Menu

Půst končí, oslavme zrod nového života!

24. 03. 2018

Vzkříšení, oslava nového života, Velikonoce. Jedny z nejdůležitějších svátků, které církev naordinovala svým ovečkám. Jiná oslava, s Velikonocemi později propojená, se traduje už odedávna z pohanských dob. Probuzení přírody, vynášení zimy, utopení Morany, či Mořeny, jak chcete. Hospodáři, hospodyně i chasa se slaměnou figurou Morany vyrazili k vodě, aby ji utopili, jinde zase obětovali ohni.  V chalupách se v obou případech napeklo a navařilo, nové jaro bylo, jak náleží, přivítáno.
Dnes si chodíme často užít dobrot do restaurací. Ty jsou připraveny a hostům nabízejí tradiční, nebo po svém způsobu upravené dobroty.
V levandulovém hotelu Marcinčák v Mikulově připraví letos třeba jarní rukolový krém, žervé, a piniové ořechy, potom přijde na pořad vepřová panenka, bylinky, šalotkovo-vinná redukce, bramborová roláda se špenátem.  Není to o mladém masíčku, ani kopřivách, šťovíku či medvědím česneku, ale proč ne.
Karlovarský Grandhotel Pupp se od tradice až tolik nevzdálil. Připravil menu, v němž se objevuje pomalu pečené jehněčí kolínko, čočkové ragout se zeleninou julienne, sušený physalis, jehněčí jus, a máslový mazanec plněný malinami, mandlová vanilková omáčka, zmrzlina z podmáslí.
Na jihu Čech uchystali přitažlivou velikonoční nabídku v hotelu Concertino v Jindřichově Hradci. Zahrnuje krom jiného konfitované telecí karé s bramborovo-karotkovým pyré, restovanou zeleninu, bylinkové demi glace, nebo pečeného králíka na česneku, špenát, pečené bramborové šišky.
To byl výběr z nabídky restaurací, držících značku Czech Specials. Za ostatní zmíním třeba pražský Mlýnec s hodně zesoučasnělou varietou. K mání tam bude jehněčí kýta, medvědí a černý česnek, pšenice, řepa, jus. A úžasný dezert kreativní cukrářky Františky -  zapečený mazanec, hrušky, rum, rozinky.
Připravil Milan Ballík.

www.czechspecials.cz
www.hotelmarcincak.cz
www.pupp.cz
www.concertino.cz
www.mlynec.cz
www.akc.cz
www.ahrcr.cz
www.czechtourism.cz
   

 

 

 Související články


Gastro Z domova

Lidé se čím dál více vracejí k českému tradičnímu

Na spolupráci s regiony Slezska, Moravy a Čech klade agentura CzechTourism velký důraz a projekt Czech Specials je jedním z projevů tohoto...

20. 11. 2018

číst dál


Lázeňství Gastro

ERASMUS+, TŘÍMĚSÍČNÍ STÁŽ V MÁLAZE

Děvčata z oboru Hotelnictví a turismu vypomáhají v restauraci La Reserva 12, kde se učí např. jak zpracovávat maso z ryb, očišťování...

09. 07. 2019

číst dál


Czt