Menu

Tulácký průvodce Šumavskem zavede návštěvníky na stezku Krále Šumavy

07. 06. 2021

sumavsko_1

Jižní Čechy, loni v létě nejnavštěvovanější český region, mají v rukou při tvorbě své turistické nabídky mnoho trumfů. Esem je pak nepochybně Šumavsko, jedna z nejoblíbenějších domácích dovolenkových destinací tuzemských hostů. Zájem roste s nabídkou a tu Šumavsko stále zatraktivňuje. Světlo světa tak spatřil, ještě novotou vonící, tištěný průvodce „Šumavsko pro tuláky“. Originální soubor top deseti pěších a top deseti cyklo tipů na výlety je navíc doplněný bonusovou trasou stezky legendárního Krále Šumavy.


„Výlety vedou napříč turistickou oblastí Šumavsko, krajem Šumavy a Pošumaví, lokalitami, v nichž je stále co objevovat. O toulání opravdu zde opravdu není nouze, protože jde o kombinaci značených i neznačených tras, které sestavil člověk nejpovolanější. Josef Pecka, průvodce divočinou, spisovatel a místní rodák,“ uvedla produktová manažerka turistické oblasti Šumavsko Marie Korousová. Všechny zmíněné trasy obsahuje aplikace mapy.cz a lze do nich nahlédnout na portálu www.sumavsko.cz nebo v tištěných brožurách, které jsou k dostání v jednotlivých turistických informačních centrech oblasti a vybraných ubytovacích zařízeních.

Spojením historie, unikátní přírody, někdejších dramat a lidských osudů, je už zmiňovaná bonusová stezka Po stopách Krále Šumavy. Tato trasa, označovaná
pohraničníky jako Kanál 54, začínala za bývalou hospodou manželů Koubových „U Sloupu“ nad Vimperkem, popřípadě níže u bývalé cihelny a pokračovala kolem Městských Lad k Medvědímu potoku, kolem Michlovy Hutě mezi vrchy Kamenná a Bukovec, okolo Nového Světa přes Novosvětskou slať a pod Janskou horou k Františkovu. Tady musel Král Šumavy, Kilián Nowotny, s převáděnými přebrodit Teplou Vltavu, případně přejít přes jeden ze čtyř můstků. Pak pokračoval dál mezi Stolovou a Stanovou horou směrem k Bučině. Tu obešel zprava po svahu Stráže a v sedýlku nad prameny Vltavy překročil státní hranici.

„Nejnebezpečnější místa byla tam, kde trasa procházela loukami, pasekami, křižovala silnice nebo, kde míjela stavení. Ve Františkově bylo několik opuštěných domků a skalka zvaná Biertopf, odkud měli příslušníci SNB a pohraničníci, výhled na louku, přes kterou také někdy trasa vedla. Na konci louky u lesa byl v roce 2004 odhalen pomník převaděčům,“ doplnila Korousová.

Šumavsko je Šumava i Pošumaví
Podle Jaromíra Poláška, ředitele Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR), je Šumavsko novým názvem spojujícím lokality jihočeské části Šumavy a její podhůří. Jde o území s rozlohou 980 čtverečních kilometrů a více než 50 příhraničními obcemi. Šumavsko geograficky nekopíruje území Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, ale pouze centrální Šumavu od Strážného po Kvildu. Neopisuje ani přesnou hranici jihočeského Pošumaví. „Proto bylo potřeba tuto turistickou oblast pojmenovat novým, netradičním a tedy dobře zapamatovatelným názvem,“ vysvětlil Polášek.

Průvodce „Šumavsko pro tuláky“,
ovšem není jediným zajímavým produktem z dílny Destinačního managementu PRO Šumavsko, z.s. Od konce června do začátku srpna bude také možné shlédnout originální výstavu „100 krás Šumavska“ v prostorách Městské knihovny v Prachaticích. V informačních centrech a ubytovacích zařízeních pak budou k dispozici zdarma Šumavské noviny, čerstvě zrozený čtvrtletník, jehož druhé číslo právě směřuje do tisku.

Za zmínku stojí také atraktivní průvodce lokální gastronomií Gastrostezka turistickou oblastí Šumavsko či speciální Zážitková stezka pro rodiny s dětmi, jejímž maskotem je ovečka Šuměnka z farmy manželů
Jiřičkových v Bošicích. Stezka návštěvníky provede po více než 40 cílech na území turistické oblasti Šumavsko, kam lze bezstarostně vyrazit s dětmi. „Místa na trase jsou podle věku dětí rozdělena do dvou kategorií na vhodná pro děti do 3 let, kde se počítá i s kočárky, a pro děti od 4 do 12 let, kde už lze zažít i velké prázdninové dobrodružství. Všechny trasy jsou navíc podle stupně náročnosti označeny od 1 do 3. Kromě zajímavých turistických cílů zážitková stezka doporučuje ubytovací a stravovací zařízení vhodná pro rodiny s dětmi,“ sdělila Korousová.

S výběrem místa pro letošní letní dovolenou na jihu Čech ovšem není dobré příliš dlouho otálet. Kapacity zdejších penzionů a hotelů se totiž rychle plní letními rezervacemi.
Zájemci o letní pobyty na jihu Čech si mohou místa pro své dovolené vybrat pohodlně s různými slevami a bonusy na našem speciálním webu: www.dovolena.jiznicechy.cz,“ dodala vedoucí oddělení domácího cestovního ruchu JCCR Klára Kaštylová.

Turistická oblast Šumavsko
se skládá ze dvou oblastí. Jihočeské Šumavy a jihočeského Pošumaví. Obě tyto oblasti jsou velmi specifické, diametrálně se liší svou nabídkou a zároveň se doplňují, čímž má oblast jako celek z pohledu turisty opravdu co nabídnout. 
Každá ze dvou oblastí Šumavska je specifická v něčem jiném. Jihočeská Šumava je tvořená územím plným přírodních krás Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, které nabízí aktivity pro milovníky turistiky, aktivního pohybu i nedotčené přírody. Jihočeské Pošumaví tvoří převážně tradiční venkovské území se zemědělskou tradicí, výrobou a nabídkou místních produktů. Je také místem se zajímavou venkovskou architekturou, technickými a historickými památkami, bohatou nabídkou tradičních lidových slavností a zvyků.
Připravila Klára Kaštylová.

www.jiznicechy.cz/sumavsko
www.sumavsko.cz
www.facebook.com/prosumavsko
www.dovolena.jiznicechy.cz
www.jiznicechy.cz
www.jccr.czArchiv