Menu

Toulky podzimní Šumavou pohladí duši každého návštěvníka

17. 10. 2021

Pokud existuje v Česku místo, které nikdy nezklame ani nejnáročnějšího milovníka přírody, pak je to Šumava. A zvlášť na podzim. Paprsky slunce usazeného nízko nad obzorem si se zdejší krajinou doslova hrají. Mystickou atmosféru mlhavých rán střídá fascinující magie světla a barev. Toulky touto krajinou bez nadsázky pohladí duši každého návštěvníka.

„Znalci místních poměrů potvrdí, že na podzim je Šumava nejkrásnější. Po rušné letní sezóně se celá oblast zklidní. Davy turistů jsou pryč a celá krajina se zahalí do jakéhosi zvláštního tajemna. Až má člověk chvílemi obavy, že ho zdejší příroda zcela pohltí. Ztratit se však nemůže nikdo, zvláště ne s novým tištěným průvodcem Šumavsko pro tuláky z dílny destinačního managementu turistické oblasti Šumavsko, který vedle top deseti pěších a deseti cyklo tipů na výlety nabízí i bonusovou trasu stezky legendárního Krále Šumavy. Vychutnat si pravou podzimní náladu snad nelze nikde jinde lépe, než právě zde,“ uvedl ředitel JCCR Petr Soukup.

Stezka Krále Šumavy přitom není jediným bonusem, který může návštěvník Šumavy získat. Až do konce listopadu totiž lze prostřednictvím voucheru z webu Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR)
www.dovolena.jiznicechy.cz získat na jihu Čech ubytování se slevou a třeba i vyhrát pobyt zdarma.

Všechny zmíněné trasy z průvodce Šumavsko pro tuláky obsahuje aplikace mapy.cz a lze do nich nahlédnout na portálu
www.sumavsko.cz nebo v tištěných brožurách, které jsou k dostání v jednotlivých turistických informačních centrech oblasti a vybraných ubytovacích zařízeních. „Trasy vedou napříč turistickou oblastí Šumavsko, krajem Šumavy a Pošumaví. Lokalitami, v nichž je stále co objevovat. Jde o kombinaci značených i neznačených tras, které sestavil člověk nejpovolanější, Josef Pecka, průvodce divočinou, spisovatel a místní rodák,“ poznamenala produktová manažerka turistické oblasti Šumavsko Marie Korousová.

Dokonalou kombinací
historie, jedinečné přírody a zajímavostí, okořeněnou skutečnými velmi dramatickými a mnohdy i tragickými lidskými osudy, je bonusová stezka Po stopách Krále Šumavy. Tato trasa, označovaná pohraničníky jako Kanál 54, začínala za bývalou hospodou manželů Koubových „U Sloupu“ nad Vimperkem, popřípadě níže u bývalé cihelny. Pokračovala kolem Městských Lad k Medvědímu potoku, kolem Michlovy Hutě mezi vrchy Kamenná a Bukovec, okolo Nového Světa přes Novosvětskou slať a pod Janskou horou k Františkovu. Tady musel Král Šumavy, Kilián Nowotny, s převáděnými přebrodit Teplou Vltavu, případně přejít přes jeden ze čtyř můstků. Pak pokračoval dál mezi Stolovou a Stanovou horou směrem k Bučině. Tu obešel zprava po svahu Stráže a v sedýlku nad prameny Vltavy překročil státní hranici. „Pocity lidí prchajících touto trasou do Německa si nyní může, ovšem bez přítomnosti po zuby ozbrojených pohraničníků a jejich psů, vyzkoušet každý z návštěvníků Šumavska,“ doplnila Korousová.

Po zdařilém útěku přes hranice přijde vhod šumavská gastrostezka
Po zdařilém útěku přes hranice ve stopách Krále Šumavy i po dalších toulkách podzimní Šumavou vyhládne. Je třeba si odpočinout a dobře se najíst. Proto manažeři turistické oblasti Šumavsko připravili pro své návštěvníky dalšího průvodce. Tentokrát lokální gastronomií. Prostřednictvím „Gastrostezky turistickou oblastí Šumavsko“ mohou turisté ochutnat to nejlepší z této oblasti. Tvoří ji dvě trasy s celkem 26 zastaveními v nejrůznějších restauracích, cukrárnách, farmách, pekárnách, uzenářstvích a podobně.

„Zájemci o podzimní návštěvu jižních Čech si mohou konkrétní místa svého pobytu vybrat pohodlně s různými slevami a bonusy už nyní na našem webu: www.dovolena.jiznicechy.cz. Poslední noc se slevou je možné objednat z 29. na 30. listopadu,“ konstatovala vedoucí oddělení domácího cestovního ruchu JCCR Klára Polášková. Na uvedeném webu pod odkazem „Informace“ lze také nalézt jednoduchý návod, jak postupovat při zapojení do soutěže o devět podzimních pobytů na jihu Čech zdarma a hlavní cenu, kterou bude dovolená na rok 2022 v hodnotě 20 tisíc korun.

Šumavsko je stále novým a tudíž ještě ne zcela zažitým názvem spojujícím lokality jihočeské části Šumavy a jejího podhůří. Jde o území s rozlohou 980 čtverečních kilometrů a více než 50 příhraničními obcemi.
Šumavsko geograficky nekopíruje území Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, ale pouze centrální Šumavu od Strážného po Kvildu. Neopisuje ani přesnou hranici jihočeského Pošumaví. Proto bylo potřeba tuto turistickou oblast pojmenovat novým, netradičním a také dobře zapamatovatelným názvem,“ doplnila Korousová.

Turistická oblast Šumavsko
se skládá ze dvou oblastí. Jihočeské Šumavy a jihočeského Pošumaví. Obě tyto oblasti jsou velmi specifické, diametrálně se liší svou nabídkou a zároveň se doplňují, čímž má oblast jako celek z pohledu turisty opravdu co nabídnout. 
Každá ze dvou oblastí Šumavska je specifická v něčem jiném. Jihočeská Šumava je tvořená územím plným přírodních krás Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, které nabízí aktivity pro milovníky turistiky, aktivního pohybu i nedotčené přírody. Jihočeské Pošumaví tvoří převážně tradiční venkovské území se zemědělskou tradicí, výrobou a nabídkou místních produktů. Je také místem se zajímavou venkovskou architekturou, technickými a historickými památkami, bohatou nabídkou tradičních lidových slavností a zvyků.
Připravila Klára Polášková, foto Kateřina Přibylová a Aleš Ležatka.

www.jiznicechy.cz/sumavsko
www.sumavsko.cz
www.facebook.com/prosumavsko
www.dovolena.jiznicechy.cz
www.jiznicechy.cz
www.jccr.czNepřehlédněte


Z domova

Příjmy Česka z cestovního ruchu jsou větší, než z telekomunikačních služeb

Příjmy z příjezdového cestovního ruchu dosáhly v prvním pololetí 82 miliard korun a meziročně tak vzrostly o 2,8 procenta.

17. 09. 2019

číst dál


Z domova

Co o vás říká značka Q?

Co z ní vyčtou vaši hosté, zákazníci, klienti i konkurence? To, že jim garantujete kvalitu služeb na úrovni evropského standardu až nadstandardu a máte na to...

01. 12. 2017

číst dál


Archiv