Menu

Velikonoční výzdoba s ozdobami Koulier

17. 02. 2023

Proč se některé zvyky a tradice uchytí a oslavují po staletí a jiné zanikají? Ať už se jedná o zažité, striktně a dogmaticky dodržované rituály nebo o lidmi milované lidové krajové oslavy, řadu z nich přebíráme do svých domovů a neotřese s nimi ani pohnutá doba. Některé zvyky na nás zapůsobí tak, že je pojímáme za své a přebíráme do svých rodin napříč kraji. Tak jsme si například nenechali vzít pomlázku. Prostřednictvím čerstvě natrhaných vrbových proutků do žen vstupuje mládí a krása. Na Českomoravské vysočině se zase například na Velikonoce napekla tak zvaná Hlavička z telecího a uzeného, nadrobno nasekaného masa s krupičkou a vejci a mladými kopřivami. Napeklo se jí třeba několik pekáčů a jedla se i studená po celé svátky. Krajově se odlišují nejenom pokrmy, ale i kraslice, které připravují dívky na Velikonoční pondělí, jako symbol jara, života a plodnosti. Podle významu barev jimi obdarovávají koledující muže. Český výrobce skleněných ozdob Koulier na rozhraní regionu Vysočina a Chrudimsko není na trhu sice dlouho, ale již v loňském roce se pokusil o rozšíření tradice jarního zdobení skleněnými foukanými a malovanými ozdobami. Jarní kolekci barevných ptáčků doplnil skleněnými malovanými kraslicemi a zájem o ně byl obrovský. Jednat se přitom může o velice decentní dekoraci nebo naopak hodně barevnou, jako jsou Velikonoce samy. Stačí ale například i jedna ozdoba na právě rozkvétající větvičce a jarní nálada je zaručena. A kdo ví, zda za pár desítek let, podobně jako je tomu u stromečků vánočních, nevytvoří Koulier za pomoci nás všech tradici jarního zdobení. Protože každá radost a osvěžení našich domovů jsou vítané. Navíc se jedná o originální český rukodělný výrobek, který může udělat radost všem. Sklárna Koulier na Oflendě na Chrudimsku rovněž zahájila sezonu tvořivých dílniček spojených s exkurzemi do výroby. Vítané jsou nejenom rodiny s dětmi, ale všichni, kdo milují tvořivost a krásu. Koulier je připraven i na školní výlety. Na Oflendě na Chrudimsku vítají všechny s otevřenou náručí a novými dekory jarní kolekce.  

„Rovněž letošní jaro bychom si přáli do co nejvíce domovů přinést jarní osvěžení a krásu. Na odekorování není zapotřebí mnoho času ani talentu. Skutečně stačí pár větviček nebo jarních kytiček a několik ptáčků a máte hotovo,“ uvádí Kateřina Šrámková, obchodní ředitelka značky Koulier. „Nově nabídneme již celkem sedmnáct dekorů pestrobarevných porcelánových ptáčků, Velikonoční srdíčka ve dvou dekorech a osmi barvách, jarní jednobarevné ptáčky v pěti dekorech po osmi barvách nebo Veselé kraslice v devíti dekorech a až dvanácti barvách. Připravujeme rovněž rozšíření skleněných kytic o nové druhy a barvy,“ dodává Kateřina Šrámková.

Ozdoby značky Koulier naleznou zákazníci na e-shopu http://www.koulier.cz/, dále v podnikové prodejně na Vysočině na Oflendě, v zámecké prodejně zámku Loučeň ve Středních Čechách a u dalších partnerů, jako například ve sklárně Tasice u Kutné hory.

Velikonoční sortiment značky Koulier zahrnuje celkem:
►17 dekorů pestrobarevných porcelánových ptáčků – jeden za 150 Kč
►Velikonoční srdíčka ve 2 dekorech a 8 barvách – jedno za 140 Kč
►Jarní jednobarevné ptáčky v 5ti dekorech po 9 barvách – jeden za 130 Kč
►Veselé kraslice v 9ti dekorech a až 12 barvách – jedna za cenu
     od 120 - 150 Kč dle druhu
►A dále bude rozšířen o nové druhy a barvy skleněných kytic
Připravila Kateřina Gorškov Řeháková.

www.koulier.czArchiv