Menu

Socha Hvězdáře v mikulovské zámecké zahradě se dočkala symbolického odhalení

19. 10. 2023

V neděli 15. října v podvečer proběhlo symbolické odhalení sochy Hvězdáře a křest monografie „Apokalypsy a vize“ umělce a kurátora 30. ročníku MVS “dílna“ Jaroslava Róny.

Impozantní dílo, čtyřmetrová bronzová socha Hvězdář, se poprvé prezentuje veřejnosti v zahradách mikulovského zámku. Autorem je významný český sochař a malíř, literát, scénograf a amatérský herec Jaroslav Róna (*1957), jehož tvorbu charakterizují monumentální plastiky, které našly své pevné místo ve veřejném prostoru naší metropole. Jedná se například o Podobenství s lebkou na Pražském hradu nebo Pomník Franze Kafky, který se nachází na rozhraní Starého města a Josefova. Do barokní zámecké zahrady v Mikulově byla socha umístěna v přímé návaznosti na jubilejní 30. výročí Mikulovského výtvarného sympozia “dílna“, jehož byl Jaroslav Róna kurátorem.

„Mám velkou radost, že se právě Mikulov stal prvním místem, kde se mohou obyvatelé i návštěvníci s tímto fascinujícím dílem seznámit. Socha Hvězdář vychází z lidské figury a je pokryta geometrickým reliéfem. V sousedství zámku a s výhledem do krajiny působí socha velmi mocně,“ dodává místostarostka Petra Korlaar a starostka Jitka Sobotková doplňuje: „Jsem ráda, že Hvězdář stojí právě u nás. S hlavou v oblacích a zároveň nohama pevně na zemi pro nás může být velkou inspirací.“  Sám autor využil příležitosti odhalení sochy i ke křtu nové monografie, jehož autorkou je historička umění a kulturní antropoložka Barbora Půtová. Kniha se ještě před svou první oficiální prezentací dočkala i prvního ocenění, když na 34. Podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě získala cenu za nejkrásnější knihu veletrhu.

Hvězdář bude v Mikulově umístěn jen dočasně a následně se přesune dál. V mikulovském zámecké zahradě pouť sochy teprve začíná.
Připravila Marcela Šimánková.

www.mikulov.cz
www.artmikulov.cz/aktualni-rocnik.htmlNepřehlédněte


Mice

TRAVELFEST 2018

Regionální veletrh cestovního ruchu, který proběhne 13. – 14. dubna 2018 na Výstavišti v Českých Budějovicích společně s Gastrofestem JARO.

27. 02. 2018

číst dál


Ze světa

Česká vlajka a helvétský kříž

Švýcarsko je hrdá, rozvinutá země s bohatým turistickým potenciálem, připravená nabídnout pobyt od moderních měst až po relax v lůnu přírody pod horskými...

22. 09. 2017

číst dál


Archiv