Související články
Gruzie, dar od Boha
Gruzie je malá země. Její turistický potenciál je ale velice rozmanitý. Mezi nejpoptávanější produkty patří turistika spojená s...
08. 12. 2019
12. 07. 2021
Na tiskové konferenci České centrály cestovního ruchu k letní turistické sezoně 2021 se potkávám s generálním ředitelem Národního muzea v přírodě Ing. Jindřichem Ondrušem, jehož jsem oslovil:
Pane generální řediteli, jak náš portál e-Vsudybyl.cz informoval, 17. června 2021 jste spolu se svým technickým náměstkem Milanem Gesierichem v Obecním domě v Praze, tedy na výsostně významném místě pro státnost naší vlasti, kde byla 28. října 1918 vyhlášena Republika československá a zasedal náš první republikový parlament, převzali Cenu Gloria musealis v kategorii Muzejní počin roku 2020 za obnovu Národní kulturní památky Libušín na Pustevnách. Obnova Libušína, realizovaná Národním muzeem v přírodě, byla v konkurenci pětadvaceti projektů oceněna prvním místem.
Rekonstrukce vyhořelé chaty Libušín – roubenky architekta Dušana Jurkoviče, které jsme vrátili podobu a barevnost z roku 1925 (restaurátorské práce byly prováděny ručně původními technologiemi) – znamenala pro Národní muzeum v přírodě, potažmo jeho organizační složku Valašské muzeum v přírodě, jednu z největších a nejnáročnějších obnov kulturní památky. Pro mě a mé kolegy to bylo intenzivních šest let života. Navrácení něčeho, co bylo od svého vzniku architektonickým skvostem – nádherné a vysoce účelné stavby v překrásném prostředí. Dneska se to celé překlápí do roviny normálního života. Chatu Libušín včetně chodu restaurace provozují nájemci. Lze tam posedět a opět trávit krásné chvíle, což bylo pravděpodobně jedním z významných faktorů, proč lidé tak velkoryse připívali do sbírky na její obnovu. Po požáru jsem na toto téma hovořil s obrovským množstvím lidí. Z nich vesměs vyplynulo, že tam bylo něco navíc. Že obdivovali Jurkovičovu architekturu i krásu prostředí, a vždycky si odnášeli emociální zážitek. Jsem proto přesvědčen, že teď, po kovidové době, se to znovu rozjede a Národní kulturní památka Libušín bude opět přinášet krásné zážitky.
Předpokládám, že udělení hlavní Ceny Gloria musealis v kategorii Muzejní počin roku 2020 bylo také o tom, že jsme striktně dbali, aby se Libušín obnovoval tradičními postupy. Že jsme se v maximální míře dodrželi tvarosloví a vrátili Libušínu původní Jurkovičovskou barevnost. Šli jsme i do takových detailů, jako kdy se kde bude kácet dřevo a že se musí ručně tesat a hoblovat. Nekompromisně jsme dbali na kvalitu provedení detailů. Díky tomu je Libušín jednou z nejzdařilejších obnov kulturní památky takovéhoto charakteru. Jsme moc rádi, že to odborníci ocenili. Avšak, když jsme se do obnovy pouštěli, ani náhodou jsme neuvažovali o nějakém porovnávání. Brali jsme to, že Libušín je skvostem ve správě Národního muzea v přírodě. Spáleniště ještě doutnalo, a my byli rozhodnuti ho opravit. Okamžitě jsme získali podporu Ministerstva kultury České republiky a během pár dnů byla vyhlášena veřejná sbírka. V podstatě, od prvních hodin jsme drželi iniciativu. A až ve finální fázi jsme začali uvažovat, že se z hlediska přístupu a kvality prací můžeme porovnávat s těmi nejlepšími.
Rok 2020 a začátek roku 2021 výrazně ovlivnila kovidová pandemie.
U každé věci, a zejména u takovýchto zlomových událostí, by měl člověk hledat, jak postavit základ dalšího fungování. Ano, Národní muzeum v přírodě jsme museli mít nějakou dobu zavřené. Rozhodně jsme však nerezignovali na zprostředkování národního kulturního dědictví veřejnosti. V daleko větší míře jsme k tomu proto začali využívat moderní informační technologie a virtuální prostor. Co se týče odborné spolupráce, služební cesty byly zakázané, a my ji proto museli realizovat formou videokonferencí. Domnívám se, že ve větší míře to tak online zůstane. Vypadá to, že kovidová pandemie je díky očkování a dalším krokům už v Česku výrazně eliminována, ale i přes současná uvolnění, když se nyní koná konference, už se koná hybridně. Část lidí se sejde a část připojí online.
Týmy dílčích muzeí – organizačních složek Národního muzea v přírodě, díky vysoké kreativitě zaměstnanců, vymyslely řadu úspěšných alternativních programů. Proto jsme si letos řekli: „Dobře, máme škálu tradičních velkých akcí, ale nezapomeňme na tyto nové, menší.“ Nebude to jednoduché už proto, že ve všech našich muzeích máme každý rok desítky akcí, v největším Valašském muzeu je to více něž padesát velkých akcí ročně. Vedle toho ještě velké množství výchovně vzdělávacích akcí pro děti.
Co investiční činnost? Ostatně, v obci Jasená právě připravujete novou součást Národního muzea v přírodě.
Ano, Národní muzeum v přírodě jsme rozšířili o objekt Fojtství v Jasené. Jedná se o roubenou stavbu stojící tam několik staletí. Byla obývána jednou rodinou, a my ji odkoupili od jejích potomků. Je to národní kulturní památka. Význam té roubenky je vysoce nadregionální. Nyní připravujeme personální a programové zabezpečení tohoto objektu, abychom ho mohli provozovat jako plnohodnotnou součást Národního muzea v přírodě.
V letošním roce chceme realizovat řadu dlouhodobě chystaných záměrů, u nichž jsme prověřovali, kam je z hlediska dotačních programů můžeme přihlásit. V mnoha směrech této činnosti se nám zadařilo. Investiční činnost, jak v loňském, tak v letošním roce byla a předpokládám že bude, hodně intenzivní. Díky ní Národní muzeum v přírodě posuneme na ještě vyšší úroveň. Jedním z projektů, na němž osm let pracujeme, je v rámci střední Evropy unikát: Areál zaměřený na lidové stavitelství a venkovský způsob života na nejvýše položených horských katastrech. Bude součástí organizační složky Národního muzea v přírodě – Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
Hlavní osídlení vždy byla v nížinách a údolích. Obce však stoupaly i do hořejších partií hor, kde jejich obyvatelé měli sezonně užívané objekty – stániska, chléviska, kolibiska, louky a pastviska. Ve vegetační sezoně jim nestálo za to, se každý den vracet dolů do dědiny, takže nahoře i bydleli. Vytvářela se tam svébytná kultura salašnictví a pastevectví. Národní muzeum v přírodě chce toto všechno podchytit a zachránit pro příští generace s tím spjaté unikátní objekty lidové architektury a zvykosloví. Zároveň chce, aby jeho nabídka byla komplexní: Od města přes dědinu až do nejvyšších lidmi obývaných horských poloh. Národní muzeum v přírodě má na to příznivou krajinnou konfiguraci s krásnými výhledy a průhledy, díky níž bude veřejnosti moci přibližovat, jak těžce žili naši předci na horách. Co z toho pro ně plynulo z hlediska obživy, kultury a národopisu vůbec. Jak obdělávali půdu. Jaká specifika byla kolem chovu dobytka a ovcí. Klademe důraz na období konce devatenáctého století a přelom devatenáctého a dvacátého století, v němž nabývalo na důležitosti lesní hospodářství a začal rozvoj spolkových výletů a cestovního ruchu. Ostatně hned vedle máme Jurkovičovu rozhlednu. Všechno to chceme svázat dohromady a zobrazit v rámci tohoto areálu. V řadě zahraničních muzeí v přírodě jsou tato témata sice běžně zastoupena, ale v Česku to bude unikát.
S Jindřichem Ondrušem hovořil Matouš Kainc.
Související články
Gruzie je malá země. Její turistický potenciál je ale velice rozmanitý. Mezi nejpoptávanější produkty patří turistika spojená s...
08. 12. 2019
Nepřehlédněte
Oblastná organizácia cestovného ruchu „ŠARIŠ“ – Bardejov zaznamenala za prvý polrok 2017 zvýšenie počtu turistov oproti rovnakému obdobiu minulých rokov.
26. 09. 2017