Menu

Třeboňsko nabízí cestu za lidovou architekturou v srdci veselských blat

26. 06. 2021

Unikátní cesta za lidovou architekturou v srdci veselských blat je jednou ze zatím méně známých atraktivit, které svým hostům nabízí turistická oblast Třeboňsko. Takzvaná Zelená stezka selského baroka, oficiální součást mezinárodní sítě stezek a tras pro cyklisty, pěší, jezdce na koních či vodáky Greenways Praha – Vídeň, ovšem rozhodně stojí za návštěvu.

Doslova koncentrované setkání s originálním selským barokem ve své stále živé podobě, se zvyky, tradicemi a legendami doby, kdy vznikalo, pak nabízí na trase Greenway selského baroka Mažická naučná stezka.„Mažice leží v srdci jihočeských Blat, která jsou specifickým etnografickým regionem vyznačujícím se především jedinečnou architekturou a originálním krojem. Mnozí autoři Mažice řadí spolu s nedalekými Borkovicemi, Zálším, Klečaty a Komárovem k takzvaným pšeničným, či bohatým Blatům, tedy pravému jádru jihočeských Blat. Díky své architektuře byly Mažice v roce 1995 vyhlášeny památkovou rezervací. V obci se nachází celkem pět nemovitých kulturních památek, a to statky č. 5, 10 a 33, bývalá kovárna a most s výklenkovou kapličkou sv. Jana Nepomuckého,“ uvedla produktová manažerka turistické oblasti Třeboňsko Barbora Bicková.

Podle ředitele Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Jaromíra Poláška Mažická naučná stezka poskytne výletníkům zajímavé informace o životě ve vesnici na blatech tehdy i dnes. Vybrat si návštěvníci mohou kratší dvoukilometrovou, nebo delší 4,5 kilometru dlouhou variantu prohlídkového okruhu. Obě přitom nabízí řadu zajímavostí a aktivit pro děti i dospělé. Mimo jiné se například dozví, že jméno Mažice bylo pravděpodobně odvozeno od rašeliny a mazlavé půdy, která se nachází všude v okolí.


Děti čekají úkoly s Vohekličkou
Na pěti stanovištích naučné stezky čeká úkol od mažického strašidýlka Vohekličky. Správná odpověď se vždy nachází ukryta v těsném okolí informační tabule. „Blata jsou odnepaměti obestřena tajemnými legendami. Jednou z magických postav mažických blat je strašidýlko Voheklička. Prý rádo pomáhá dobrým lidem. Bohužel není znám žádný očitý svědek, který by mohl říci, co se stane špatnému člověku, potká-li se s Vohekličkou,“ dodala Bicková.

Třeboňsko, krajina dvojího nebe, je bezpochyby jednou z nejatraktivnějších a nejnavštěvovanějších jihočeských turistických destinací. Ostatně jako unikátu si ho všimlo i UNESCO. A ne náhodou. Ze zdejších rybníků směřují ryby, zejména kapři, do celého světa. Rovinatá krajina protkaná perlami vodních hladin je pohlazením pro milovníky pěších a cyklovýletů. Lázeňské pobyty prospívají tělu, historické památky mozku a zdejší krajina duši. Pobyt zde okouzlí celé rodiny napříč generacemi.

Ovšem nejen zápis na seznam světového kulturního dědictví UNESCO dává Třeboňsku punc světovosti. Za atraktivitou a dobrým jménem oblasti stojí také dlouhodobé zkvalitňování služeb a nové turistické produkty. Jižní Čechy jsou na své hosty dobře připravené a
kapacity zdejších penzionů a hotelů se už nyní rychle plní rezervacemi na celé léto. Zájemci o letní pobyty na jihu Čech si mohou místa pro své dovolené vybrat pohodlně s různými slevami a bonusy na našem speciálním webu: www.dovolena.jiznicechy.cz,“ zdůraznila vedoucí oddělení domácího cestovního ruchu JCCR Klára Polášková.

Třeboňsko je zajímavé svou architekturou, historií a podmanivé svými přírodními krásami. Mimořádné přírodní hodnoty vedly v roce 1977 k zařazení Třeboňska do sítě biosférických rezervací UNESCO a v roce 1979 pak k vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Mezi jeho nejatraktivnější turistické zajímavosti Třeboňska patří Slatinné lázně Třeboň, soběslavsko-veselská blata, záplavové mosty u Staré Hlíny, vodáky oblíbená řeka Lužnice, rybníky, cyklostezky a naučné stezky, zámky v Třeboni, Chlumu u Třeboně, Stráži nad Nežárkou, pískovny, města Třeboň, Veselí nad Lužnicí, České Velenice, Suchdol nad Lužnicí, církevní památky, Schwarzenberská hrobka, pivovar Regent a mnoho dalších. Návštěvníci oblasti, turisté, rybáři, cyklisté, vodáci i lázeňští hosté, dnes obdivují kraj, kterému vévodí stříbřité hladiny rybníků a modré stuhy potoků a řek. Třeboňsko je přímo stvořené pro aktivní rodinnou dovolenou.
Připravila Jana Píchová.

www.jiznicechy.cz
www.jccr.cz
www.jiznicechy.cz/turisticke-oblasti/tr-trebonsko,
www.regiontrebonsko.cz
www.facebook.com/TuristickaOblastTrebonsko

www.trebonsko.czArchiv