátel Vítkova Hrádku, kteří se o nejvýše položenou hradní zříceninu u nás starají již 22. sezónu, tolik návštěvníků nepamatují.

O víkendu před nynějšímm lockdownem sem přišlo více než tři sta lidí. Desítky lidí sem chodili i v pracovní dny. Vzhledem k odlehlosti lokality to v tuto dobu nebylo zvykem, i když jsou z Vítkova Hrádku nejkrásnější výhledy na Lipno i Alpy. "Standardně jsme v tuto dobu měli od pondělí do pátku zavřeno. Na Vítkův hrádek nikdo nepřišel. Letos je situace jiná," uvádí Miroslav Kovačičín, který stojí za obnovou této hradní zříceniny a je předsedou spolku.
"Od začátku roku jsme měli zavřené pouze dva dny. I když sem přijde třeba padesát lidí máme radost a chceme návštěvníkům prohlídku hradu umožnit," uvedl Kovačičín.

Vzhledem k tomu, že Spolek pro obnovu Vítkova Hrádku nemá nyní vhodné auto pro dopravu potravin do objektu, musí je zhruba 500 metrů do prudkého kopce nosit jeho členové. Z parkoviště ve Svatém Tomáši zboží v zimě vozili na saních, nyní je nosí ve speciálně upravené krosně, kterou používají krkonošští či tatranští šerpové. Tato situace Spolek inspirovala k organizaci nové akce. "Až to hygienická situace dovolí, tak ve spolupráci s Turistickým spolkem Lipenska, který se stará o propagaci území, uspořádáme Sherpa rallye. Podobné závody, kdy lidé nosí na zádech až šedesát kilogramů se konají například v Krkonoších," řekl Kovačičín.

Vítkův Hrádek stojící ve výšce 1053 metrů nad mořem je původně gotická zřícenina. Nachází se v těsné blízkosti rakouských hranic, proto tu po roce 1948 působila vojenská posádka. Vítkův Hrádek založil v polovině 13. století Vítek z Načeradce z krumlovské větve rodu Vítkovců. Stojí na pravé straně lipenské přehrady a jde také o strážní hrad na bývalé solné stezce.
Spolek pod vedením Miroslava Kovačičína začal hrad obnovovat v 90. letech minulého století.
Připravil Pavel Pechoušek.

www.vitkuvhradek.cz
www.tslipenska.cz
www.lipensko.cz Archiv