Související články
Výstava Sola Fide – Pouhou vírou na děčínském zámku
S podtitulem Luterská šlechta a její kulturní dědictví na Děčínsku a Ústecku ji mohou návštěvníci shlédnout v letních měsících.
26. 07. 2018
30. 08. 2024
Frymburku byly začátkem tohoto týdne představeny tři busty českého génia Járy Cimrmana. Dvě budou stát na břehu Lipna, kde si je prohlédnou místní i turisté, třetí bude ve zdejším muzeu. Jsou inspirované motivy ze hry Járy Cimrmana Lijavec. Všechny vytvořili studenti z katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity
v Českých Budějovicích. Ti pod vedením Zuzany Duchkové
a Josefa Lorence navštěvují výběrový kurz, kde se zaměřují na výrobu haptických modelů pro osoby s tělesným postižením. Dílo je navíc opatřené tabulkou
s Braillovým písmem a je tak přístupné i zrakově handicapovaným.
„Národ má dílo Járy Cimrmana v malíčku. Mnozí mají Frymburk spojený právě s Cimrmanem, protože zde napsal jednu ze svých her. Poprvé jsme si u nás ve Frymburku jeho dílo připomněli v roce 2000, letos jsme navázali. Věřím, že díla studentů Jihočeské univerzity budou všem ve Frymburku dělat jen radost a připomenou dílo našeho génia,“ uvádí starosta Frymburka Oto Řezáč.
„Pro všechny to byla velká a velmi zajímavá výzva. Naši studenti vytvořili dílo, které je umístěné ve veřejném prostoru a k tomu bude sloužit osobám s různým tělesným postižením, především nevidomým a slabozrakým. Kromě toho je právě postava Járy Cimrmana je pro mnohé srdeční záležitostí,“ uvedla jejich vedoucí pedagožka Zuzana Duchková.
Nápad s bustou již předtím schválil spoluzakladatel Divadla Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák i David Smoljak. Dvě busty budou stát na břehu Lipna a budou součástí nově zřízené odpočinkové zóny, kde je i bytelná dřevěná lavička. Jedna poputuje do zdejšího muzea, všechny budou obdivovat návštěvníci městyse, jenž nedávno získal republikově unikátní status přírodních léčebných lázní. Původně měla být ve Frymburku pouze jedna busta. Studenti vytvořili tři varianty, ze kterých se mělo vybírat. O umístění všech tří rozhodli frymburští zastupitelé a samotní herci Divadla Járy Cimrmana. Před představením ve Volyni je v červnu navštívili zástupci Turistického spolku Lipenska a také vyučující a studenti z Jihočeské univerzity, autoři všech tří podobizen zapomenutého českého génia. Společně se dohodli, že by byla škoda, kdyby ze třech originálních děl měli vybrat pouze jednu.
„Hercům se nápad moc líbil a shodli se na tom, že své místo ve Frymburku si zaslouží všechny busty,“ uvádí Pavel Pechoušek z Turistického spolku Lipenska, který je autorem nápadu. O tom, že si Jára Cimrman léčil ve frymburském starobinci vzácnou chřipku, vypráví hra Lijavec z pera Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka. Proto si v městysu na levém břehu Lipna chtějí Cimrmanův odkaz znovu připomenout. Už v roce 2000 byla ve Frymburku odhalena plovoucí bronzová deska s nápisem připomínající Járu Cimrmana. O tom, že si největší český filozof, skladatel a vynálezce, který si ve starobinci ve Frymburku léčil vzácnou chřipku, vypráví hra Lijavec.
Nejedná se o první haptický model, který se na Lipensku objeví. Ve vyšebrodském klášteře je k vidění model zdejší madony, brzy zde bude i Závišův kříž. Oba vytvořil bývalý student Jihočeské univerzity Jaroslav Svoboda, který je autorem jedné z Cimrmanových bust. „Cimrman je zde zachycen, jak si chrání obočí před správcovou z herbergu. Čímž ale bohužel došlo i k celkovému zakrytí obličeje. Takže mistrova podoba opět nebude odhalena. Je zde vidět i všeobecně známý pahrbek geniality,“ popisuje Svoboda svůj model. Jeho busta nemá žádný název, ale na soklu, na kterém je Cimrmanova busta, je nápis „Dej si bacha na obočí!“.
Další dvě díla vytvořil autorský kolektiv studentů ve složení Jan Procházka, Alisa Raff a Adéla Čiháková. „První je pojata spíše figurativně. Jmenuje se Cimrman s utěrkou. Skládá se ze dvou částí. První je hlava s utěrkou, což symbolizuje jeden moment ze hry Lijavec. Jde o okamžik, kdy byl Cimrman napaden vrchní světnicovou Karolínou Královou. Druhá část je ruka ukazující na místo ve vodě, kde se dříve nacházel starobinec. Ruka je otočná, což poukazuje na fakt, že se neví, kde přesně se potopený starobinec nachází,“ uvádí autoři. Druhá varianta se nazývá Pumpa v zimě a podle autorů jde o více abstrahovanou verzi Cimrmanovy busty. „Odkazuje na jiný moment ze hry Lijavec, kdy se Cimrman tímto způsobem maskoval, když šel na maškarní,“ uvádí autoři.
Připravil Pavel Pechoušek.
http://tslipenska.cz/
www.lipensko.cz
www.facebook.com/lipensko/
Související články
S podtitulem Luterská šlechta a její kulturní dědictví na Děčínsku a Ústecku ji mohou návštěvníci shlédnout v letních měsících.
26. 07. 2018
Nepřehlédněte