Menu

Skryté skvosty: muzeum plné másla v Bílém Kostele

29. 08. 2020

Stačí tak málo: jen zavřít oči a představit si chuť a vůni doma pečeného chleba s lahodným máslem a solí. Jak se vlastně máslo dělalo a kolikrát týdne naše prababičky roztápěly pece? To vše se lze dozvědět v Minimuzeu másla a chleba v Bílém Kostele nad Nisou.

Krátká výprava za tímto cílem podél Lužické Nisy je pohodovým výletem pro celou rodinu. Začíná na nádraží v Chrastavě, kde je možné zaparkovat. Modrá značka ve směru na Bílý Kostel nad Nisou pak od železniční stanice zavede přímo k muzeu.

Prohlídku je třeba si dopředu domluvit na telefonním čísle 603 149 444. Na návštěvníky tu čeká řada zajímavostí, dozvědí se například, na co se používaly klapačka, smetaník, krajáče a další dodnes funkční exponátů. Nalézá se tu vše, co souviselo nejen s výrobou másla, tvarohu a tvarůžků, ale také chlebový koutek a na zahradě funkční replika staré pece na pečení chleba.

„Možná někdo zkoušel vyrobit máslo doma. Já ano, ale moc slavně to nedopadlo. Podruhé, když jsem měla mléko přímo z farmy, které bylo plné tuku, už to bylo lepší. Je zajímavé vidět, jaké nástroje se k výrobě másla používaly,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Po návštěvě je možné zajít si v Bílém Kostele na zmrzlinu nebo si zacvičit na tamních venkovních nástrojích. Pokud po návratu do Chrastavy zbude čas, lze doporučit návštěvu Hasičského muzea. Místní expozice patří k největším svého druhu v České republice. Kromě jiného tu mají například hasičskou přilbu, kterou muzeu daroval záchranář Thomas Coleman. Ten se 11. září podílel na záchraně lidských životů při pádu věží Světového obchodního centra v New Yorku.

Trasa v délce 6,2 kilometru je vhodná i pro rodiny s kočárky a malými dětmi. Mapa trasy je na odkazu www.mapy.cz/s/facobapobu.
Připravil Jan Mikulička.

https://minimuzeum.webnode.cz
www.liberecky-kraj.cz

 

 

 

 Související články


Z domova

Benešov navštívili hosté z partnerské francouzské obce Sainte-Agnès

Návštěvu posázavských i pražských památek či benešovských škol, české vánoční tradice i malou exkurzi do světa gastronomie...

07. 12. 2019

číst dál


Hotelnictví Z domova

Usnesení vlády o krizovém opatření a provozy pohostinství

Cestovní ruch byl prvním odvětvím, jehož podnikání bylo velmi citelně zasaženo současnou pandemií koronaviru

16. 03. 2020

číst dál


Nepřehlédněte


Z domova

Zpěvná Šumava – víkend plný hudby v Kašperských Horách

První ročník akce Zpěvná Šumava, která se koná 20. – 22. dubna v malebných Kašperských Horách, nabídne mimořádný hudební zážitek: Čtyři pěvecké sbory ve...

09. 04. 2018

číst dál


Lázeňství

Lázně Luhačovice pomáhají dětem od 1,5 roku

Uvažovali jste už o lázeňské léčbě svého dítěte? Plně ji hradí zdravotní pojišťovny. Každý rodič by udělal pro zlepšení zdravotního stavu svého dítě...

18. 10. 2017

číst dál