Menu

Travelcon – cestovní ruch skýtá miliardy korun zahraničního a domácího inkasa

23. 04. 2023


Ve dnech 20. a 21. dubna se konal 7. ročník odborné konference cestovního ruchu Travelcon, kterou pořádala Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) a Destinační společnost Českobudějovicko-Hlubocko. Hlavními tématy konference byly udržitelnost, inovace, umělá inteligence a data jako surovina pro 21. století. Nejdůležitějším bodem však zůstal nevyužitý potenciál této univerzální tržní platformy integrující přednosti exportu a domácí poptávky, skrývající miliardové příjmy.


Na konferenci bylo zaregistrováno přes čtyři sta účastníků. „Mimořádný zájem z řad podnikatelů a odborníků v cestovním ruchu potvrzuje jedinečnost nejen samotné konference, ale celé oblasti cestovního ruchu.“ komentuje 1. náměstek hejtmana Jihočeského kraje František Talíř.

Cestovní ruch bohužel stále není vnímán jako významné hospodářské odvětví, ačkoliv má v Česku obrovský potenciál. Kvůli neexistujícímu zákonu o cestovním ruchu už nyní utíká státnímu rozpočtu 30 miliard korun ročně. Srovnání optimistických a pesimistických modelových přínosů pro veřejné rozpočty z cestovního ruchu v Česku v letech 2022-2035 ukazuje v roce 2035 roční rozdíl 300 miliard korun. Celkový rozdíl za zmíněné období je až neuvěřitelných 1 843 miliard korun, které může cestovní ruch přinášet do veřejných rozpočtů (zdroj Economic impacT).

Na základě ověřených dat z ČSÚ si můžeme uvědomit poměrně důležité přínosy cestovního ruchu pro obyvatele Česka:
►každý 25. český daňový poplatník pracuje v tomto odvětví
►generuje 215 tisíc plných pracovních úvazků
►tvoří 3 % HDP, Česka, (cca 300 mld. Kč v roce 2019)
 
„Čísla a statistiky konstatují, že cestovní ruch má maximální potenciál. Z vládní úrovně dostává ale minimální pozornost,“ uvádí ředitel JCCR Petr Soukup. I proto je neoficiálním mottem tohoto ročníku otázka „Slyšíte nás?“ „V době, kdy vláda šetří každou korunu, my nenastavujeme dlaň, ale nabízíme ruce a hlavy, které mohou generovat miliardy,“ doplňuje Petr Soukup.

Konference se v letošním roce odehrála v zrekonstruovaném pavilonu Z na Výstavišti České Budějovice. Pozvání přijala například Pavlína Louženská z #HolkyZMarketingu, Petr Zlámalík ze společnosti Mastercard Advisors, Petr Šalda z IQ Hospitality Group a další. Celou konferencí bude provázet bývalý novinář Filip Horký. Právě potenciál kongresové a firemní turistiky může být klíčový v době mimo hlavní sezónu a stát se tak jedním ze základních zdrojů výše uvedených příjmů. Hlavním partnerem letošního ročníku je byla tradičně agentura cestovního ruchu CzechTourism.

Akce Travelcon se koná pod záštitou místopředsedy vlády České republiky pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše, záštitou a osobní účastí hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby, 1. náměstka Jihočeského kraje Františka Talíře a primátorky statutárního města České Budějovice Dagmar Škodové Parmové.
Připravil Vojen Smíšek.

www.travelcon.cz
www.jccr.cz
www.jiznicechy.cz
www.cb-hl.czArchiv
Česká chuťovka
ahr - volba