Menu

Vítězem International Rudolf Jelínek Cupu Marek Vybíral

23. 09. 2021

horni

Letošním králem slivovicových koktejlů je Marek Vybíral z olomouckého baru The Black Stuff. Stal se totiž vítězem 21. ročníku barmanské soutěže International Rudolf Jelínek Cup, který se uskutečnil v úterý 21. září v pražském Muzeu slivovice. Druhý skončil Martin Nemček, na třetí příčce se umístil Jan Zlámaný.


Soutěž s oficiálním podtitulem „Pohár v míchání koktejlů z ovocných destilátů“ se loni kvůli koronaviru konala distančně, desítky příznivců pálenek z řad barmanů se tak mohly po delší době opět potkat tváří v tvář. Z celkem 20 soutěžících jich 7 přijelo ze Slovenska, jeden z Rakouska a 12 z různých koutů Česka.

Barmani měli na soutěžním pódiu za úkol v sedmiminutovém časovém limitu připravit tři porce fancy drinku, jehož bází je Vizovická slivovice 2019 odrůdy Čačanská Lepotica, a to v minimálním množství dvou centilitrů. Koktejl měl navíc korespondovat s tématem soutěže znějícím „Slivovice z našich sadů, příroda, život!“ Z první kola postoupili čtyři nejlepší barmani do večerního finálového rozstřelu.

Nejlepší výkon dle názoru odborné poroty ve složení Aleš Půta, Filip Rebroš, Michal Marešovský a Peter Marcina podal Marek Vybíral. Jeho drink Ráj kromě povinné Vizovické slivovice obsahuje whisky GOLDCOCK, domácí rajčatovo-vinný cordial a pivní pálenku. Hladinu koktejlu zdobí kapka tvarůžkového oleje.

„Příběh drinku Ráj se netočí kolem nějaké mýtické rajské zahrady, ale šťastného rodinného života vyvažovaného tvrdou, avšak smysluplnou prací za barem. Chuť mého drinku zásadně určuje rajčatový cordial. Já osobně rajčata miluji, ať už syrová, nebo v různých úpravách. V koktejlovém světě jsou spojená především s Bloody Mary a já jsem je nyní chtěl ukázat i v trochu jiném světle,“ podotknul Marek Vybíral ke svému úspěšnému koktejlu.

Olomoucké stálici soutěžních pódií se na International Rudolf Jelínek Cupu daří. Před dvěma lety skončil celkově druhý, loni zase obdržel cenu za nejlepší drink.

„Marek k soutěži přistoupil s precizností. Velmi dobře si připravil prezentaci a projevil znalost produktu. Modifikátor koktejlu postavil na tomatu, což může znít zvláštně, ale ve finále byl drink perfektní a vybalancovaný,“ ocenil vítězův výkon Aleš Půta, majitel pražského Hemingway baru, jenž usedl v hodnotící komisi. Potěšilo jej, že se soutěže zúčastnila spousta nových, mladých, a především nadšených barmanů. „Přestože je slivovice obtížnou bází na míchání koktejlů, většina drinků byla dobře pitelných,“ dodal.

Do finálové čtveřice se kromě Marka Vybírala, Martina Nemčeka (Brixton House, Bratislava) a Jana Zlámaného (Monin ambassador) dostala ještě Evica Domonji (Mirror Bar, Bratislava).

Udělená dílčí ocenění:
Best Practice – Zdeněk Javorský (Hotel Olympie, Mariánské Lázně)
Best Design – Jan Hajdl (Capra Litoměřice)
Best Inovation – Richard Fialka (The Grapes, Košice)
Jury Talent – Daniel Süle (Das Sonnreich Loipersdorf, Rakousko)
Připravil Michael Lapčík.

www.cbanet.cz
www.iba-world.comArchiv