Menu

Půst končí, oslavme zrod nového života!

24. 03. 2018

Vzkříšení, oslava nového života, Velikonoce. Jedny z nejdůležitějších svátků, které církev naordinovala svým ovečkám. Jiná oslava, s Velikonocemi později propojená, se traduje už odedávna z pohanských dob. Probuzení přírody, vynášení zimy, utopení Morany, či Mořeny, jak chcete. Hospodáři, hospodyně i chasa se slaměnou figurou Morany vyrazili k vodě, aby ji utopili, jinde zase obětovali ohni.  V chalupách se v obou případech napeklo a navařilo, nové jaro bylo, jak náleží, přivítáno.
Dnes si chodíme často užít dobrot do restaurací. Ty jsou připraveny a hostům nabízejí tradiční, nebo po svém způsobu upravené dobroty.
V levandulovém hotelu Marcinčák v Mikulově připraví letos třeba jarní rukolový krém, žervé, a piniové ořechy, potom přijde na pořad vepřová panenka, bylinky, šalotkovo-vinná redukce, bramborová roláda se špenátem.  Není to o mladém masíčku, ani kopřivách, šťovíku či medvědím česneku, ale proč ne.
Karlovarský Grandhotel Pupp se od tradice až tolik nevzdálil. Připravil menu, v němž se objevuje pomalu pečené jehněčí kolínko, čočkové ragout se zeleninou julienne, sušený physalis, jehněčí jus, a máslový mazanec plněný malinami, mandlová vanilková omáčka, zmrzlina z podmáslí.
Na jihu Čech uchystali přitažlivou velikonoční nabídku v hotelu Concertino v Jindřichově Hradci. Zahrnuje krom jiného konfitované telecí karé s bramborovo-karotkovým pyré, restovanou zeleninu, bylinkové demi glace, nebo pečeného králíka na česneku, špenát, pečené bramborové šišky.
To byl výběr z nabídky restaurací, držících značku Czech Specials. Za ostatní zmíním třeba pražský Mlýnec s hodně zesoučasnělou varietou. K mání tam bude jehněčí kýta, medvědí a černý česnek, pšenice, řepa, jus. A úžasný dezert kreativní cukrářky Františky -  zapečený mazanec, hrušky, rum, rozinky.
Připravil Milan Ballík.

www.czechspecials.cz
www.hotelmarcincak.cz
www.pupp.cz
www.concertino.cz
www.mlynec.cz
www.akc.cz
www.ahrcr.cz
www.czechtourism.cz
   

 

 

 Související články


Gastro Mice

Mikulov přitahuje návštěvníky i v dešti, během Pálavského vinobraní jej navštívilo čtyřicet tři tisíc lidí

Uplynulé tři dny patřily v Mikulově Pálavskému vinobraní. Na celkem šesti hudebních scénách vystoupily desítky umělců. Deštivé...

09. 09. 2019

číst dál


Gastro

Udělejte si ten nejlepší hovězí steak

Máte chuť na to ugrilovat si doma pořádný steak, ale nevíte, jaké maso vybrat? Prvotním předpokladem dokonalého steaku je správný...

10. 08. 2018

číst dál


Czech specials new
Restaurace Novoměstský pivovar