Menu

V pražské botanické zahradě kvetou nejvzácnější i největší orchideje

03. 04. 2021

Botanická zahrada hl. m. Prahy každoročně v tomto období pořádá oblíbenou unikátní výstavu orchidejí. Vzhledem k nařízením vlády se výstava v tuto chvíli nekoná. Nicméně královny květin se současnou situací nedají zastavit, a tak zázemí trojské zahrady hýří všemi barvami a tvary nádherných květů. Rozkvetla jedna z nejpřísněji chráněných orchidejí světa, Paphiopedilum rothschildianum neboli Rothschildův pantofel, původem z pralesů pod nejvyšší horou ostrova Borneo. V tropickém skleníku Fata Morgana také poprvé rozkvetla velmi zajímavá orchidej Pleurothallis marthae, která patří k největším ze svého rodu. Tento druh je doma v horách západní Kolumbie, v oblasti přezdívané „nočník planety“ díky tomu, že tu ročně naprší kolem 10 000 mm srážek. Celá kolekce pražské botanické zahrady čítá přibližně 2300 druhů orchidejí. Pro jejich milovníky přicházejí dobré zprávy: pokud to situace umožní, přehlídka orchidejí se v letošním roce uskuteční na podzim a zatím je možné si prohlédnout on-line výstavu druhů, které má trojská zahrada ve svých sbírkách.

„Naše botanická zahrada vlastní rozsáhlou kolekci orchidejí, návštěvníci se s částí z nich mohou seznámit při každoroční výstavě, některé druhy ale mají ve skleníku Fata Morgana své trvalé místo. V našich sbírkách máme i skutečné unikáty – orchideje, kterých v přírodě zbývají poslední kusy nebo několik nově popsaných druhů. Pro všechny jejich obdivovatele pěstujeme také orchideje s miniaturními, nebo naopak obrovskými květy, zajímavým tvarem listů nebo pahlíz a s dalšími zvláštnostmi. Kromě toho se naše laboratoř zabývá i množením orchidejí ze semen. Návštěvníky ani letos nechceme ochudit o výstavu, zatím je plánována na září. Připravili jsme fotogalerii orchidejí, které v naší zahradě kvetou. A máme v plánu ještě jedno orchidejové překvapení, ale to zatím nebudu prozrazovat,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Nejvzácnější druhy orchidejí v Praze
Počet orchidejí na celém světě není přesně známý. Odhady se pohybují okolo 27 000 v necelých 900 rodech – tedy zhruba každý desátý druh vyšších rostlin na Zemi je orchidej. Pražská botanická zahrada má ve svých sbírkách i takové, které patří k těm nejvzácnějším a nejpřísněji chráněným, například orchidej z rodu střevíčníkovců – Paphiopedilum rothschildianum. „Tato orchidej je jedinečná svými květy, které jsou robustní a okvětní lístky jsou prakticky vzpřímené – i v přírodě jsou nepřehlédnutelné. Přestože se jedná o velmi přísně chráněnou rostlinu, najdou se pěstitelé, kteří ji mají doma nebo ve svém skleníku. Rozhodně to ale není orchidej pro každého. V naší zahradě ji máme už zhruba 10 let, a vždy když rozkvete, je to pro nás svátek,“ uvádí Romana Rybková, kurátorka tropických rostlin Botanické zahrady hl. m. Prahy. Více o této orchideji i dalších se můžete dozvědět z videí s kurátorkou Romanou Rybkovou. V tropickém skleníku Fata Morgana před pár dny poprvé rozkvetla orchidej Pleurothallis marthae, která patří k největším ze svého rodu. Tento druh je doma v deštivých horách západní Kolumbie. „U nás ve skleníku si tato orchidej nejprve nemohla zvyknout, různě jsme ji stěhovali, a to asi na čtyři různá místa, a stále ne a ne vytvořit nový list a vykvést. Ale po vysazení přímo do expozice v horské části skleníku Fata Morgana během pár měsíců vyrostly čtyři listy a rozvinuly se květy – asi nadšením, že se budou moci předvést návštěvníkům,“ doplňuje zajímavost Romana Rybková.

Sedm nej ze světa orchidejí

Nejvíc druhů orchidejí je známo v tropech Ameriky a Asie, ale vyskytují se po celém světě takřka všude, kromě extrémních prostředí pouští a oblastí trvale pod sněhem a ledem.

Nejjižnějšími orchidejemi světa jsou Corybas dienemum a Corybas sulcatus, které rostou na ostrově Macquarie. Ten se nachází jižně od Nového Zélandu, zhruba na půli cesty mezi Tasmánií a Antarktidou.

Nejsevernější orchideje světa najdeme v Evropě – až na severu Skandinávie rostou Lysiella oligantha a Dactylorhiza lapponica subsp. lapponica, které se vyskytují i za hranicí 70° severní šířky.

největším orchidejím světa patří Grammatophyllum speciosum z nížin jihovýchodní Asie. Jednotlivé pahlízy této orchideje dorůstají délky až tři metry, celý trs může vážit i více než tunu. Květní stvoly bývají také třímetrové, květů širokých asi 15 cm se vyskytuje 30 až 50 na stvolu.

K orchidejím s největšími květy se řadí Paphiopedilum hangianum ze severu Vietnamu, jež bylo popsáno až v roce 1999. Jeho mohutné květy dosahují šířky až 16 cm a svou plochou nemají příliš konkurentů. Zvláštností je Paphiopedilum sanderianum, jehož dva okvětní lístky protažené do cípů dosahují až metrové délky.

nejmenším orchidejím světa náleží některé druhy rodu Bulbophyllum, jejichž pahlízky dorůstají jen 3 až 4 mm.


Nejmenší květy orchidejí mají velikost okolo 1 až 2 mm. Některé druhy jich mají alespoň veliké množství (např. Oberonia jich mohou mít v jednom květenství až několik tisíc), u jiných se ale vyskytují pouze jednotlivě (např. některé druhy rodů Lepanthes, Pleurothallis, Stelis).

Nejvyšší orchideje jsou z rodu Sobralia, nejvyšší změřený stonek druhu S. altissima byl 13,4 m dlouhý – běžnější výška je však kolem 5 m.

Také pražská botanická zahrada se může pochlubit různými zvláštnostmi ze světa orchidejí. Pěstuje se zde několik druhů rodu Chiloschysta, které považují za zbytečné vytvářet listy, jejich kořeny jsou uvnitř zelené a funkci listů převzaly. Květy vyrůstají z jejich báze. Dalším neobvyklým druhem je Dendrobium cucumerinum, které má pahlízy ve tvaru maličkých okurčiček. Ve sbírkách zahrady je též velké množství miniaturních orchidejí, jež jsou předmětem vědeckého výzkumu, a řada vzácných druhů rodu Paphiopedilum, které botanická zahrada množí ve své laboratoři.


České orchideje
Málokdo to tuší, ale v Česku roste přes šedesát druhů orchidejí. K nejběžnějším patří kruštík (Epipactis) či bradáček (Listera), který má však zelené a tak drobné nenápadné květy, že jej málokdo najde a určí jako orchidej. Nejnápadnější a nejznámější českou orchidejí je střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus), ale obecně známé jsou i prstnatce (Dactylorhiza) a vstavače (Orchis), které se tu a tam objevují na loukách.

S některými orchidejemi pražské botanické zahrady se nyní mohou zájemci seznámit prostřednictvím on-line výstavy orchidejí
https://www.botanicka.cz/clanky/akce/online-vystava-orchideji.
Připravila Darina Miklovičová.

www.botanicka.cz
www.facebook.com/BotanickaZahradaPraha/
www.instagram.com/botanicka_zahrada_praha/
www.youtube.com/channel/UCqxm-DKb_ppOt7Iz08FUnbw

  Archiv