Menu

Sto let republiky

10. 10. 2018

První republika,
portrét Masaryka,
stoletá dáma tiše šeptá,
demokracie je věc křehká,
vláda lidu,
vrtkavá mrška je svoboda,
možná osud,
nebo náhoda,
je to jen na nás,
jak tu stovku oslavíme,
jestli se narovnáme,
charakter napřímíme,
napneme uši
a uslyšíme,
ten věčný imperativ:
Nebát se! Nelhat! Nekrást!

Letos si připomínáme hned dvě významné události. Od obou z nich uteklo již sto let. Vznik Československa a konec I. světové války. A právě 28. říjen a život za první republiky si připomínají na znojemské Přímce zajímavou výstavou.

„K vidění je tu slavnostní tabule, ke které usedli významní muži 28. října. Vedle prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka můžeme vidět Edvarda Beneše, Antonína Švehlu, Rastislava Štefánika, Karla Kramáře a Aloise Rašína. Na menu najdeme vejce Benedikt, křepelčí polévku s domácími nudlemi, vídeňský řízek s bramborovou kaší, švestkové knedlíky sypané mákem, Masarykovy suchárky a vídeňskou kávu. Z nápojů je to sekt de Lux Brut, vídeňské desetistupňové nefiltrované pivo, Pinot Noir, Pálava a Stará myslivecká,“
říká učitelka odborných předmětů Jarmila Dřevojanová, která připravovala celou slavnostní tabuli a sestavovala sváteční menu.
Studenti se zde prezentují výtvarnými pracemi, návštěvníci si mohou prohlédnout dobovou literaturu a dokonce i bustu samotného Masaryka. Na školním baru jsou pro studenty připraveny také vědomostní kvízy. Výstavu je možné navštívit do konce listopadu.

Připravila Kateřina Kotoučová.

www.sousoszn.cz

  Archiv
Česká chuťovka
ahr - volba