Menu

Ve středoškolské soutěži Navrhni projekt

23. 04. 2022

celosttn_finle_navrhni_foto_71

Jubilejní 10. ročník populární soutěže Navrhni projekt dnes vyhrál návrh Komunitní zahrady s venkovní učebnou. Jeho autoři, studenti Obchodní akademie v Českých Budějovicích, zvítězili v celostátním finále v konkurenci 8 nejlepších projektů z celé republiky, které se uskutečnilo na Ministerstvu pro místní rozvoj. Finalisty přišel osobně podpořit ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Se 78 přihlášenými projekty se jednalo o jeden z nejsilnějších ročníků soutěže.


„Čerpání evropských fondů není po administrativní stránce jednoduché, ale těm, kdo si je osvojí, se otevřou bezprecedentní možnosti financování pro jejich projekty,“ uvedl Ivan Bartoš, ministr pro místní rozvoj a místopředseda vlády pro digitalizaci, který přišel studenty pozdravit a popřát jim hodně štěstí ve finálovém souboji. „Čerpání samo o sobě ovšem nestačí a je důležité využít tyto prostředky co možná nejúčelněji,“ dodal Bartoš.

V celostátní porotě soutěže zasedli zástupci ministerstva. Studenti jim své projekty nejprve představili formou krátkých prezentací, do kterých zapracovali připomínky porotců z březnových regionálních kol soutěže. Poté soutěžící odpovídali na otázky ze strany hodnotitelů. Jako nejlepší z celé republiky vybrala odborná porota projekt studentů Obchodní akademie České Budějovice, ve kterém vlastní škole navrhli revitalizaci zahrady, kam umístili venkovní učebnu pro výuku přírodních věd a cizích jazyků.

umístění

název projektu

škola

tým

1.

Komunitní zahrada s venkovní učebnou 

Obchodní akademie České Budějovice

Jan Hrdlička, Jaroslava Kaiferová, Lenka Trošková a Hanka Tušlová, pedagog Ing. Stanislava Velcová

2.

Centrum zdravé a levné kuchyně 

Střední škola obchodu, řemesel a služeb

Ústí nad Labem

Alžběta Odvárková a Eliška Ullmanová, pedagog Mgr. Radka Sirotková

3.

Revitalizace lesoparku Kokonín 

Gymnázium Dr. Antona Randy

Jablonec nad Nisou

Nikola Řeháková, Miriam Fischerová, Denisa Litochlebová a Patricie Košťáková, pedagog Mgr. Petr Koutek

 Soutěž Navrhni projekt je otevřena studentům všech středních škol po celé republice. Až čtyřčlenné týmy ve spolupráci s pedagogem mají za úkol vytvořit fiktivní projektovou žádost, kterou by bylo možné podpořit z prostředků fondů EU. Pokud jejich projekt uspěje, dostanou šanci představit jej odborným porotcům v regionech, a v případě postupu do celostátního kola i organizátorům soutěže na Ministerstvu pro místní rozvoj. Úspěch konceptu i kvalitu zpracovaných návrhů dokazuje také fakt, že některé projekty se již podařilo uskutečnit. Mezi realizované návrhy patří například Aktivní park pro seniory ve Stříbře, mobilní aplikace Interaktivní Šumava pro každého nebo přeshraniční projekt Dětská univerzita Trojzemí.
Připravil Vilém Frček.

www.mmr.cz
www.navrhniprojekt.cz
 Archiv